Dolenjska keramičarka Mateja Kapun Zajec se z izdelovanjem unikatnih kosov keramike ukvarja že več kot 15 let, nedavno pa je odprla prodajni studio svoje znamke Inhand v starem mestnem jedru prestolnice. Lokal v enem od atrijev, kamor iz osrednje ulice pronica javni prostor stare Ljubljane, je nastal v sodelovanju s Studiem AINO, ki je prepoznaven po obrtniškem pristopu do nalog na presečnem polju interierja, oblikovanja in arhitekture.
Osrednja ideja prenove je ohranitev glavnih značilnosti obstoječega prostora v stari meščanski hiši: križni oboki in izpostavljena kamnita stena oblikovno in materialno nudita zadržano, a obenem skladno ozadje oblikam in barvam keramike. Belo glazirana terakota stopa v posrečen dialog z belimi zidovi, med katere so vstavljeni kosi opreme v naravni toplini lesa.
Vhod deli prostor na dva funkcionalna dela: ustvarjalni del, ki ga sestavljata vreteno s policami za sušenje izdelkov in pult s koritom, ter prodajni del z razstavljenimi izdelki, namenjenimi prodaji, in pisalno mizo za administrativni del posla.
Preprosti škatlasti elementi iz smrekovega lesa obkrožajo vreteno, umeščeno ob okno, in nudijo odlagalno površino za vrtenine ter prostor za shranjevanje gline. Pultni del s koritom je umeščen ob notranji zid in služi pripravi gline, engob in glazur.
Ob notranji zid v razstavnem delu je postavljena nizka omarica s prostorom za shranjevanje in vzdolžno razstavno površino. Del stene nad njo nasproti vhoda bo v prihodnje oživel z obešenimi stenskimi izdelki, v desnem delu pa se do oboka vrstijo po meri izdelane obešene bele kovinske police z integrirano osvetlitvijo. Infrastruktura je minimalizirana, poudarek na oblikah, teksturah in barvah keramike pa maksimaliziran.
Najbolj izrazit element prodajnega dela je očiščen kamniti zid, ki pozornost preusmerja na izobešeni znak studia in prodajno mizo iz hrastovega lesa. Ta se proti obiskovalcu obrača z enakomerno mrežo polic za izdelke, kjer izbrani kosi keramike še bolj pridejo do izraza.
Izdelki se vrstijo tudi na posebnih policah, ki okenske špalete spreminjajo v izložbe, veščino naročnice pa so v obliki visečih glinenih svetil izrabili tudi v funkcionalni opremi prostora.
Studio Inhand je v svoji preprostosti premišljen in dodelan projekt, ki izkoristi likovno sorodnost »lupine in vsebine«, zato da z majhnimi sredstvi v ospredje postavi lepoto ročnega dela.
Ime projekta: Inhand, studio keramike
Avtor projekta: Urša Križman in Luka Fabjan, Studio AINO
Lokacija: Mestni trg 10, Ljubljana
Leto načrtovanja: 2021
Leto izvedbe: 2022
Površine skupaj: 20 m²
Izvajalci:
Stavbno pohištvo in oprema: Mizarstvo Tratar
Kovinski elementi: Jaka Černe
Elektro inštalacije: Elektro Makše
Strojne inštalacije: Viso instalacije
Oblikovanje glinenih svetil: Mateja Kapun Zajec – Studio Inhand
Foto: Studio AINO
Pripravil: L. J.