• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
kolumne
/
13 junija, 2022

Dimitrij Mlekuž Vrhovnik: Nazaj na drevesa!

Drevesa so primer, kaj pomeni biti rastlina. Počasna, a hkrati polna vitalnosti in rasti segajo v nebo ter predstavljajo bitja, ki so večja in starejša od nas.

Drevesa so del sveta. Lisica si med koreninami izkoplje brlog, sova čepi na rogovili, za veverico je drevo labirint lestev, prožnih vej, prehodov, mostovžev in mostičkov; mravlja išče pot med gubami in razpokami v lubju; hrošči zalubniki iščejo rane in poškodbe, vrtajo luknje in ležejo jajčeca. Vsako bitje s svojo prisotnostjo vdahne drevesu pomen in vlogo, medtem ko drevo vsakemu bitju nudi posebno kvaliteto za življenje: lisici zavetišče, veverici strukturiran prostor, mravlji lovišče in hrano, hroščem odlagališče jajčec. Vsakemu predstavlja drevo celoten svet.

Tudi ljudem. Ljudje smo zrasli z drevesi.

Naše telo – hoja po dveh nogah, dolge okončine in prsti, oprijemalni prijem, prostorski vid – je prežitek našega bivanja na drevesih. Otroci hkrati shodijo in splezajo; dojenčki lahko držijo svojo težo, držeč se za vejo. Človeški mladiči imajo padalski refleks: ko otrok pade naprej, ne iztegne rok, kot bi to naredila bitja, ki živijo na tleh, temveč jih razširi, da bi se ujel za drevesne veje ali ovijalke iz davne preteklosti. Otroci imajo radi hiše na drevesih in igrišča, ki posnemajo gibanje po drevesih.

Avstralopitki, naši predniki izpred treh in pol milijona let, so že hodili pokončno, a so imeli telesa ustvarjena za plezanje. Ramenski obroč jim je omogočal plezanje in nihanje, pregugavanje z veje na vejo. Glavo so z lahkoto obračali v vse smeri, za lažjo orientacijo v tridimenzionalnem blodnjaku drevesnih krošenj.

Drevesa so nam pomagala, da smo zapustili tropske gozdove ter se podali v redkejši gozd in savano. V gajih na bregovih jezer, rek in močvirij so samice v varnih gnezdih skrbele za otroke, samci pa tekli med drevesi in plezali v krošnje, da bi kradli plen leopardov, ki so ga ti skrili med veje.

Drevesa so bila naša zatočišča pred plenilci. Vse velike opice gradijo gnezda, prave strukture iz vej, listov in ovijalk. Gnezda so udobna in ščitijo pred vremenom, v njih opice prenočujejo, spijo, se nagnetejo in stisnejo skupaj, da jim je toplo. V gnezdih so varne pred plenilci; hijenami, levi, tigri in gepardi. Ker nekateri plenilci plezajo, si opice izbirajo posebej visoka drevesa ali drevesa brez talnih vej in gradijo gnezda, skrita v gostih krošnjah.

Grajenje gnezda je zapleten proces, zahteva zaporedje operacij in kombinacijo gibov, kot so pletenje, upogibanje, lomljenje in sestavljanje vej. Opice gradijo skupaj z drevesi. Gnezdo izkorišča vitalnost in delo drevesa, trdnost vej, prožnost vitic, upogljivost ovijalk in mehkobo listov. V procesu gradnje opica mobilizira to vitalnost, da zgradi novo strukturo, gnezdo.

Marvin Minsky, pionir umetne inteligence, je dejal, da je veliko težje izdelati robota, ki bo sestavil gnezdo, kot pa recimo motor. Motor je sestavljen iz delov, ki se med seboj prilegajo; vse, kar je treba vedeti, je zaporedje sestavljanja. Gnezdo nastane iz kupa vej, ki ležijo na tleh ali so še na drevesu; in te veje niso tu zato, da bi kdaj postale gnezdo.

Včasih se zložijo kot opeke, včasih se povežejo kot vlakna v filcu ali pa se prepletejo kot niti v platnu; včasih vse od tega. Vse je odvisno od oblike veje, njenega mesta v zaporedju zlaganja, oblike in položaja njenih sosed. Ko avstralopitek zagrabi vejo, da jo vgradi v gnezdo, sta njeno mesto in vloga v strukturi popolnoma odprta; to svobodo žrtvuje tisti trenutek, ko postane del gnezda. Gradnja gnezda je kreativen proces, aktiven proces diferenciacije in prilagajanja, tako kot rast drevesa.

Gnezda so udobna ploščad, varna in stabilna opičja hiša v krošnji. Gnezda so artefakti; so stvar tradicije in kulture, spretnost in znanje pa se prenašata iz generacije v generacijo. Otroci se naučijo gradnje, ko med njo opazujejo in pomagajo mami. Z izkušnjami znajo zgraditi stabilnejše in udobnejše gnezdo.

Gnezda na drevesih so nam omogočila, da smo se iz Afrike razširili po celem planetu. Še pred uporabo ognja so bila gnezda glavna zavetišča, ki so nam omogočila, da smo (stisnjeni v gručo) prespali noč, previharili nevihto, preživeli zimo. Naši predniki niso bili jamski, temveč drevesni ljudje. Ljudje, ki so gradili gnezda.

Avstralopiteki so gnezda na drevesih gradili iz dreves samih: iz vej, ovijalk in listja. A gnezda se da graditi tudi iz kamna. Rast dreves je moč posnemati tudi v arhitekturi. Tak poskus je gotska arhitektura.

