Po odločitvi DARS, da razpršene najemniške lokacije v Ljubljani in Celju združi v eni stavbi, in razpisu javnega natečaja, na katerem so zmagali arhitekti iz studia abiro, se je septembra 2022 na Griču ob zahodnem robu ljubljanske obvoznice začela gradnja novega poslovnega objekta.
Zunanjost stavbe zaznamuje izrazita geometrija jeklene konstrukcije, odmaknjene 60 cm od ravnine fasade, izven toplotnega ovoja. Konstrukcija deluje kot pasivno senčilo, saj je globina stebrov prilagojena vpadnemu kotu sonca, hkrati pa z gostim rastrom, širokim 2,5 m, objektu zagotavlja vertikalno stabilnost. Umik nosilne konstrukcije na obod stavbe ter globoko v notranjost, na območje komunikacijskih in instalacijskih jeder, ki zagotavljajo potresno varnost, omogoča zasnovo dolgoročno fleksibilnega tlorisa, prilagodljivega stalno spreminjajoči se strukturi podjetja.
Tlorisi vseh etaž so tako zasnovani po enotnem načelu umestitve individualnih celičnih pisarn po obodu, ki zaradi premika konstrukcijskih ovir na zunanjost omogoča poljubno postavitev in premeščanje predelnih sten po enotnem modulu. Večji skupni prostori, sejne sobe ter govorilnice pa so razporejeni v notranji del med štiri komunikacijska in konstrukcijska jedra. Osvetljuje jih pokrit večetažni atrij, ki poleg naravne svetlobe zagotavlja tudi dobro prezračevanje – deluje namreč kot zračni dimnik, ki spodbuja naravno vzgonsko prezračevanje.
Poleg dolgoročne prilagodljivosti je bila v natečaju posebej izpostavljena tudi trajnostna zasnova objekta, skladna z merili DGNB certificiranja. Na izbiro materialov je tako vplivala analiza življenjskega cikla stavbe (LCA): nosilna konstrukcija, torej deli stavbe, ki omogočajo dolgoročno rabo brez potrebe po spremembah, je narejena iz materialov z večjim okoljskim odtisom (armiran beton in jeklo), deli stavbe, kjer je prenova pričakovana bolj pogosto, pa so narejeni iz okolju prijaznih materialov, kot so les, lesna vlakna ter reciklirani materiali. Ti elementi, med katere sodijo predvsem predelne stene, spuščeni stropi in tlaki, so zasnovani po principu enostavne razstavljivosti in demontaže, kar omogoča njihovo ponovno rabo oziroma reciklažo. Poleg njih je možno reciklirati tudi fasado, saj se jeklo lahko pretopi in uporabi v novih konstrukcijah.
V interierju se srečajo viden beton nosilne konstrukcije ter leseni elementi, kar vanj vnaša toplino in domačnost ter ustvarja precejšen kontrast z ekspresivno jekleno fasado, po videzu bližje industrijskim objektom. Morda se v tej dvojnosti poleg razmerja med humanim in materialnim, kot so zapisali arhitekti, odseva tudi kontrastnost same lokacije objekta – industrijskega območja avtocestne baze ter postajališča za tovorna vozila, na eni strani omejenega s hrupom obvoznice, na drugi strani pa tišino gozda.
Ime projekta: Poslovna stavba DARS Grič
Avtor projekta: Matej Blenkuš, Katja Cimperman, Grega Valenčič, Matevž Gazvoda, David Klobčar
Investitor: Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji, d.d.
Lokacija: Grič, Ljubljana
Leto načrtovanja: 2021
Leto izvedbe: 2024
Površine: 14.310 m²
Klet: 7.100 m²
Pritličje: 1.450 m²
Tipična etaža: 1.380 m²
Parcela: 13.200 m²
Pozidana površina: 2.530 m²
Projektanti: studio abiro, d.o.o.
Krajinska arhitektura: Ana Kučan, Luka Javornik, Lara Gligić, Tomislav Krnač
Gradbene konstrukcije: Uroš Žvan, Aleš Avguštin, Filip Peharda
Elektro instalacije: Tomaž Dobrila
Strojne napeljave: Peter Blažek, Blaž Vrčon
Napisala: Neva Mandić
Foto: Miran Kambič