• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
kolumne
/
11 avgusta, 2020

Miloš Kosec: Ko propadajoč dvorec krade delovna mesta

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Časopis Finance je pred kratkim priobčil precej obsežen članek z naslovom »Siliko bi v Sevnico pripeljal 70 delovnih mest, na poti mu stoji spomeniško varstvo«. Gre za še enega izmed prispevkov o največji cokli razvoja, ki naj bi jo imeli v Sloveniji: o kulturni dediščini. Nasproti smelim razvojnim načrtom in novim delovnim mestom namreč stoji samo stara slabo vzdrževana hiša, ki jo “spomeničarji” imenujejo Tariški dvorec oziroma Tariška vas. Takšnih prispevkov se je v preteklih desetletjih nabralo že malo morje, s prihajajočo krizo pa se jih lahko nadejamo še mnogo več. Dramski lok je vedno enak: v deželi skromnih in delovnih se rojevajo velike ideje in smeli razvojni načrti. Potem pa trčijo ob pravila in, kar je navadno še huje, ob zaščitene stare hiše, ki jih varujejo zakoni in uredbe. Razlogi, zakaj še nismo druga Švica, so zbrani v naslovu članka v Financah – če bi lahko pozidali vse kmetijske površine in dopustili lastnikom rušenje starih dvorcev in zaščitenih hiš, bi bili danes vodilni v Evropi.

Sevnica ni največja ali gospodarsko najmočnejša občina v državi. Ravno tako tudi dvorec ni največji ali najpomembnejši objekt kulturne dediščine v Sloveniji, podjetje Siliko pa ne največji zaposlovalec. To pa naši temi ne jemlje vrednosti, ampak jo celo povečuje: opravka imamo z zagato, ki ni izjemen, ampak prejkone tipičen nesporazum – in ravno zato je potrebno, da jo poskušamo bolje razumeti. Retorika, argumenti in razumevanje zakonov ter pravil v Sevniškem primeru nam bo namreč pomagalo razumeti tudi podobne situacije povsod po državi – v skoraj vsaki občini lahko najdemo kakšen podoben primer. V prihodnjih letih, ko bo pokoronska gospodarska kriza verjetno krojila obstoj in uničenje marsikateremu kulturnemu spomeniku in varovanemu območju, se bomo s takimi argumenti namreč še pogosto srečevali.

Dvorec pred vojno še ni bil cokla razvoja

Okrog dvorca je po vojni zrastel kompleks nekdanje tovarne Jutranka, ki je imela med drugim proizvodnjo tudi v sami spomeniško zaščiteni stavbi. V tovarniških dvoranah danes deluje podjetje Siliko, ki uspešno posluje. Med drugim ima v lasti tudi spomeniško zaščiteno stavbo, zaradi novih poslov pa bi rado proizvodnjo širilo tako, da bi zaščiteni dvorec podrlo, na njegovem mestu pa zgradilo nove proizvodne dvorane. Če spomeniški status stavbi ne bo odvzet, zgradba pa porušena, podjetje grozi, da bo proizvodnjo prestavilo v Srbijo, Sevnica pa bo tako oropana 70 delovnih mest. Poglejmo najprej nekaj izjav.

Darko Gorjup, direktor Silika: »Preden smo pripeljali nove posle, je bilo pri odločevalcih veliko razumevanja, vsi so kimali, razumeli zgodbo – zgodilo pa se ni nič. Območje je povsem degradirano, mi smo bili pripravljeni tudi na izravnalne ukrepe, denimo na vlaganje v sevniški grad, pa nismo bili uspešni. […]»Samo dovoljenja za odstranitev propadajočega objekta potrebujemo, nič drugega ne pričakujem od države. Če ne bo šlo, bomo 70 delovnih mest z visoko dodano vrednostjo še letos odpeljali v tujino.«

Vodja sevniške občinske uprave Zvone Košmerl:  »Ocenjujemo, da se je tovrstni zgradbi primerna dejavnost prenehala izvajati z odhodom šole, nižje gimnazije. Prihod podjetja Jutranjka je bil začetek industrializacije območja, to podjetje pa je v času vrhunca razvoja zagotavljalo veliko število delovnih mest. Območje je industrijska cona že več kot 50 let. Zdajšnji lastnik z novim programom izraža svoje potrebe za razvoj podjetja, ki je razvojno usmerjeno v visokotehnološko proizvodnjo z visoko dodano vrednostjo, srečuje pa se s problematiko onemogočanja širjenja.«

Poučno si je ogledati tudi televizijski prispevek, v katerem župan Občine Sevnica ocenjuje, da objekt kulturne dediščine ni ključnega pomena za občino. Ob zadnjem obisku vlade so zato kar naravnost zaprosili, da bi zaščito umaknili.

