Kje in predvsem kakšen (nov) dom si ustvariš, ko se po letih bivanja v tujini vrneš domov – nazaj v prostor svojega odraščanja? S takšnim vprašanjem se je srečala Vanja Bazdulj, arhitektka, oblikovalka, galeristka. Po trinajstih letih bivanja v Londonu se je skupaj s svojim partnerjem in otrokoma vrnila v Slovenijo. Leta bivanja drugje, v drugačnem okolju in drugačni kulturi s sabo ne prinašajo le bogatih izkušenj, poznanstev in novih navad, temveč se pojavijo še »artefakti«, ki postanejo glavni pričevalci teh doživetij.
Prostorno stanovanje v hiši iz leta 1500 nima klasične tlorisne zasnove, vendar Vanja pove, da je bil projekt zaradi tega še toliko bolj zanimiv. Stanovanje je bilo ob prevzemu v IV. gradbeni fazi, večji gradbeni oziroma inštalacijski posegi tako niso bili potrebni, zasnova ureditve je trajala le tri mesece. Ob vstopu v stanovanje, skozi opečnato rdeča vrata, se znajdemo v »veliki sobi«, kjer si en prostor delijo vhod, dnevna soba, kuhinja in jedilnica. Soba hkrati služi tudi kot prostor prehajanja, saj je vmesni člen med predelom s spalnicami in »delovnim« predelom stanovanja, v katerem se nahajata domači pisarni. Ti se odpirata proti notranjemu atriju ter omogočata prehod na gank, ki si ga stanovanje deli s sosednjim.
Osrednje vodilo oblikovanja interierja je »stanovanje kot kreativna delavnica za življenje«, kot pove Vanja, to pa tudi odseva v vsakem delčku stanovanja, od izbora materialov, ki so topli in surovi, izbire kosov pohištva pa vse do elementov, ki so nanje postavljeni. Oblikovalski moto je »ohranjanje«; vsi stari kamniti stebri, kamnite okenske obrobe ali celo betonske preklade so izpostavljeni in vidni. Tako se lahko prostor kronološko zaznava in spoštuje njegova zgodovina.
Vhodni del je zamejen s črno predelno omaro, ki ustvari vhodno nišo in potegne nežno ločnico med vsebinskimi sklopi sobe. Iz vhodne niše se v pogledu pred nami odpira kuhinja, sestavljena iz kontrastnih barvnih odtenkov in štirih različnih vrst lesa, ki obrobljajo viseče stenske omarice, pod katerimi je le lepilo za ploščice. Sklop zaokroži velik kuhinjski otok, ki se odpira proti jedilnici in dnevnemu kotičku. Nad jedilno mizo in osrčjem dnevnega prostora visita ogromna pletena lestenca, ki sta zaradi visokega stropa še posebej izrazna. Do dveh spalnic, kopalnic in dodatne sobe nas iz osrednjega prostora vodi hodnik, od tal do stropa odet v mat antracitno barvo, kar jasno sporoča, da prehajamo v intimnejši predel stanovanja. V njem navidezno lebdita veliki stenski luči, rahlo razmaknjeni iz osi prostora. V hodniku je Vanja oblikovala večji kos pohištva, t. i. »box«, ki je od tal dvignjen za en meter, v spodaj pridobljeni prostor pa je umestila velike predale, ki omogočajo hranjenje večjih kosov. V enem izmed predalov se namesto shranjevalnega prostora skrivajo stopnice, po katerih se povzpnemo v »box« – spalnico za goste, ki družini hkrati služi tudi kot TV-soba in otroška igralnica. Glavna spalnica je obarvana v temnejši odtenek sivomodre, prostor popestri vgradna omara v turkizni in zeleni barvi, poleg tega pa je tudi edini prostor (poleg »boxa«) brez okna. Slednje bi marsikoga presenetilo, pa vendar Vanja zatrdi, da z možem v spalnem prostoru obožujeta temo, odsotnost okna in »naravnega zračenja« pa reši učinkovit prezračevalni sistem. Kopalnici in utiliti pokrivajo temne ploščice s kontrastnim pikčastim vzorcem z dodatkom sivozelene. Zadnji prostor spalnega dela stanovanja je velika otroška soba, ki se z dvema oknoma odpira proti živahni ulici centra mesta. Soba ni posebna le zaradi svoje opreme, pri kateri najbolj izstopa slikovita kredenca in velik lestenec iz tekstilij, ki je Vanjino umetniško delo, pač pa tudi strop, ki ga prekrivajo originalne freske.
Čeprav je bivališče zelo pisano, sproščenega duha in deluje precej maksimalistično, je idejno konsistentno in jasno. Nova, večinoma po meri narejena oprema je dopolnila že nabrane kose pohištva in sentimentalne predmete, ki jih je družina imela, ti so se skupaj z njimi le preselili v novi dom. Duh stanovanja je eklektičen, tak kot ona sama, še doda Vanja – novi dom je tako izraz njene duše in skupnega družinskega življenja.
Avtor projekta: Vanja Bazdulj u.d.i.a. (SI)
Investitor: Zasebni
Lokacija: Mestni trg 10, 1000 Ljubljana
Leto načrtovanja: 2022
Leto izvedbe: 2022/2023
Površine: 178 m²
Klet: vsi lastniki si delijo – cca 30m2
Foto: Ana Skobe
Napisala: Pia Tomažič