Advertisement
Križe_1._šola viz
Rezultati natečaja: Izobraževalno in športno središče Križe

Znani so rezultati javnega arhitekturno urbanističnega natečaja za ureditev območja izobraževalnega in šolskega središča Križe. Ocenjevalna komisija je kot najustreznejši ocenila predlog skupine mladih arhitektov Denisa Hitreca, Marka Primažiča, Roka Primažiča in Tadeja Urha.

Ureditev obsega nadgradnjo sicer že obstoječega kompleksa osnovne šole, vrtca in nogometnega igrišča. Infrastruktura, zgrajena v sedemdesetih in osemdesetih letih, namreč danes ne zadošča spremenjenim potrebam uporabnikov.

Z novim posegom naj bi se vzpostavilo sodobno izobraževalno in šolsko središče, ki bi z umestitvijo predvidenih programov zagotovila funkcionalno in prostorsko zaključeno celoto ter oblikovala rob naselja. Večfazno zastavljeni projekt predvideva prostore za nov vrtec, novo športno dvorano z rokometnim igriščem in tribunami, rekonstruklcijo osrednjega dela OŠ Križe, načrtovanje novega nogometno-atletskega stadiona s športnim parkom ter celovito ureditev zunanjih površin na določenem območju.

1. NAGRADA:  elaborat št. TR123

Avtorji zmagovalne rešitve so prepoznali posebne kvalitete določene lokacije, kot so vedute alpskih vrhov, dobra dostopnost in odmaknjenost od stanovanjskega tkiva okoliških vasi ter slednje označili kot dobra izhodišča za nadgraditev špotnega središča. Rekreativni program se je na lokaciji vzpostavil po umiku vojašnice JLA ter tu ostal do danes.

Predlog z jasnimi potezami na lokacijo umešča nove in dopolnjuje stare programe. Preko nove komunikacijske osi v smeri vzhod-zahod se povežejo programi vrtca, osnovne šole in športno-rekreacijskega parka. Znotraj prostorske celote tako vsak program deluje neovirano in neodvisno.

Krajinska ureditev sledi že omenjenim prostorskim kvalitetam in predvidenim osem. Umestitev pestrega nabora programa velikih površin, med katerimi še posebej izstopa dimenzija atletskega in nogometnega stadiona na lokacjio posega mehko. Ureditev v sekvencah prehaja od bolj grajenega in parkovno zasajenega območja na jugu do odprte krajine na severu.

Arhitekturni posegi zajemajo novo stavbo vrtca, dozidavo obstoječe osnovne šole ter novi atletsko nogometni stadion s športnim parkom.

Volumen vrtca je umeščen na območje, kjer se je omenjeni program že nahajal, a se ta stavba poruši. Razvejana arhietkturna zanova pritlične stavbe izhaja iz prepoznane kvalitete obodnega vrta, v katerega so umeščene prečno osvetljene igralnice sredi zelenja.

Prizidek telovadnice poudarja izvorno členitev objekta na trakte. Jasno artikulirani osrednji povezovalni osrednji psotor avle osredišča šolsko zasnovo in deluje kot povezovalni element med štirimi programskimi kraki stavbe.

Na sever območja umeščeni stadion se na zahodni strani naslanja na linijsko zasaditev dreves, ki predstavlja zvočno bariero med cesto in igrišči. Lamelast objekt z garderobami je prekrit s terenom, ki se proti igrišču spusti v tribuno, od koder se odpirajo pogledi proti vrhovom na vzhodu.

Avtorji:
Denis Hitrec, mag. inž. arh
Marko Primažič, mag. inž. arh.
Rok Primažič, mag. inž. arh.
Tadej Urh, mag. inž. arh.

Sodelavci, konzultanti, izvedenci:
Jernej Krmelj, Planform, tehnično svetovanje in projektiranje, Jernej Krmelj s.p.

→ Stran elaborata (ZAPS)

Iz poročila komisije:

Rešitev je zasnovana na način da območje obravnave razdeli na severni – športni del in južni – šolski del. Arhitekturno se v izrazni govorici navezuje na okoliške objekte in predalpski prostorski kontekst. Objekti so čitljivi in oblikovani v subtilni kompoziciji, ki odražajo sodobna vzgojno pedagoška načela. Prostorske zagate rešuje ustrezno in v prostor vnaša arhitekturo, ki dodaja izjemno kvaliteto.

 

3. NAGRADA:  elaborat št.OL236

Avtorji:
Rok Jereb, univ. dipl. inž. arh.
Blaž Budja, univ. dipl. inž. arh. 
Jernej Potokar, univ. dip. inž. arh. 
Miha Toplišek, univ. dipl. inž. arh. 
Veronika Palčič, univ. dipl. inž. arh.
Petra Stojsavljevič, univ. dipl. inž. arh. 
Maja Jovanovič, univ. dipl. inž. arh.
Nina Majoranc Peršin, univ. dipl. inž. arh.  
Manica Lavrenčič, univ. dipl. inž. arh. 
Dušan Stupar, univ. dipl. inž. kraj. arh.

Sodelavci, konzultanti, izvedenci:
Gorazd Črnko, univ. dipl. inž. grad., Gravitas d.o.o.
Primož Poje, univ. dipl. inž. el., Avelis d.o.o.
Marko Vrabec, univ. dipl. inž. str., Emineo d.o.o.
Ervin Mahne, univ. dipl. inž. arh. (požar), Kostak GIP d.o.o.