Situacija dvorca, zelenice pred njim in proizvodnih dvoran vzhodno od njega (vir: Googlemaps)

Odgovornim je treba priznati, da ne okolišijo. Iz njihovih besed bi lahko kdo, ki o zadevi ni poučen, presodil, da je siliku nekdo brez njihovega dovoljenja na njihovem zemljišču čez noč postavil dvorec iz 17. stoletja, ne pa, da je Siliko že zaščiteno zgradbo kupil in s tem prevzel tudi zakonske dolžnosti za njeno ohranitev in vzdrževanje. Zapuščeno in propadajoče stanje dvorca je torej neposredno njihova odgovornost. Mnogi podjetni lastniki dediščine svoje objekte, ki so jih podedovali ali pa s tem namenom celo kupili, namenoma zanemarjajo do stopnje, za katero upajo, da bo mogoče dokazati nepovratno uničenje – to je pri nas že ustaljen »razvojni princip«. Župan občine je očitno tudi strokovnjak za kulturno dediščino in mimogrede presoja, kaj je večjega in kaj manjšega pomena, kaj je mogoče odstraniti in kaj obdržati. Direktor podjetja je kot kompromis ponudil razvpite izravnalne ukrepe, po katerih je dediščina nekakšen pozitivni saldo: zaščiteno stavbo lahko podreš, če na nekem drugem zaščitenem objektu (v tem primeru na Sevniškem gradu, ki je že lepo obnovljen in sploh ni ogrožen) nekaj malega investiraš. Vsem tem gospodom očitno nihče ni razložil, da je zaščita kulturne dediščine instrument, ki je kaj vreden samo, če ga ne moreš svojevoljno odstraniti. Če bi ščitili samo dobro ohranjene stavbe, ki zaščite ne potrebujejo, in podrli vse, ki niso ustrezno obnovljene ali vzdrževane, bi institut zaščite postal nesmiseln.  Ena izmed glavnih razlik med Slovenijo ter Švico ali Avstrijo torej resnično tiči v obravnavi kulturne dediščine, vendar pa ne na način, ki ga oznanja članek Financ. V severnejših državah se teza, da je zaščiten objekt kulturne dediščine ovira razvoja, ki jo pred uničenjem varujejo samo parazitske zahteve javnega zavoda, sploh ne bi znašle na naslovnicah. Namesto tega bi brali naslove v slogu: »Lastnik zanemarja svojo odgovornost« in »Uničenje dediščine pod pretvezo razvoja«.

Kataster iz začetka 19. stoletja – za primer, če komu ni jasno, ali je bil prej postavljen dvorec ali proizvodne hale

Da pa me ne bi kdo obtožil, da samo pravičniško jadikujem nad zatečeno situacijo, namesto da bi iskal rešitev, poglejmo na hitro, ali so zadeve res tako črno-bele, kot nas poskušajo prepričati predstavniki Silika in Občine Sevnica. Brez dvoma je izvorni kontekst dvorca v zelenem parku izgubljen sredi industrijske krajine, kar pa še ne pomeni, da je dvorec s tem postal primeren objekt za bagre. Pomislite samo na dvorec Selo ali pa grad Kodeljevo v Ljubljani, ki sta se v preteklem stoletju znašla sredi povsem urbanega konteksta, pa še danes predstavljata mikaven, četudi bistveno spremenjen ambient. Dvorec v Sevnici je iz ene strani res neposredni sosed obstoječih proizvodnih hal, vendar pa še zdaleč ni krog in krog obkrožen z njimi. Kultivirano podjetje bi se brez dvoma odločilo, da bo v obnovljenem dvorcu in vsaj minimalno rekonstruiranem parku pred njim uredilo reprezentančni sedež in upravne prostore podjetja. Druga možnost bi bila zamenjava zemljišč za okoliške – občina bi, če že ni lastnica kakšnih sosednjih zemljišč, uslužno vsaj prilagodila namembnost, tako da bi delovna mesta ostala v občini, dvorec pa bi ostal tudi za prihodnje rodove. Mogoča je celo razširitev proizvodnje na območje zahodno od dvorca. Na voljo je še več drugih bolj kreativnih alternativ, na primer podzemna razširitev pred dvorcem, s katero bi se oblikoval urban tlakovan ambient in središče celotne zasnove. Med »kreativnimi alternativami« pa ne more in ne sme biti uklon pred tako brezsramnim izsiljevanjem, kot ga zahteva vodstvo Silika – če lahko zaščitene zgradbe podremo, kadarkoli si zaželimo, je zaščita povsem nepotrebna. Tudi na področju kulturne dediščine lahko tako otvorimo darvinistično bitko preživetja najmočnejšega.

Miloš Kosec

Vir fotografij: Wikipedia.org

Podprite nastajanje revije Outsider in se nanjo naročite.

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiArch Lab: Nadaljevanje
NaslednjiPeter Kuntarič: Vsak v svojem kozarcuNext
Povezani članki
Loading...
Arhitekturakolumne

Matevž Granda: Kako živi predsedniški kandidat

26 oktobra, 2017
kolumne

Matevž Granda: Ograje

3 julija, 2021
kolumne

Katarina Gomboc Čeh: Zadnja priložnost

25 maja, 2022
kolumne

Ana Schnabl: Le vkup, le vkup v gmajno

1 februarja, 2021
kolumne

Nejc Prah: Mizarstvo Smrekca

6 februarja, 2019
kolumne

Mojca Pišek: Lahko bi enostavno rekla, da me je zgrabil wanderlust

9 aprila, 2018
Arhitekturakolumne

Alenka Korenjak: Sodelovanje

22 januarja, 2021
kolumne

Filip Drnovšek Zorko: Nemogoča prihodnost

24 junija, 2016
1 2 … 34
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo