• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
arhitektke,Intervju
/
11 aprila, 2022

Zala Velkavrh: Ko govorimo o javnem prostoru, govorimo o resničnih ljudeh

Zala Velkavrh sodeluje pri novi številki Outsiderja kot gostujoča urednica pri poglavju, tematsko posvečenem javnemu prostoru – skupaj z Alenko Korenjak in skupino Prostorož.

Prostorožu se je pred desetletjem pridružila po naključju, v okviru študentskega dela, potem pa je kmalu prevzela vodenje večjega projekta, predvsem pa so jo iskreno zanimale debate, ki neprestano potekajo v biroju: o politiki, estetiki in etiki javnega prostora. Izmenjava znanj različnih strok je pri oblikovanju skupnega prostora zelo pomembna.

Z Zalo smo se pogovarjali o njenih pogledih na temo aktualne številke Outsiderja – javni prostor, o pomenu sodelovanja ter še nerešenih problematikah prostora.

Kako te tema javnega prostora spremlja na tvoji poklicni poti?

Imam redek privilegij, da se lahko skoraj vsak dan ukvarjam z javnim prostorom in silnicami, ki delujejo nanj. Odkar sem se pred desetimi leti pridružila Prostorožu kot vodja projektov in vodja komunikacij, je bilo med več kot tridesetimi projekti, ki smo jih izvedli v tem času, manj kot pet takih, ki se ne tičejo javnega prostora. Se pa nivo obravnave razlikuje od projekta do projekta: včasih gre za intervencijo, drugič za strategijo, tretjič za raziskavo. 

Kaj je zate najpomembnejši javni prostor? 

Trenutno se mi zdijo najpomembnejši javni prostori tisti, ki z zgledom kažejo, da je prostor možno urediti tako, da se v njem vsak počuti dobrodošlo – ne glede na to, koliko zasluži ali od kod prihaja.

Lahko navedeš kak konkreten primer doma in v tujini?

Med redkimi takšnimi prostori je na primer Plečnikova plaža ob Ljubljanici, takšna je bila tudi ljubljanska Špica, preden je (pre)velik del prostora zasedel lokal. Na žalost ne živimo v mestu, kjer bi imel vsak pod blokom svojo plažo. Bi pa morali razmišljati o tem, kako povsod zagotoviti dostopne in zanimive javne prostore, ki zahtevajo zgolj robustno vzdrževanje. V tujini me najbolj fascinirajo anonimni majhni trgi in dinamični, dobro izkoriščeni ulični vogali, kakršnih je na primer polno v soseski St. Gilles v Bruslju, kjer mesto poleg tega še dodatno krade prostor avtomobilom in ga spreminja v zanimive zaplate javnega.

Se ti zdi, da se prostorski načrtovalci dovolj ukvarjamo tudi z manjšimi kraji? Kakšne priložnosti so skrite v spodbujanju povezav med kraji? Kako konkretno se takšne »decentralizacije« lotevate v Prostorožu? 

Problem niso prostorski načrtovalci, ampak neenakomeren razvoj slovenskih mest. Kraji, kot je Litija, sploh ne izgubljajo prebivalcev, so se pa že konkretno razvili v monofunkcionalna spalna naselja z nekaj velikimi, na hitro postavljenimi trgovskimi centri in mrtvimi središči. Nekatera mesta svojo priložnost iščejo v turizmu, druga v obrtništvu in drugih industrijah, vsem pa je skupno, da v njih dominirajo avtomobili, da so odvisna od zaposlitev v večjih mestih in posledično od cestne infrastrukture. S Prostorožem sodelujemo s tistimi mesti, ki so prepoznala pomen kakovostnega javnega prostora in ki iščejo način, da ga vzpostavijo in uredijo, pa čeprav z minimalnimi sredstvi.

Oaze, 2017, v sodelovanju z Lo Milom, foto: Lo Milo

Koga želite z vsebino poglavja v novi številki Outsiderja še prav posebej nagovoriti? Če poskušaš strniti eno glavno misel, kako bi se glasila?

Pri izboru vsebin smo se osredotočili na pomembne perspektive o javnem prostoru, za katere v konvencionalnem arhitekturnem diskurzu včasih zmanjka časa. Ko govorimo o javnem prostoru, govorimo o resničnih ljudeh. Hkrati govorimo o ritmih in banalnostih vsakdana in o velikih spremembah, ki vplivajo na mesta, od podnebja do politike.

Filmski festival EDO 2021, foto: Tine Eržen

Prostorožu, kjer večinoma ustvarjajo arhitekti, si se pridružila z ozadjem na osnovi družboslovja. Kaj lahko takšna interdisciplinarnost k ekipi prispeva? Kaj bi se arhitekti lahko naučili od sociologov? In obratno?

Edina faza načrtovalskega procesa, v katero se ne vključujem, je del, ko se načrt oziroma ureditev dejansko riše. Sicer pa trije družboslovci v Prostoroževi ekipi sodelujemo pri vseh ostalih fazah načrtovanja: pri raziskavi in analizah, ideaciji, pripravi shem in diagramov, vodenju delavnic z deležniki, komunikaciji z javnostjo in ustrezni predstavitvi načrtov. Interdisciplinarna obravnava prostorskih problemov nam omogoča, da spreminjamo ustaljene procese dela in prihajamo do drugačnih rezultatov kot drugi biroji. Družboslovci nismo edini, ki se vključujejo v Prostorožev proces dela: pri nekaterih projektih tesno sodelujemo z biologi in vodarji, pri drugih pa z umetniki, oblikovalci, obrtniki in glasbeniki.

