• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Intervju
/
6 julija, 2022

Matevž Čelik: Platforma LINA

LINA (Learning, Interacting and Networking in Architecture) je nova evropska arhitekturna platforma v koordinaciji ljubljanske Fakultete za arhitekturo. Tako kot pred tem (v okviru MAO) platformo Future Architecture je projekt zasnoval in ga vodi arhitekt, arhitekturni kritik in kustos Matevž Čelik.

 

Pred leti si ustanovil platformo Future Architecture, ki je v šestil letih delovanja združila 28 institucij v 24 evropskih državah. Ali je LINA nadaljevanje te platforme, v čem je podobna in v čem drugačna? In ali je Future Architecture s tem zaključila svoje delovanje?

Platforma Future Architecture je bil najprej dvoletni projekt, zatem smo v MAO na razpisu pridobili financiranje še za štiri leta. Ker pri zadnjem razpisu, ki je bil objavljen lani, sodelovanje z MAO ni bilo več mogoče, smo s partnerji oblikovali novo platformo pod okriljem ljubljanske Fakultete za arhitekturo. Izkušenj in dela, vloženega v projekt Future Architecture, seveda ni mogoče izbrisati. A LINA je nova platforma, ki je pridobila podporo na novem javnem razpisu pod novimi pogoji. Tudi LINA bo, tako kot Future Architecture, ustvarjalce različnih profilov, ki iščejo poti za realizacijo svojih idej na področju arhitekture, povezovala z relevantnimi evropskimi institucijami. V LINA nastopajo muzeji, bienali, trienali, festivali in založniki, poleg njih pa je zelo močan grozd evropskih univerz in raziskovalnih organizacij. Če je bil namen Future Architecture zelo na široko odpreti vprašanje prihodnosti arhitekturnega poklica, je namen LINA podpreti ideje in projekte na področju prostorskih strok, ki lahko pripomorejo k premagovanju podnebne in okoljske krize.

Kdo je vse del platforme LINA? Koga povezuje in komu je namenjena?

Evropske platforme so še vedno namenjene uveljavljajočim se ustvarjalcem. Podpirali jih bomo tako, da jim bomo dali vodilne vloge v uveljavljenih programih organizacij članic, ki s svojimi aktivnostmi oblikujejo program platforme LINA. Platforma zajema celoten spekter organizacij, ki sooblikujejo sodobno arhitekturno produkcijo in jo vključujejo v druge družbene procese. Segajo od univerz in raziskovalnih organizacij, ki izobražujejo mlade ustvarjalce in jim omogočajo preizkušanje in raziskovanje idej, do bienalov, trienalov, festivalov, muzejev, založb in medijev, ki nove ideje in projekte lahko posredujejo najširši javnosti. Del platforme so arhitekturne šole ETSAM iz Madrida, TU Dunaj, NDU-Louaize iz Libanona, Oblikovalska akademija Eindhoven, Univerza Barleti iz Tirane in ljubljanska Fakulteta za arhitekturo. Med bienali, trienali in festivali, ki sodelujejo v platformi, so arhitekturna bienala v gruzijskem Tbilisiju in BETA v Temišvaru, arhitekturna trienala v Lizboni in v Oslu, Mednarodni teden arhitekture v Beogradu, Arhitekturni festival v Kopenhagnu, Dnevi arhitekture v Sarajevu, Kosovski arhitekturni festival in drugi. Tu so še muzeji MAXXI iz Rima ter Švicarski in Estonski arhitekturni muzej, pa raziskovalni atelje LUMA iz Arlesa in raziskovalna platforma Forecast iz Berlina.

Kakšen je cilj in namen platforme LINA in katera vprašanja želi odpreti?

Cilji platforme LINA so mobilizirati arhitekturno in prostorsko področje za čiste, krožne in trajnostne projekte, povezati akterje za učinkovitejše spopadanje s podnebno krizo ter hkrati ustvariti priložnosti za nastajajočo generacijo, da prevzame vodilno vlogo na tem področju in razširi svoje ideje med čim več ljudi. Obenem je naš namen bolje razumeti trenutne izzive in potrebe poklicev na področju arhitekture: arhitektov, krajinskih arhitektov, urbanistov, oblikovalcev, raziskovalcev in drugih. S praktičnimi projekti ter zbiranjem natančnih in uporabnih podatkov o udeležencih, dejavnostih in rezultatih želimo prikazati možen družbeno-ekonomski prispevek arhitekture k oblikovanju evropskih politik.

Evropska Unija preko različnih programov, kot je med drugim tudi Novi evropski Bauhaus, promovira in nagovarja zeleni prehod. Temu je tako naklonjena stroka, kot tudi javnost. Zdi se, da problem nastane pri uvajanju novih praks v gradbeni industriji. Kako ti vidiš ta prehod in kaj lahko LINA pripomore k temu?

Raziskava Evropskega sveta arhitektov je pokazala, da dve tretjini arhitekturnih praks v Evropi še vedno živita od klasičnega projektiranja. Dve tretjini praks imata le enega zaposlenega. Le petina arhitekturnih birojev v Evropi razvija oblike širšega sodelovanja z drugimi praksami, mednarodno sodelovanje med arhitekturnimi biroji pa praktično ne obstaja. Evropski zeleni dogovor in Novi evropski Bauhaus kličeta po več raziskavah in razvoju na področju arhitekture. Zeleni prehod ne bo mogoč brez več mednarodnega sodelovanja. Z LINO želimo spodbuditi več raziskovalnih praks na področju arhitekture, spodbuditi sodelovanje med raziskovalci, jih izpostaviti ter povezati z gradbeno industrijo.

Cene v gradbeni industriji se v zadnjih mesecih vrtoglavo vzpenjajo. Po eni strani je razlog v posledicah dvoletne epidemije (ki se očitno sploh še ni končala) in v zadnjih mesecih velike politične nestabilnosti, ki jo je povzročila ruska agresija v Ukrajini. Temeljni problem uvajanja naravnih materialov, krožnega gospodarstva in ponovne uporabe naj bi bila višja cena v primerjavi s konvencionalnimi načini gradnje (v javnosti je še vedno zakoreninjeno prepričanje, da je lažje staro hišo podreti in zgraditi na novo, kot pa imeti težave z obnovo). Je po tvojem mnenju kriza lahko priložnost za zeleni prehod?

Vsaka kriza nas potisne iz območja udobja in prisili, da stvari vidimo drugače in premislimo na novo. Ko običajen način dela ne teče več, za nove aktivnosti in spremembe, ki se zdijo zahtevne, a zanje že dolgo vemo, da se jih moramo lotiti, postanemo bolj motivirani. Nedvomno smo zdaj v takšni situaciji. Že zdaj lahko spremljamo, kako neugodna odvisnost od ruskih energentov pospešuje aktivnosti za hitrejši energetski prehod. Uvajanje krožnega gospodarjenja v gradbeni industriji bi se lahko pričelo uveljavljati predvsem skozi prenove, kjer ne gre toliko za uvajanje novih materialov, kot za to, da obstoječe materiale ponovno uporabimo že vgrajene, da torej celotne zgradbe vrnemo v ponovno rabo. Evropski zeleni dogovor predvideva zagon vala prenov, da bi povečali delež prenov. S preusmeritvijo od novogradenj k prenovam bi lahko brez velikih vložkov občutno zmanjšali količino gradbenih odpadkov in porabo energije, ki je potrebna za proizvodnjo novih materialov in gradnjo.

Kakšne rezultate pričakuješ v prvih letih delovanja platforme? Kakšno bo merilo za uspešnost?

Upam, da bomo že z letošnjim razpisom k sodelovanju pritegnili več sto obetavnih strokovnjakov s področja prostora in arhitekture iz vse Evrope. Pričakujem širok nabor konkretnih zelenih, krožnih in trajnostnih projektov ter idej. V prvem letu imamo že pripravljenih dobrih dvajset aktivnosti, s katerimi se ti projekti lahko povežejo in razvijejo naprej. S finančno podporo želimo doseči širok geografski doseg programov platforme, ne le v državah Evropske unije, temveč širše. Če bomo uspešni, bomo v treh letih v naše programe aktivno vključili vsaj 240 obetavnih uveljavljajočih se strokovnjakov. Sicer namen platforme ni realizirati prijavljene projekte, a uspeh bo, če bomo lahko pripomogli, da se bo nekaj projektov, ki jih bo podprla LINA, uresničil tudi v praksi.

Pred kratkim si imel na Fakulteti za arhitekturo v Skopju predavanje na temo, kako so lahko arhitekturni muzeji spodbujevalci družbenih sprememb. Dva mandata si vodil Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO), ki je v tem času doživel korenite posodobitve. Kako ocenjuješ vpliv MAO na generiranje družbenih sprememb? Kakšne so spremembe, ki jih lahko generira arhitektura?

MAO je bil zame projekt s tremi bistvenimi sklopi. Prvi je bil vzpostavitev državnega muzeja za arhitekturo in oblikovanje kot primera muzeja za prihodnost, drugi je bil preoblikovanje muzeja v mednarodno relevantno strokovno ustanovo in tretji je bil vzpostavitev muzeja kot platforme za podporo projektom novih generacij ustvarjalcev na področju arhitekture in oblikovanja. Da bi bil kot institucija relevanten, je moral muzej v prvi vrsti vzpostaviti odgovoren odnos do lastnega poslanstva. MAO pokriva področji oblikovanja potrošniških izdelkov in načrtovanja gradenj, ki trajno preoblikujejo zemeljsko površje. Zato je bil premislek o poslanstvu muzeja, kot skrbnika te dediščine, zelo pomemben. Moj namen je bil arhitekturni in oblikovalski dediščini dati novo, jasno vlogo pri razumevanju izzivov današnjega časa in iskanju rešitev za prihodnost našega planeta. Uspeli smo, da so muzejske zbirke, ki predstavljajo univerzalno znanje, postale dostopnejše in da je muzej postal okolje za ustvarjalno in kritično mišljenje. S spremembo BIO smo uveljavili razumevanje oblikovanja, ki je širše od zgolj storitve, ki za korporacije oblikuje nove produkte. Danes so raznolike vloge oblikovanja na različnih družbenih področjih nekaj samo po sebi umevnega. Na podoben način smo s platformo Future Architecture želeli odpreti razmišljanje, kako danes delujejo arhitekturne prakse in na kakšen način arhitektura lahko sodeluje pri iskanju odgovorov na pereče izzive današnjega sveta.

In kaj pričakuješ od MAO v prihodnje?

Od MAO pričakujem, da bo še naprej razvijal svojo dvojno naravo, ki je njegova posebnost in ga spremlja že od ustanovitve, ko je polovica zaposlenih skrbela za muzej, polovica pa za BIO. Pričakujem torej, da bo MAO ostal zakladnica nacionalne dediščine in obenem laboratorij, v katerem nastajajo in se preizprašujejo nove ideje.

 

Pogovarjal se je: Matevž Granda
Portret: Jože Suhadolnik
Fotografiji v prispevku: Tina Lagler, OSMfilms (1. skupščina platforme LINA, Plečnikova hiša, Ljubljana, junij 2022)

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiŽiva Pečenko: Blišč in beda mladih slovenskih krajinskih arhitektov
NaslednjiŠe dve prosti mesti za brezplačne delavnice o trajnostni gradnji z zemljo med 16. 7. in 5. 8.Next
Povezani članki
Loading...
arhitektkeIntervju

Zala Velkavrh: Ko govorimo o javnem prostoru, govorimo o resničnih ljudeh

11 aprila, 2022
DramaIntervju

Igor Samobor, SNG Drama: Stavba, v kateri domujemo, je popolnoma dotrajana že vrsto let

30 septembra, 2021
IntervjuTrgovina

Vila Malina

27 marca, 2018
ArhitekturaIntervjuOsebnosti

Kazuyo Sejima: Arhitektura upanja

8 marca, 2017
IntervjuZnanost

Gašper Tkačik: VIDNO ZAZNAVANJE OMOGOČA INTUICIJO

14 julija, 2016
ArhitekturaIntervjuOsebnosti

Ivan Juretić: Kaj bi z milijonom, če pa lahko letim

17 decembra, 2019
IntervjuTrgovina

Ribrand: tradicija ribniškega lesa v novi podobi

29 januarja, 2018
Intervjumediji

Janko Petrovec: »Rudnik je tam, kjer si. Loti se dela in koplji.« 

6 januarja, 2022
1 2 … 12

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo