Ob srečanju s kamnitimi zidovi, debelimi nanosi barvitih ometov in bujno obraslo okolico okoli sto petdeset let stare domačije v manj izpostavljenem delu slovenske Istre je BAAM arhitekte nagovorila preprosta, a nič manj dragocena stavbna dediščina. Pred njimi je ležal izziv, kako za današnje razmere majhno hišo, ki je bila zaradi mnogih notranjih prezidav potrebna korenite prevetritve, prilagoditi potrebam sodobnega doma in ob tem ne izgubiti pričevalnosti dediščine.
Kot ključne kvalitete so prepoznali orientacijo in proporce ter trdno gradnjo iz kamna in lesa v kombinaciji s premišljeno zasaditvijo, ki prostor ščiti pred burjo – značilnosti nekdanjega vernakularnega mediteranskega stavbarstva v tem prostoru. Poseben pečat domačiji daje še senca starih hrastov in neposreden pogled na morje preko pobočja z oljčnim nasadom.
K prenovi so pristopili s temeljitim čiščenjem vsega, kar so prepoznali kot odvečno. Zidove so odstrli do golega, fuge med kamni pa obnovili. Opeko podrtih zidov so ponovno uporabili v poškodovanih delih kamnitih zidov ter z njo tlakovali pas, ki tvori stik hiše z zelenico. Ostali posegi v zunanjo ureditev – poti, letna kuhinja in podporni zidovi – so izdelani iz lokalnega kamna.
Hiša je programsko deljena po višini: pritličje je namenjeno dnevnim, nadstropje pa spalnim prostorom. Osrednje mesto v pritličju pripada kuhinji z velikim otokom in mizo, kar izraža življenjski stil družine. Dvostranski kamin tvori stik z manjšo dnevno sobo v steklenem prizidku, s katerim so rešili potrebo po dodatni površini. Sčasoma bo pergolo pred prizidkom prerasla trta, ki bo dodatno zakrila novi del in obenem poskrbela za njegovo senčenje v poletnem času, medtem ko bo pozimi dopuščala pasivno ogrevanje.
Predhodno povezavo nadstropij z lestvijo je nadomestilo novo stopnišče, integrirano v kuhinjske omare. Glavna spalnica je umeščena za okroglo okno pod slemenom na čelu hiše, ki kot nekoč zagotavlja zračenje in naravno hlajenje. Zasnova opreme skozi celotno hišo je zadržana in se tako podreja izraznosti kamnitih zidov, prevladuje nevtralna sivina.
Preprost, a domišljen poseg je tako propada rešil trdoživo kraško hišo in jo predal novemu življenju. »Za še naslednjih sto petdeset let,« upajo arhitekti.
Ime projekta: Domačija pod hrasti
Avtorji projekta: BAAM arhitekti
Lokacija: slovenska Istra
Leto: 2018
Kvadratura: 120 m2
Foto: Blaž Jamšek, BAAM arhitekti
Pripravil: Luka Jerman
Objavljeno v Outsider #36 – zima 2023