Pogovor s Tino Gregorič, EDO 2021, foto Nejc Trampuž

Si v času sodelovanja opazila kakšne bistvene spremembe na bolje? V smislu večje angažiranosti javnosti, večje zavesti, kako močno na nas vpliva urejen prostor – in kako lahko mi vplivamo nanj?

Ne. Pomena tem, ki jih omenjaš, se sicer zaveda vse več ljudi, se pa trenutno nahajamo v zatohlem delu zgodovine, kjer se prostorski green- in whitewashing dnevno mešata s pospešenim izkoriščanjem naravnih in prostorskih virov brez resnega razmisleka o posledicah. Koraki, ki jih delamo v pravo smer, so majhni in počasni, v napačno smer pa dobesedno šprintamo.

Zelena streha na OŠ Staneta Žagarja v Kranju, 2020, foto: Tomaž Lanišek

Kako bi lahko spodbudili načrtovalce in uporabnike k boljšemu skupnemu prostoru? Kako si sama prizadevaš za izboljšave?

Super bi bilo, če bi župani javni prostor jemali bolj resno, sebe pa malo manj, haha. Upam, da bo neposredna posledica mojega dela razgreta in animirana razprava o javnem urbanem prostoru. Zaradi tega na primer organiziramo filmski festival EDO, ki s formatom dokumentarnih filmov in pogovorov po njih spreminja idejo o tem, kako naj bi potekala strokovna debata. Javni prostor nikoli ne more biti idealen in bo vedno predmet razprave, zato je pomembno, da ga ščitimo, ohranjamo, spreminjamo, oživljamo. Vse možnosti smo si zaprli šele, če ga izgubimo.

Katera je najbolj kritična točka, ki bi morala po tvojem mnenju združiti in nagovoriti vse, ki se ukvarjamo s prostorom? So to podnebne spremembe? Socialne krize? Kaj konkretno lahko prispeva vsak posameznik in kaj lahko naredimo kot družba? Kako pristopate pri Prostorožu?

Podnebne spremembe so definitivno eden glavnih izzivov, ki ga sploh še ne rešujemo konkretno, a če ga bomo reševali brez premisleka o drugih družbenih problemih, kot so revščina, brezdomstvo, stanovanjska nedostopnost, ga bomo rešili narobe. Migracije, spolne in generacijske razlike, nove tehnologije, problematika nepremičninskega trga – vse to vpliva na prostor. Ni treba, da se čisto vsi, ki se ukvarjamo s prostorom, ukvarjamo z enakimi izzivi. Bolj pomembno se mi zdi, da smo arhitekti in drugi prostorski strokovnjaki sploh občutljivi in dovzetni za te teme. Manj ljudi bi se moralo ukvarjati s tem, kakšen beton izbrati za tlakovce, in več s tem, kdo je pretlakovanje naročil in zakaj, od kod prihaja pesek za agregat, kdo bo imel pravico hoditi po tlakovcih in zakaj sploh beton in ne kaj drugega.

Projekt Vroče točke, 2020, grafika: Ljudje

Pogosto poudarjamo pomen participacije javnosti pri odločitvah o mestu ali skupnem prostoru oziroma o posegih, ki bodo vplivali na skupni prostor. Kako meniš, da bi lahko še bolj vključili javnost v takšne odločitve? In nato takšne projekte tudi uspešno izpeljali v prostoru?

En pogoj za vključevanje javnosti v procese odločanja bi morala biti visoka transparentnost javne uprave, drug pogoj pa držanje obljub. Ljudje so pripravljeni sodelovati v procesih in razpravljati o skupnem prostoru, na žalost pa se pogosto zgodi, da se postopki zavlečejo, da tudi participativno zastavljeni načrti ostanejo v predalih in da se projekti ne uresničijo. Če lokalne oblasti z vključevanjem javnosti mislijo resno, je bolje, da je nedvoumno jasno, v katere procese se lahko ljudje vključijo in kaj lahko pričakujejo kot rezultat.

Ljubljana Zunaj, igrišče na Zarnikovi, 2020, foto: Nejc Trampuž

Katera junakinja iz literature ali pa filma si ti?

Hibrid Steva Zissouja, Black Mambe iz Kill Billa in Gimlija iz Gospodarja prstanov. 

Pripravila: Nina Granda

Portret: Klemen Ilovar

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiKragelj arhitekti: Na novo
NaslednjiŽiva Pečenko: Introvertiranost Parka slovenske himne v KranjuNext
Povezani članki
Loading...
arhitektke

Jana Kocjan: Iz lesa lahko zgradimo praktično vse

22 novembra, 2021
ArhitekturaIntervjuOsebnosti

Boris Podrecca: Arhitektura pluralnosti

23 decembra, 2019
IntervjuKulturaOsebnosti

Špela Čadež, animatorka: Z vsakim filmom se želim česa naučiti

16 januarja, 2022
Intervju

Plečnikova nagrajenca: Dva arhitekta, Vid in Tine

8 julija, 2020
ArhitekturaIntervju

Scapelab: Arhitekti imamo resno politično moč

5 februarja, 2021
DogodekTrafikaarhitektke

In če bi ženske vodile svet?

28 februarja, 2022
INDIGOIntervju

Mihael Jožef Toman: Pravico do vode imajo vsa živa bitja

17 novembra, 2016
ArhitekturaIntervjuOsebnosti

Ivan Juretić: Kaj bi z milijonom, če pa lahko letim

17 decembra, 2019
1 2 … 14

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo