Predzgodba je znana: kljub želji po ohranjanju starega je včasih hišo treba porušiti. Pa četudi gre za skladno podeželsko gradnjo, kakršna se je nahajala na zemljišču na gričevnatem obrobju Ptuja. Domačijo so pravzaprav sestavljale tri stavbe, bivalni, gospodarski in pomožni del, ki pa so bile že v precej slabem stanju, ob spremenjeni vlogi zemljišča, ki ni več vezano na kmetijsko dejavnost, pa ni bila več zadovoljiva niti njihova umestitev. Novi stanovalci so si želeli hišo za sodoben način življenja v sozvočju s svojo podeželsko okolico in v ta namen so se obrnili na arhitekta Roberta Veselka, prepoznavnega po občutljivem pristopu do dediščine prostora, ki je tudi tu kar največjo pozornost namenil ohranjanju vezi z zgodovino prostora.
Kljub rušitvi in povsem novi konfiguraciji arhitekture je nova hiša ohranila prostorsko logiko domačije, sestavljene iz več stavb, ki zamejujejo osredni prostor. Nova umestitev stavb po obodu danega zemljišča tako izkorišča razpoložljivi prostor na način, da se osrednji – osončen in ravni – del nameni dvorišču, členjena hiša pa ga zamejuje ob severni in vzhodni strani zemljišča. Arhitekt se je pri snovanju naslonil na tradicionalno tipologijo panonske vzdolžne domačije v obliki črke L in oblikoval arhitekturni sklop, ki ohlapno odseva strukturo predhodne pozidave: na »veliko hišo«, osrednjo bivalno enoto, se na zahodni strani navezuje »mala hiša«, na jugu pa garaža. Členitev je ob umeščanju različnih programskih sklopov sodobnega doma izkoristil za višinsko prilagajanje razgibanemu terenu.
Vhod v hišo je oblikovan kot pokrit prehod med garažo (nizek pritlični objekt z ravno ozelenjeno streho) in »veliko hišo«. Obiskovalca tu sprejme z lesom obloženo zavetje, ki ga na steni proti garaži dopolnjujejo klopca, prostor za drva in police. Pritličje »velike hiše« je namenjeno servisnim prostorom in velikemu bivalnemu prostoru, ki povezuje kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, v mansardi pa se nahaja klasičen zasebni program enodružinske hiše. Tako kot v stari domačiji je pritličje osredinjeno okrog ognjišča, ki se nahaja med dnevno sobo in jedilnico, znak sodobnega bivališča pa so velike steklene površine, s katerimi se bivalni prostor odpira na leseno teraso z letno kuhinjo in zeliščno gredo, preko nje pa proti zelenemu dvorišču. V pritličju »male hiše« najdemo sobo za goste in mali wellness z izhodom na leseno teraso, v etaži pa delovni kabinet z velikim trikotnim oknom, ki ponuja slikovite poglede proti jugu.
Značilnosti stare domačije odseva poleg morfologije tudi materialnost zunanjih zidov hiše. Tako kot stara hiša je ometana tudi »velika hiša«, »mala hiša« in garaža pa sta oblečena v prezračevano leseno fasado po vzoru lesenih gospodarskega in pomožnega objekta.
Konstrukcija je klasična, z zidovi iz modularne opeke z AB vezmi, a v notranjosti hiše so si naročniki želeli čim bolj naravne materiale: stene so tako večinoma ometane z ilovnatim ometom, ki s kopico pozitivnih lastnosti vpliva na ugodno mikroklimo v prostoru, in prebarvane z ilovnato barvo. V servisnih prostorih in sanitarijah so bili uporabljeni apneni ometi, ki so manj občutljivi na vlago. Več površin je obdelanih z masivnim lesom, kar v kombinaciji z ilovico v notranjost hiše vnaša občutek domačnosti in topline. Tudi v prostorih, kjer je potrebna trša, vodoodporna obloga, so našli alternativo keramiki in uporabili dekorativni beton, ki tako na tleh kot na stenah tvori homogeno površino.
Na dvorišču ob stari domačiji je rasel oreh, tako kot hiša v že precej slabem stanju, zato ga je doletela usoda hiše – novo življenje pa je dobil njegov les, ki so ga, kot je navada v teh krajih, uporabili za pohištvo v novi hiši.
»Kljub temu, da o stari domačiji ni več sledu, so vseeno stkane nevidne povezave, ki ohranjajo vez med tem, kar je bilo, in tem, kar je sedaj,« o sodobnem ptujskem domovanju pravi arhitekt Robert Veselko.
Ime projekta: Hiša po obodu
Avtor projekta: Robert Veselko
Investitor: zasebni
Lokacija: Ptuj
Leto načrtovanja: 2015–2016
Leto izvedbe: 2022
Površine:
Skupno: 300 m²
Pritličje: 190 m²
Podstrešje: 100 m²
Parcela: 1.440 m²
Pozidana površina: 270 m²
Projektanti:
Gradbene konstrukcije: I KONS d.o.o.
Elektro instalacije: OHM BIRO, Vlado Šiško s.p.
Strojne napeljave: SIMEP INŽENIRING d.o.o.
Izvajalci:
Glavni izvajalec gradbeno-obrtniških del: GRADBENIŠTVO VINKOVIČ d.o.o.
Dobavitelji:
Dobavitelj stavbnega pohištva: M Sora
Dobavitelj strešnih oken: Velux
Stopnišča: Mizarstvo Jezeršek
Notranja vrata: Mizarstvo Markelj
Kuhinja: DanKüchen Ptuj (Top Kuhinje d.o.o.)
Betonski tlaki: IdealWork Microtopping
Svetila: Intra Lighting
Kamin: Kamini Kočevar
Zunanja ureditev:
Tlakovanje: Duly (Hrvaška)
Dobavitelji gradbenih materialov:
Strešna kritina: Jacobi Walther
Zidna opeka: Wienerberger
Lesena fasada: Janez Košir s.p.
Ilovnati ometi: Naravna gradnja Horvat, Gnezdo d.o.o.
Lesene obloge: Mizarstvo Markelj
Dobavitelji hišne tehnike:
Centralno prezračevanje: Zehnder
Dobavitelj varnostnih sistemov: Tenzor
Kuhinjski aparati, bela tehnika: DanKüchen Ptuj (Top Kuhinje d.o.o.)
Pripravil: Luka Jerman
Fotograf: Matej Lozar