Advertisement
02_Outsider_Podcast_OArhitekturi_cover_MKlemen_2024
O arhitekturi #02: Ana Jerman in Lenart Piano o tem, kako graditi drugače

Gosta druge epizode Outsiderjevega podcasta sta arhitekta mlajše generacije Ana Jerman in Lenart Piano. Oba sta za svoje delo prejela že več arhitekturnih nagrad.

Kaj jima pomeni arhitektura? Katere vrednote v arhitekturi so jima pomembne? Kaj ju je navdihovalo med študijem? Oba izhajata iz arhitekturne družine. Kako je to vplivalo na njuno poklicno odločitev? Lenart se ukvarja z razvojem konopljinega betona. Kakšne so lastnosti tega materiala in katere so prednosti? Pogovarjali smo se tudi o gradnji z lesom in kako je bil uporabljen pri vrtcu v Bohinju, ki ga je skupaj z mednarodno ekipo načrtovala Ana. Oba raje bereta iz papirja kot zaslona. Prebrano revijo pa odložita na knjižno polico. Lepota v arhitekturi je resnica, zaključita. Pogovor vodi arhitekt Matevž Granda.

Lenart Piano je bil rojen leta 1995 v Celju. Študiral je na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Med leti 2020 in 2022 je bil tehnični sodelavec pri predmetih Seminar Krušec in Arhitekturno oblikovanje 3. Leta 2022 je magistriral na Fakulteti za arhitekturo z magistrskim delom Ali lahko gradimo drugače? Idejna zasnova tovarne konopljinega betona v Šmatevžu pri Gomilskem pod mentorstvom prof. mag. Tomaža Krušca. Delo je prejelo fakultetno Prešernovo nagrado in štipendijo Plečnikovega sklada 2023. V izboru za Mies van der Rohe Young Talent Award 2023 je bil projekt uvrščen med 9 finalistov in razstavljen na Beneškem bienalu. Med letoma 2016 in 2020 je sodeloval z celjskim kolektivom Zgradba zamisli. Od leta 2019 sodeluje z Arhitekturo Krušec.

Ana Jerman je bila rojena 1996 v Ljubljani. V študijskih letih na fakulteti je poleg rednega študija sodelovala pri številnih projektih, delavnicah in razstavah. Sodelovala je pri zasnovi in izgradnji prostovoljskega centra v Brufutu v Gambiji, kjer so leta 2019 pod vodstvom mentorjev skupaj s kolegi Fakultete za arhitekturo zgradili malo šolo za otroke. Istega leta se je udeležila mednarodne delavnice Immersive School of Architecture v Trenti, pod mentorstvom Richarda Leplastrierja in Petra Stutchburyja, s katerima je nadaljevala sodelovanje kot prostovoljka na Glenn Murcutt Master-classu v Sydneyu, v Avstraliji. Leta 2020 je skupaj z Janjo Šušnjar, Sofio Romeo Gurrea-Nozaleda in Miguelom Sotosom Fernándezom-Zúñigo prejela 1. nagrado na natečaju za nov vrtec v Bohinju. Vrtec je aprila 2023 odprl svoja vrata, arhitekti pa so za svoje delo pravkar prejeli glavno nagrado na Balkanskem bienalu v kategoriji “Best answer to the theme Back to the Roots”. Projekt vrtca je prejel mednarodno priznanje Piranesi in je v ožjem izboru 40 projektov za evropsko arhitekturno nagrado Mies van Der Rohe. Na fakulteti za arhitekturo je magistrirala aprila 2023 z magistrsko nalogo Za vse je mesto: Projektna študija bivalnih tipologij za ranljive skupine in idejna zasnova prostorov skupnosti na območju Hrovatinovega vrta v Ljubljani, ki je nastala pod mentorstvom prof. Vase J. Perovića. Za magistrsko delo je prejela Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Zaključna naloga zastavlja vprašanje, kako lahko arhitektura vzpostavlja enakopravne pogoje za bivanje in spodbuja odprto in vključujočo družbo.

Pogovori O arhitekturi odpirajo razmišljanja o tem, kako arhitektura nastaja in kakšna je njena vloga družbi. Kako graditi bolje in kako graditi drugače.

 

Mailchimp brez napisa

Dobrodošli na spletnem portalu

Vsebine spletne strani so drugačne od vsebin v reviji! Z naročnino omogočite nastajanje visokokakovostne vsebine o kulturi, arhitekturi in ljudeh.