Projekt spodbujanja začasne rabe prostora izhaja iz realne situacije in osebne izkušnje, ko so se avtorji ob poskusu formiranja mlade umetniške skupine soočali s problemom nedosegljivosti prostora za stalna srečanja in soustvarjanje.
S projektom »Kje je prostor?« so v izpraznjenem domačem mestu vzpostavili niz kakovostnih prostorov za delo in povezovanje ustvarjalcev. Ti so jih za čas trajanja projekta (najprej za en mesec, nato je bil podaljšan na tri mesece in po desetih letih še traja) naselili in s svojo prisotnostjo vnesli živost v sicer (takrat) izpraznjen center mesta. Prostori so postali nova točka komunikacije med javnostjo in posamezniki. Posledica je bila revitalizacija mesta in lokalnega prebivalstva, posledično pa tudi razvoj kulturnih dejavnosti in nastanek novih ustvarjalnih skupnosti, ki delujejo še danes.
Prva faza projekta je zajemala detektiranje in popis praznih prostorov, izložb v starem mestnem jedru Slovenj Gradca. Izdelali so načrt centra Slovenj Gradca z vrisanimi praznimi prostori – »Načrt neizkoriščenih potencialov mesta«. Z ozaveščanjem o prednostih začasne rabe in predočenjem promocije, ki jo je prostor sam ob takem projektu deležen, so uspeli k sodelovanju pritegnili večino zasebnih lastnikov praznih prostorov v mestu, prazne lokale je ponudila tudi Mestna občina. Oddaja nepremičnin je potekala po principu začasne rabe prostora, brez najemnin. Prek javnega poziva in so k sodelovanju povabili potencialne uporabnike praznih prostorov in prek vrste delavnic so se ti organizirali v skupine, ki so napolnile prostore.
Za projekt so oblikovali lesene modularne kubusne prostorske elemente – pohištvo praznih prostorov. S sestavljanjem posameznih elementov sonastale mize, razstavne police, klopi, predelne stene, obešalniki…. Oprema je s svojo fleksibilnostjo sestavov sama nagovarjala k ustvarjalnosti; glede na svoje potrebe so jo sestavljali in si vsak prostor po svoje opremili uporabniki sami. Ti elementi so postali prepoznaven znak projekta, vsi skupaj pa so tvorili enotno prostorsko instalacijo, ki je bila vpeta v celoten prostor mesta – posamezni elementi so simbolno in emocionalno povezali vse lokacije.
»Kje je prostor« je sprožil vrsto sprememb v mestu z dolgotrajnim učinkom ter postal vzgled za reševanje podobne problematike drugod.
S konceptom začasne rabe seznanja širše prebivalstvo in ponuja preverbo pozitivnih lastnosti principa. Opozarja na neizkoriščen prostorski potencial mesta, na neizkoriščen potencial ljudi, ki brez prostora ne morejo polno delovati, in na neizkoriščen potencial skupnosti, če ta nima priložnosti sodelovati.
———————————————————————
Po skoraj 10 letih projekt v mestu še vedno odmeva in njegovi učinki še trajajo:
Večina vključenih ustvarjalcev se je povezala v društvo in njihova trgovina z izdelki je še vedno odprta na enaki lokaciji, prostor so od lastnika (banke) s časom tudi okupili. Mestna občina je v odziv na projekt začela strategijo subvencioniranja najemnin za najem prostorov v samem centru, oblikovala je tudi skupino za revitalizacijo mesta “Gremo v mesto” in pričela z organiziranjem več kulturnih dogodkov (modne revije, koncerti, veseli december, odprte kuhinje).
Fotografinja Katja Goljat, ki je takrat v mestu dobila svoj atelje, je za serijo nastalo tekom trajanja izdala v knjigi Slovenjgradčani in zanjo prejela občinsko kulturno nagrado. Kvačkarici, ki sta se spoznali tekom projekta sta še naprej sodelovali z vrsto svojih projektov (med drugim sta se vpisali v Guinessovo knjigo rekordov z najdaljšim neprekinjenim kvačkanjem).
Dva lokala, ki sta takrat odprla svoja vrata še vedno delujeta (Dtajl in Čarnica). Oba sta vpeta v lokalno in širšo skupnost, generirata delavnice, dogodke, predavanja, predstavitve in pomembno vplivata na živost mestnega središča.
Projekt je bil vzgled za podobni akciji nastali v okviru Mreže za prostor” še v Postojni in Novem mestu.
Ime projekta: “KJE JE PROSTOR?”
Avtorji: Mojca Lorber, Jure Markota, Aleš Rupreht, Anja Šuler
Lokacija: Slovenj Gradec
Leto načrtovanja: 2015
Leto izvedbe: 2015
Površina: cca 500m2 od skupno več kot 3300m2 praznih lokalov je bilo 3 mesece oživljenih z začasno rabo prostora
Avtorji fotografij: avtorji projekta in Maša Čas, Nika Holcl Praper, Simon Chang