→ Stran elaborata (ZAPS)

Iz poročila komisije:

Rešitev temelji na nizanju programov od juga proti severu, ki mu sledi tudi ustrezna gradacija urejanja zunanjih površin. Element oblikovanja zunanjih površin sta dve glavni poti v smereh sever-jug in vzhod-zahod urejeni z enostranskimi drevoredi, ob katerih so vhodi v stavbe in programe ter različno oblikovani zunanji ambienti, kjer izstopa zasnova parkovne ploščadi ob vhodu v športno dvorano. Motorni promet ustrezno zadržuje na obrobju območja, kjer je več parkirnih žepov. Vrtec je dvoetažen z dvokapno streho. Športna dvorana je pomaknjena proti jugu, s čimer se jasno loči od šolskega prostora kot samostojen program. Je pol vkopana in ima ravno streho. Športni park na sredini ločujejo pokrite tribune, ki park delijo na dva dela – atletski stadion na vzhodu ter rekreativne in pomožne športne površine na zahodu.

 

PRIZNANJE:  elaborat št.OP013

Avtorji:
Strip LAB
asist. Vid de Gleria, univ. dipl. inž. arh 
asist. Jure Henigsman, mag. inž. arh. 
Zala Kanc, mag. inž. arh. 
Žan Ketiš, mag. inž. arh.
Manca Starman, mag. inž. arh. 
Saša Štuhec, mag. inž. arh.

Sodelavci, konzultanti, izvedenci:
Andrej Fojkar, univ. dipl. inž. kem. inž., MSC Fire and Explosion Engineering, Fojkarfire d.o.o., konzultant za požarno varnost
Urška K. Škerl, MA Arch. Urb., konzultantka za krajinsko arhitekturo

→ Stran elaborata (ZAPS)

Iz poročila komisije:

Predlog elaborata, sorodno kot elaborata št. 3 in 4, umešča atletski nogometni stadion na vzhodni rob športnega parka. Vzpostavlja osrednjo pretežno peš in servisno povezavo v smeri vzhod-zahod, ki smiselno povezuje parkirišče, vrtec, šolo in dvorano. V športnem parku predvideva obsežne zasaditve dreves, pri čemer ideja igrišč med zelenimi ambienti v danem prostoru deluje manj prepričljivo. Predvidi dovolj zelenih površin na južni strani šole in smiselno umešča vrtec. Vrtec in osrednji del šole imata funkcionalne pomanjkljivosti. Rešitev z oblikovanjem v prostoru išče značilnosti in strukture na katere bi se navezala in objekte oblikuje skladno z njihovim programom in zahtevami. Dvoetažni vrtec z dvokapno streho je postavljen pravokotno na cesto z igralnicami orientiranimi proti jugu.

PRIZNANJE:  elaborat št.SB235

Avtorji:
Matej Blenkuš, univ. dipl. inž. arh.
Tilen Breznik, abs. arh. 
Miha Colja, abs. arh. 
Tristan Černe, abs. arh. 
Oskar Divjak, abs. arh.
Ajda Murnik, abs. arh. 
Domen Ahac Pogačnik, abs. arh.
Katja Cimperman, univ. dipl. inž. arh.  

Sodelavci, konzultanti, izvedenci:
Uroš Žvan, univ. dipl. inž. grad.
Biba Muhič Gomezelj, univ. dipl. inž. arh.

→ Stran elaborata (ZAPS)

Iz poročila komisije:

Osrednji oblikovni motiv zasnove je v elaboratu obrazložen kot zelena pot skozi območje na katero se navezujejo novi programi – objekti in zunanje ureditve preko katerih se območje navezuje na širši prostor. Stavbe so na os postavljene pravokotno in sledijo smeri šole in obstoječega vrtca. Zasnova v prostor vnaša svojstven oblikovalski jezik s strešinami, ki se nagibajo navznoter kot interpretacijo dvokapnih streh. Vrtec je dvoetažni iz dveh lamel. Športna dvorana je delno vkopana in ima nagubano strešino. Parkirišče se ohranja na obstoječih lokacijah in se ustrezno poveča.

Ocenjevalna komisija:
Predsednik ocenjevalne komisije (ZAPS):
doc. Gašper Medvešek, univ. dipl. inž. arh.
Namestnik predsednika ocenjevalne komisije (naročnik):
Peter Mikič, župan občine Tržič
Član (naročnik):
dr. Jure Meglič, direktor občinske uprave
Član (naročnik):
Vid Ratajc, univ. dipl. inž. arh.
Član (ZAPS):
Tomislav vreš, univ. dipl. inž. arh.
Namestnica članov (naročnik):
Mateja Svet, univ. dipl. inž. arh.
Namestnica članov (ZAPS):
mag. Ina Škulje Erjavec, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Poročevalka A:
mag. Maja Črepinšek, univ. dipl. inž. arh.
Poročevalka KA:    
Eva Bolčič, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Izvedenec za investicijo:
Primož Kunstič, univ. dipl. inž. grad.
Izvedenec za varovanje kulturne dediščine:
Jon Grobovšek, konzervatorski svetovalec ZVKDS, od 7.6.2024
Barbara Lečnik, Dipl.-Ing.,Republika Avstrija, kons.
Skrbnica natečaja:
Dunja Šutanovac, univ. dipl. inž. arh., do 12.6.2024
Veronika Ščetinin, univ. dipl. inž. arh., od 13.6.2024

 

Pripravla: P. G.

 

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Mailchimp brez napisa

Dobrodošli na spletnem portalu

Vsebine spletne strani so drugačne od vsebin v reviji! Z naročnino omogočite nastajanje visokokakovostne vsebine o kulturi, arhitekturi in ljudeh.