• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Intervju,Natečaj
/
15 julija, 2022

Intervju: Jill Ries & Andy Megard, zmagovalca natečaja Hiša iz zemlje

Revija Outsider je lani v sodelovanju s Centrom za kreativnost (MAO) razpisala mednarodni arhitekturni natečaj Hiša iz zemlje, s kateri smo iskali najboljšo inovativno zasnovo minimalnega bivališča, grajenega v tehniki zbite zemlje. Lokacija natečaja je bila predpisana: v gozdičku ob domačiji na Dolenjskem bo zmagovalna zasnova s participativnimi delavnicami tudi zgrajena, prva izmed delavnic pa bo potekala v letošnjem septembru.

Prvo nagrado med kar 469 elaborati sta prejela Jill Ries in Andy Megard iz Belgije s premišljeno in dosledno izpeljavo koncepta hiše iz ločenih volumnov. Kot je v utemeljitvi navedla žirija, »kompleks predstavlja privlačen model sodobnega življenja, ki ni nostalgična vrnitev v preteklost, ampak v prihodnost usmerjena reinvencija.«

→ Natečaj: poročilo žirije

Jill in Andyja smo povabili k odgovoru na nekaj vprašanj, v katerih smo se dotaknili njunega pogleda na pomen gradnje z zemljo in širše prihodnosti arhitekturne prakse, pa tudi njunega osebnega pristopa do arhitekture.

 

Zakaj sta sodelovala na natečaju Hiša iz zemlje, kakšna je bila vajina motivacija?

Jill: Natečaj revije Outsider je najino pozornost pritegnil po zaslugi najinih profesorjev na fakulteti (ULB La Cambre Horta, Bruselj, op.u.). To je bila prva vaja v semestru; s profesorji in z drugimi študenti v našem seminarju smo opravili veliko raziskav in o temi skupaj razpravljali. Že od samega začetka smo bili zelo motivirani in želeli smo se dokazati pred svojimi novimi profesorji z arhitekturnimi in grafičnimi veščinami, ki smo jih pridobili med študijem. Ko smo profesorje uspeli prepričati v svoj projekt, smo postali še bolj motivirani in smo želeli dati vse od sebe. Tema tega natečaja je zelo pomembna tudi zame osebno, ker menim, da se sprememba v arhitekturi mora in se bo zgodila in da je pomembno, da začnemo sprejemati in promovirati trajnostne in alternativne gradbene materiale, kot je zbita zemlja.

Maketa zmagovalne rešitve v delovnem procesu

Andy: Natečaja Hiša iz zemlje sva se udeležila kot delavnice, ki so jo organizirali naši mentorji. To je bila uvodna naloga za ocenjevanje naših tehničnih in grafičnih sposobnosti ob temi zbite zemlje.

Rekel bi, da je bila ena najinih glavnih motivacij izogniti se kompaktnosti, ki običajno izhaja iz načel gradnje z zbito zemljo, da bi tako razvila fragmentiran program, povezan s krajino.

Maketa zmagovalne rešitve v delovnem procesu
Maketa zmagovalne rešitve v delovnem procesu

→ predstavitev zmagovalnega predloga Hiše iz zemlje

Kakšna je vajina vizija arhitekture iz zbite zemlje v prihodnosti?

Jill: Gradbeni sektor je v letu 2021 bil odgovoren za več kot 35 % (!) globalne končne porabe energije, kot tudi za z energijo povezane emisije CO2. Ni treba posebej poudarjati, da ne moremo nadaljevati z gradnjo z običajnimi gradbenimi materiali, kot je na primer beton. Posebej bi si želela, da bi moji kolegi, pa tudi nekateri politiki in odločevalci, uvideli ta problem in namesto greenwashinga arhitekture poskušali sprejeti in promovirati alternativne gradbene materiale, kot je zbita zemlja.

Andy: Zbito zemljo arhitekti zaradi očitnih morfoloških razlogov že desetletja puščajo ob strani na račun drugih materialov, kot sta beton in opeka. Danes se zaradi okoljske situacije ter ogljičnega vpliva gradbene industrije in proizvodnje teh materialov področje arhitekture začenja zavedati, da je zbito zemljo mogoče obravnavati kot vir za trajnostni, lokalni in ekološki prehod.

Sam mislim, da lahko zbita zemlja, če nam uspe doseči tako morfološko fleksibilnost, ki jo ponuja beton, in razviti poznavanje različnih prsti, tehnik izvedbe in inovacij v smislu materialov, proizvedenih iz tega vira, postane zanimiv in uporaben odgovor na nekatere dileme v prihodnosti arhitekture.

Vizualizacija zmagovalne rešitve natečaja Hiša iz zemlje

Katera zgradba iz zbite zemlje vama predstavlja referenco?

Jill: To je res težko vprašanje! Mislim, da je v zadnjih nekaj letih nastalo veliko zelo zanimivih projektov, vsak na svoj način izjemen. Če bi moral izbrati enega, bi bil to verjetno »The Great Wall of WA« Luigija Rossellija. Poleg tega, da je zanimiv zaradi svoje edinstvene zasnove, so v tem projektu dobro izkoristili toplotne lastnosti zbite zemlje, konkretno za hlajenje stanovanjskih enot v subtropskem podnebju Avstralije.

Andy: Kljub številnim lepim referencam ne bom navedel stavbe, pač pa mesto Šibam v Jemnu, ki se nahaja v puščavi in je v celoti zgrajeno iz zemlje.

Ta projekt dokazuje, da je zemeljska gradnja trajnostna v času in predstavlja zanimivo arhitekturno kompozicijo kot odgovor na izziv kakovosti življenja v puščavskem podnebju. Gre za inteligentno vsakdanjo arhitekturo, posebej zanimivo z vidika prostorskih orodij, ki jih razvija. Ta referenčni primerek gradnje z zemljo se mi zdi zanimiv za preučevanje zaradi radovednosti, ki jo vzbuja.

Jill Ries: skica projekta stanovanja

Na katerih arhitekturnih projektih, trenutno delata? Kateri projekt bi predstavila našim bralcem?

Jill: Trenutno delam v majhni arhitekturni pisarni v Diekirchu v Luksemburgu. Imam priložnost delati na več zelo različnih projektih. Verjetno najbolj zanimiva je osnovna šola z vrtcem in športnim kompleksom v Medernachu v Luksemburgu. Osnovna šola in varstvo sta skoraj v celoti zgrajena z leseno konstrukcijo, za kar smo se v biroju odločili, ker gre za bolj trajnostno opcijo. Poleg tega imajo otroci na voljo različne prostore, kot so igralne sobe, prostor za ustvarjanje itd. To bo popoln kraj za pomoč otrokom pri razvoju njihovih intelektualnih in motoričnih sposobnosti.

Andy: V svojem zadnjem projektu se ukvarjam s temo sanacije tal na nekdanjem industrijskem odlagališču v Charleroiju v Belgiji. Ta projekt se nanaša predvsem na dediščino tal in dekontaminacijo kot gonilom projekta s ciljem, da postanejo onesnažena območja privlačna za vnašanje stanovanjskih in javnih programov. Projekt bo predstavljen na digitalni razstavi fakultete za arhitekturo La Cambre Horta za leto 2022.

Kaj je po vajinem mnenju najpomembnejša tema sodobne arhitekture?

Jill: Mislim, da sodobna arhitektura povezuje trajnostno, po možnosti nizkotehnološko arhitekturo razmeroma manjšega merila v najučinkovitejšo možno zasnovo. Z izrazom »trajnostnost« imam v mislih izbiro materialov v zgradbi, a tudi izbrani vir energije. Osebno menim, da se sodobna arhitektura ne more več nanašati samo na estetiko stavbe.

Andy: To je težko vprašanje. Arhitektura je neločljivo povezana z umetnostjo in znanostjo, zato je naša praksa povezana z našim okoljem in se z njim razvija, kar pomeni, da se razvija v skladu z aktualnimi vprašanji. Rekel bi, da nas ravno ta sposobnost nenehnega prilagajanja pokrajini, materialu, novim tehnologijam in novim načinom življenja žene k ustvarjanju arhitekture, ki je po definiciji sodobna.

Katere arhitekturne medije spremljata in kakšno vlogo imajo mediji v vajini praksi?

Jill: Spremljam različne arhitekturne biroje, revije ter različne internetne strani in račune na družbenih omrežjih o arhitekturi, umetnosti, urbanizmu, tehnologijah, oblikovanju ..., ki me navdihujejo, da sem pri svojem delu v koraku z današnjo arhitekturo.

Andy: Mediji imajo pomembno vlogo zaradi referenčnega atlasa, ki ga predstavljajo, in zmožnosti, da nam pomagajo razumeti kompleksne programe pri določenih projektih. Poleg tega so mediji zanimiv grafični vir na področju arhitekturne reprezentacije. Socialna omrežja omogočajo spremljanje arhitekturnih, oblikovalskih in fotografskih birojev ter tako vsakodnevni navdih v okviru moje prakse.

Bereta revije na papirju ali na spletu?

Jill: Da! Naročena sem na nemško revijo »DB-Deutsche Bauzeitung«. Od natečaja dalje je mojo pozornost pritegnila tudi revija Outsider, kjer berem članke na spletu. Tako kot spremljanje novic se mi zdi branje zelo pomembno za stalen razvoj sodobnega arhitekturna znanja.

Andy: Na žalost ne, vendar bi se jeseni 2022 rad naročil na nekaj revij.

Jill Ries: projekt Volcano

 

O meni

Jill: Stara sem 26 let, študirala sem na ULB La Cambre Horta v Bruslju in šla na izmenjavo v SKKU v Suwonu pri Seulu. Trenutno delam v biroju A+Architecture, majhni arhitekturni praksi v Diekirchu v Luksemburgu.

Andy: Trenutno zaključujem magistrski študij na fakulteti za arhitekturo La Cambre Horta in začenjam pripravništvo v biroju Bauclub v Bruslju.

 

Pogovarjal se je: Matevž Granda
Prevedel: Luka Jerman

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiMarvy Lah: Krajina – vrednota in izziv
NaslednjiMarija Jakopin: Kakšno drevo je lepo?Next
Povezani članki
Loading...
DramaIntervju

Igor Samobor, SNG Drama: Stavba, v kateri domujemo, je popolnoma dotrajana že vrsto let

30 septembra, 2021
ArhitekturaNatečajOUTSIDERZbita zemlja

Constantino Da Pieve: Hiša z ukrivljeno steno

22 junija, 2021
ArhitekturaNatečajOUTSIDERZbita zemlja

Matteo Meschiari, Alessandro Fontanella: Doživetje v gozdu

22 junija, 2021
NatečajOUTSIDERZbita zemlja

Poročilo žirije: Natečaj Hiša iz zemlje || The Jury Report: Rammed Earth House Competition

21 junija, 2021
Intervju

Marijan Vrtovec: Osnova je funkcionalnost, iz nje izhaja oblikovanje stavbe (intervju, 2. del)

17 avgusta, 2022
TrafikaNatečaj

Rezultati natečaja: Urbana skulptura

8 januarja, 2022
IntervjuOsebnosti

Barbara Čeferin: So ljudje, ki še vedno veliko raje izbirajo tiskane formate

5 novembra, 2019
Natečaj

Natečaj: Hiša iz zemlje

31 avgusta, 2021
1 2 … 21

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo