V Parizu so se pričele poletne olimpijske igre, za Francijo so te že šeste po vrsti v vlogi gostiteljice. Priprava takšnega dogodka predstavlja svojevrsten izziv. Sama se v francosko prestolnico prispela teden pred uradni odprtjem in menim, da duh Pariza sicer ostaja enak — gneča je (pričakovani) sestavni del obsika mesta, pa vendar, če se obiska lotiš z okvirno agendo in nekaj rezervacijami, je ta še vedno povsem prijeten. Pred odprtjem iger je sicer bilo čutiti nekaj jeze in nervoze turistov predvsem zaradi oviranega ali celo prepovedanega dostopa do kar nekaj znamenitih turističnih atrakcij (te so prizorišča OI). Do uradnega odprtja so bila v njihovi okolici zaprta še postajališča podzemne železnice. Mnoge ceste in nekatere celotne ulice so ograjene in zaprte, dostop je mogoč le tistim z akreditacijo. Tako bo ostalo vse do zaključka OI. Poleg zaprtih predelov mesta, pa ni prav velike razlike med Parizom z dogodkom v gosteh ali brez — pravzaprav sem pričakvala več gneče in kaosa na katera so opozarjali, mesto je dosledno organizirano.
Pariz je kandidaturo za pripravo OI leta 2024 oddal že leta 2015, potrjena pa je bila dve leti kasneje. Mesto se na izvedbo sicer (le) 19-dnevnega osrednjega dogodka pripravlja že skoraj desetletje (op. po OI se konec avgusta pričenjajo še paraolimpijske igre, ki se bodo po 12 dneh zaključile v septembru). Tekom iger pričakujejo prihod okoli 15 milijonov obiskovalcev, ki v Pariz ne bodo prišli le kot navijači, temveč tudi kot »navadni« turisti. Francoska prestolnica, ki slovi po svoji bogati zgodovini in svetovno znanih znamenitostih, zagotovo služi kot dodaten faktor, zakaj se bodo mnogi letošnje poletje odločili za njen obisk.
Prireditev dogodka, kot so OI, je zapleten (in finančno zajeten) prostorsko-infrastrukturni projekt. Zagotoviti je treba številna prizorišča za odvijanje tekmovanj posameznih športnih panog, namestitve za športnike in osebje, poskrbeti za dobre prometne povezave ter dostope in hkrati čim manj motiti ustaljeni ritem mesta in tamkajšnjih prebivalcev. Za izdelavo enovitega urbanističnega načrta in izgradnjo novih objektov je bil izbran arhitekturni biro Perrault Architecture, znan po svojih inovativnih in trajnostnih projektih. Projekt olimpijske vasi, ki se razprostira na lokacijah Saint-Ouen, Saint-Denis in L’Île-Saint-Denis, v obsegu 52 hektarjev, so zasnovali kot trajnostno sosesko, ki bo med olimpijskimi igrami sprejela 14.250 športnikov in 8.000 med paraolimpijskimi. Soseska bo po igrah spremenila namembnost in jo bodo preuredili v stanovanjsko-poslovne komplekse. Zagotovila bo okoli 2500 stanovanjskih enot, komercialne in pisarniške prostore, dvorane, hotel, študentske namestitve ter zelene površine.
Ob »olimpijski soseski« je novost v mestu še plavalni center v Saint-Denisu, ki je edini stalni športni objekt, zgrajen posebej za igre. Pokriti bazen je stavba z nizkim ogljičnim odtisom, zgrajena iz večinoma ekoloških in recikliranih materialov. Skelet objekta je lesen in vključuje trenutno največji leseni strešni nosilec na svetu. Na njegovi okoli 5000 m2 veliki strehi, prekriti s fotonapetostnimi paneli, je trenutno ena največjih urbanih sončnih elektrarn v Franciji, ki naj bi zagotavljala vso energijo, ki jo center potrebuje. Nova mestna pridobitev je tudi arena Porte de la Chapelle, delo arhitektov NP2F, ki se nahaja na severnem predelu Pariza. Pokrita večnamenska dvorana je bila odprta že letošnjega februarja in izpolnjuje dolgo potrebo mesta po prizorišču srednje velikosti. Številni obstoječi objekti so zaradi OI dočakali svojo obnovo ali pa vsaj nekakšno »olepšavo« ob sicer zgolj začasnih prilagoditvah za izvedbo tekmovanj. Prenovili so denimo Stade de France — stadion, ki je gostil svetovno prvenstvo v nogometu leta 1998, in po tenisu sloviti Roland Garros.
V projekt priprave OI je bil vključen konzorcij Ateliers De France, ki združuje več kot 50 obrtnikov in rokodelcev, ki se specializirajo v manufakturi in restavriranju po tradicionalnih postopkih. Znameniti objekti, ki sicer nimajo funkcije gostovanja športnih tekmovanj, so se za čas iger preobrazili in postali zares spektakularna prizorišča. Grand Palais bo gostil sabljanje in taekwondo, Versailles bo svoje vrtove nudil konjeništvu in modernemu peteroboju, Place de la Concorde, največji javni trg v Parizu, bo s štirimi prizorišči gostil več športnih disciplin, Esplanade des Invalides, velika zelena površina v osrčju Pariza, bo namenjena lokostrelstvu, Champ de Mars pa bo s pogledom iz tribune na Eiffelov stolp namenjen odbojki.
Še en precejšen finančni zalogaj (porabili naj bi 1,5 milijarde evrov) je bilo čiščenje reke Sene, ki bo prav tako postala prizorišče številnih tekmovanj. Prizadevali so si za zmanjšanje vnosa onesnaževalcev v reko. To vključuje izboljšanje sistema odvodnjevanja in čiščenje odpadkov iz kanalizacije. Poskrbeli so za nadzor in filtriranje odpadnih voda, preden se te izlijejo v reko.
V Parizu javni transportni sistem predstavlja enega ključnih sestavnih delov vsakdana in skrbi, da mesto sploh lahko funkcionira. Brez javnega omrežja takorekoč ni Pariza. S pripravo iger so obenem pričeli z obširno obnovo in izboljšavo obstoječe ter izgradnjo nove infrastrukture. Ta vključuje razširitev mreže kolesarskih poti, izboljšanje dostopa do prizorišč z javnim prevozom in izgradnjo nove metro postaje Saint-Denis–Pleyel, delo japonskega arhitekta Kengo Kume.
Z gostovanjem »pompoznega« športnega spektakla so pariške mestne oblasti in francoski politični vrh želeli naslavljati ter reševati tudi problematike, s katerimi se prestolnica že nekaj časa sooča. Skozi novo nastale projekte in temeljito obnovo obstoječih so si prizadevali, da bodo igre na mestu pustile vsesplošen pozitiven pečat. Realizirani projekti za potrebe OI bodo po zaključku postali stalni, meščanom prijazni in predvsem uporabni del mestnega tkiva.
Pia Tomažič
*
Vsebine, ki jih objavljamo na spletu, so drugačne od vsebin v tiskani reviji. Revija in splet imata ločeni uredniški zasnovi. Z naročilom revije podprete oboje, spletne in tiskane vsebine, in omogočite Outsiderjevo ustvarjanje na različnih kanalih.
Naročite se lahko v spletni trgovini ali pa nam pišite na: [email protected]
Hvala!