Gotske mojstre je fascinirala narava. Izkazovali so ljubezen do vej, listja, vegetacije. Zašiljeni loki naj bi izhajali iz vej, zvezanih skupaj kot pri Vitruvijevi prvi kolibi, kot pri opičjih gnezdih. Gotske katedrale pa so bile tudi sveti gaji, prostori skupnega, kot pri Tacitovih Germanih; kot sestoji dreves ob rekah, ki so postali dom avstralopitekom, ko so ti prišli v savano.

A gotska arhitektura ni preprosto posnemanje rastja. Je poskus, kako izraziti vitalnost dreves, eksces rasti, negativne entropije v mediju arhitekture. Gotska arhitektura ne posnema dreves, temveč rast samo. Gotske stavbe so izraz vitalnosti dreves. Ornamentacija ne zakriva ali okrašuje geometrijske strukture, temveč je vitalna sila vsake gotske stavbe; ornamentika generira strukturo.

Gotske katedrale so rasle kot živa bitja. Kot drevesa. Gotski mojstri so mobilizirali variacije, spremembe, ponavljanje; iz omejenega števila elementov so proizvajali vedno nove kombinacije, kot to počne življenje. Gradnja je ponavljanje skozi razlike; je proces dodajanja k strukturi, ki vznika, kot pri opičjem gnezdu. Zato so stavbe asimetrične, dodani elementi pa pogosto zgrajeni v popolnoma drugačnem slogu.

Najbolj očitna značilnost gotske arhitekture je njena severnjaška divjost, neukročena vitalnost temnih gozdov severno od Alp. Druga značilnost so napake. Mojstri so delali napake in tvegali; napake so popravljali, a še pogosteje so jih pustili in vključili v nastajajočo strukturo. Rezultati so bili včasih groteskni ali celo obsceni. A te napake so osrednji vidik gotske lepote. Napake in odzivi nanje vdihujejo stavbi vitalnost.

Lepota gotskih katedral ni v materializaciji abstraktnih in univerzalnih idej. Lepota je v divji, organski, vitalni rasti. Gotski mojstri so bili v službi vitalnosti; postali so orodje njene izraznosti v stavbi.

Gotski graditelji so kamnom vdihnili življenje. Kamen ni zgolj trdna, inertna, stabilna masa; kamen odpira možnost rasti. Je kot kost, ki omogoča telesu, da hodi, se giblje; kot lignin, ki omogoča drevesu, da rase v nebo. Kamnita rebra so vidne linije rasti stavbe. Aktivno prenašajo napetosti, koordinirajo sile napetosti in tlaka in omogočajo rast katedrale v nebo.

A če so gotski mojstri poskušali izraziti vitalnost dreves ter ponavljanje in variacijo opičjih gnezd v kamnu, bomo imeli kmalu možnost vpreči življenje samo, z neposredno manipulacijo genskega zapisa.

Čez stoletja bomo na kometih zasadili genetsko modificirana drevesa. Kometi so idealen vir hranil; so kepe snega, amonijaka in ogljika, ki jih drevesa potrebujejo za rast. Korenine teh gensko modificiranih dreves, Dysonovih dreves, imenovanih po izumitelju, fiziku Freemanu Dysonu, bodo obdale komet, prodrle v sredico in črpale snovi v več debel, rogovil in vej, prekritih s plastjo listov, morda zaščitenih z voskastim filmom ali mehkim krznom, ki jih bo ščitil pred surovim vakuumom vesolja. Listi bodo pili sončno svetlobo in s fotosintezo omogočali rast, proizvajali kisik za dihanje in hrano za mnogotere prebivalce Dysonovih dreves. Zaradi nizke gravitacije bodo drevesa zrasla več kilometrov v višino. Morda bodo imela ogromna votla debla, korenine in veje, v katerih bo atmosfera primerna za dihanje in bivanje. Morda bodo sevala toploto, kot to znajo nekatere rastline, recimo smrdeči simplokarp.

Okoli sonca bodo krožili sferični gaji ogromnih dreves. V teh gajih, v zelenem polmraku blodnjaka debel, vej, listja, duplin in rogovil, morda tudi lijan, ovijalk, gliv, mahu in lišajev, bo dom mnogih bitij; lisic, veveric, mravelj in hroščev. Na teh drevesih se bomo spet, kot avstralopiteki, gugali in skakali z veje na vejo; plezali po deblih, čepeli v rogovilah. V večnem zelenem polmraku bomo pletli gnezda.

Okoli sonca bodo letela ogromna Dysonova drevesa; ta drevesa bodo naš novi svet. Vrnili se bomo na drevesa.

Napisal: Dimitrij Mlekuž Vrhovnik

Slika: arhitekt Viollet-le-

Duc, 1875

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiprihaja: Outsider #30
NaslednjiMateja Panter: Hiša 1797Next
Povezani članki
Loading...
kolumne

Nejc Pohar: Babiščina

8 marca, 2021
kolumne

Katarina Gomboc Čeh: Adijo, Ljubljana

13 novembra, 2021
kolumne

Dimitrij Mlekuž Vrhovnik: Dober sluga, slab gospodar

28 julija, 2022
kolumne

Zorana Baković: Premikam se, torej sem

16 avgusta, 2016
Arhitekturadelokolumne

Srđan Nađ in Urška Podlogar Kos: Arhitekt za male pare

11 februarja, 2019
kolumne

Miloš Kosec: White Cube, Zoom Cube

4 decembra, 2020
kolumne

Katarina Gomboc Čeh: Svetla prihodnost

15 novembra, 2020
kolumne

Bernard Nežmah: Odprta vrata za ekosofijo

27 marca, 2022
1 2 … 39

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo