Gosta druge epizode Outsiderjevega podcasta sta arhitekta mlajše generacije Ana Jerman in Lenart Piano. Oba sta za svoje delo prejela že več arhitekturnih nagrad.
Kaj jima pomeni arhitektura? Katere vrednote v arhitekturi so jima pomembne? Kaj ju je navdihovalo med študijem? Oba izhajata iz arhitekturne družine. Kako je to vplivalo na njuno poklicno odločitev? Lenart se ukvarja z razvojem konopljinega betona. Kakšne so lastnosti tega materiala in katere so prednosti? Pogovarjali smo se tudi o gradnji z lesom in kako je bil uporabljen pri vrtcu v Bohinju, ki ga je skupaj z mednarodno ekipo načrtovala Ana. Oba raje bereta iz papirja kot zaslona. Prebrano revijo pa odložita na knjižno polico. Lepota v arhitekturi je resnica, zaključita. Pogovor vodi arhitekt Matevž Granda.
Lenart Piano je bil rojen leta 1995 v Celju. Študiral je na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Med leti 2020 in 2022 je bil tehnični sodelavec pri predmetih Seminar Krušec in Arhitekturno oblikovanje 3. Leta 2022 je magistriral na Fakulteti za arhitekturo z magistrskim delom Ali lahko gradimo drugače? Idejna zasnova tovarne konopljinega betona v Šmatevžu pri Gomilskem pod mentorstvom prof. mag. Tomaža Krušca. Delo je prejelo fakultetno Prešernovo nagrado in štipendijo Plečnikovega sklada 2023. V izboru za Mies van der Rohe Young Talent Award 2023 je bil projekt uvrščen med 9 finalistov in razstavljen na Beneškem bienalu. Med letoma 2016 in 2020 je sodeloval z celjskim kolektivom Zgradba zamisli. Od leta 2019 sodeluje z Arhitekturo Krušec.
Ana Jerman je bila rojena 1996 v Ljubljani. V študijskih letih na fakulteti je poleg rednega študija sodelovala pri številnih projektih, delavnicah in razstavah. Sodelovala je pri zasnovi in izgradnji prostovoljskega centra v Brufutu v Gambiji, kjer so leta 2019 pod vodstvom mentorjev skupaj s kolegi Fakultete za arhitekturo zgradili malo šolo za otroke. Istega leta se je udeležila mednarodne delavnice Immersive School of Architecture v Trenti, pod mentorstvom Richarda Leplastrierja in Petra Stutchburyja, s katerima je nadaljevala sodelovanje kot prostovoljka na Glenn Murcutt Master-classu v Sydneyu, v Avstraliji. Leta 2020 je skupaj z Janjo Šušnjar, Sofio Romeo Gurrea-Nozaleda in Miguelom Sotosom Fernándezom-Zúñigo prejela 1. nagrado na natečaju za nov vrtec v Bohinju. Vrtec je aprila 2023 odprl svoja vrata, arhitekti pa so za svoje delo pravkar prejeli glavno nagrado na Balkanskem bienalu v kategoriji “Best answer to the theme Back to the Roots”. Projekt vrtca je prejel mednarodno priznanje Piranesi in je v ožjem izboru 40 projektov za evropsko arhitekturno nagrado Mies van Der Rohe. Na fakulteti za arhitekturo je magistrirala aprila 2023 z magistrsko nalogo Za vse je mesto: Projektna študija bivalnih tipologij za ranljive skupine in idejna zasnova prostorov skupnosti na območju Hrovatinovega vrta v Ljubljani, ki je nastala pod mentorstvom prof. Vase J. Perovića. Za magistrsko delo je prejela Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Zaključna naloga zastavlja vprašanje, kako lahko arhitektura vzpostavlja enakopravne pogoje za bivanje in spodbuja odprto in vključujočo družbo.
Pogovori O arhitekturi odpirajo razmišljanja o tem, kako arhitektura nastaja in kakšna je njena vloga družbi. Kako graditi bolje in kako graditi drugače.