Arhitekturna pisarna Zgradbazamisli se že vrsto let posveča postopni prenovi stavbe Gimnazije Celje – Center. Gre za samosvojo šolsko stavbo, zgrajeno leta 1912 v secesijskem slogu, ki se izraža v slikoviti arhitekturni podobi in markantni vogalni umestitvi na historičnem obrobju mesta.
Fazna prenova stavbe poteka v sodelovanju s celjsko območno enoto ZVKDS od leta 2014 in sledi sodobnim potrebam šole, obenem pa poskuša izpostavljati in, kjer je mogoče, ohranjati arhitekturne kakovosti obstoječe zasnove. Do sedaj so bili prenovljeni vsi hodniki, sanitarne vertikale, zbornica in jedilnica z zunanjo teraso, s prenovo ločenega dela stavbe, ki je bil nekdaj namenjen hišniškim stanovanjem (na zgornji fotografiji spodaj levo), pa so v zadnjih letih pridobili še učilnici za kitajski jezik, rezidenčno stanovanje in nazadnje atelje za pouk likovne umetnosti.
Atelje zaseda dva prostora na podstrešju razgibane stavbe z različnimi izzidki in precej kompleksno strešno geometrijo. Stanje pred prenovo je bilo praktično originalno, z lesenim stropom, nasutjem in talno opeko, ki je nekoč zagotavljala požarno varnost. Neizolirano in grobo ometano podstrešje je bilo dostopno preko obstoječega stopnišča, skozi težka železna vrata in ozek, nizek prehod. Prostor je bil naravno osvetljen skozi tri strešne line in dve zatrepni okni, zamenjani pred nekaj leti.
Poleg konstrukcije, geometrije prostorske lupine in okenskih odprtin arhitekti niso imeli drugih omejitev in zasnovali so rešitev, ki v največji mogoči meri ohranja originalne podstrešne elemente, ob tem pa zagotavlja dostopnost in funkcionalnost.
Streha je bila izolirana in zaprta z mavčno-kartonsko oblogo, talne plošče pa so prekrili z ladijskim podom iz svetlo lužene smrekovine. Strešne line so nadomestili z večjimi strešnimi okni, ki z ulice niso opazna, umetno osvetlitev pa zagotovili z na videz naključno razporejenimi linijskimi svetili, kakršna so že uporabili drugod po stavbi.
Strešno konstrukcijo, v katero niso posegali, sestavlja sistem trapeznih vešal. Povezniki tako ostajajo ovire na talnem nivoju, ki pa zaradi funkcije ateljeja služijo kot sedalne in odlagalne površine.
Vsi dimniki in obstoječi ometani zidovi – vključno z inicialkami pleskarja in letnico dokončanja njegovega dela pred slabim stoletjem – so bili med gradnjo zaščiteni. Tako je bil ohranjen del prvotne podobe, ki prostoru daje značilno patino.
Ločen del ateljeja se nahaja v zahodnem, nižjem delu podstrešja, kjer je bil za dostop potreben konstrukcijski poseg z delno rušitvijo stropa stopniščnega jaška in izvedbo konzolnega balkona na vrhu stopnišča, ki deluje kot dostopni podest, naravno osvetljen preko zastekljenih vrat v oba prostora. Stik med obstoječim in novim je izražen v sodobni interpretaciji secesijske litoželezne ograje.
Pohištvena oprema je preprosta in funkcionalna: v osnovi jo sestavljajo kubusi iz vezane plošče, ki se lahko poljubno razpostavijo po prostoru kot elementi za sedenje, postavitev tihožitnih kompozicij ali pa se modularno sestavijo v omare za shranjevanje rekvizitov, barv in drugih ustvarjalnih pripomočkov.
Pred prenovo:
Ime projekta: Atelje na Gimnaziji Celje – Center
Avtor projekta: Matija Kovač (Zgradbazamisli)
Investitor: Gimnazija Celje – Center
Lokacija: Celje
Leto načrtovanja: 2021
Leto izvedbe: 2022
Površine skupaj: 155,78 m² neto
Odgovorna konservatorka: Urška Todosovska Šmajdek, ZVKDS, OE Celje
Projektant gradbenih konstrukcij: Ožbolt Seničar
Izvajalci:
Glavni izvajalec gradbeno-obrtniških del: Ales, Alen Srebočan s. p.
Razsvetljava: Intra Lighting
Notranja oprema: Klemen Pozaršek s. p.
Foto: Lea Remic Valenti
Pripravil: L. J.