Iz uvodnika:
Odpirate vrata v posebno vsebino. Za vrati smo LJUDJE. Vstopite, vstopite, prosim! Za vas smo našli res lepe osebe in z njimi spregovorili. Poiskali smo prijatelje prijateljev, izjemneže, neodkrite in že najdene bisere, srečale so se stare naklonjenosti, zanetili smo kakšno iskrico … Poiskali smo osebo s planeta X, da je osebo z daljnega Y povprašala po stvareh na njenem koncu vesolja. Resnično je spregovorilo z neresničnim. Gledali smo se v ogledala. V velikih ljudeh smo iskali male otroke.
Pogovarjali smo se o preprostih rečeh. O hotenjih. In prišle so tudi varljive in skrivnostne osebe. Niti sami ne vemo, koliko jih je zdaj med nami.
Znašli smo se torej vsi skupaj za temi vrati in iz naših pogovorov je začel rasti fantastični labirint. Popolnoma svoboden. V njem je mnogo vrat, za njimi so spet novi labirinti. In tja tudi pojdemo.
Taaraaaam! Dobrodošli v Outsiderjevem Labirintu Fantasticusuuu!
Tinka Prekovič
Frank Lloyd Wright, Le Courbusier, Ludwig Mies van der Rohe; Miloš Kosec je izbrskal intervjuje s tremi velikani iz petdesetih let.
Chiaretta Sarfatti v Benetkah pri pesniku Miklavžu Komelju.
Arhitektura: Tinka Prekovič
Z arhitektom Diebedom Francis Kéré o pogumu v arhitekturi in drugje; Danica Sretenovic, Andraž Keršič, v Zagrebu.
Na Dunaju smo govorili z Borisom Podrecco, Matevz Granda.
Luka Skansi in Janja Brodar.
Hiša in pogovor z arhitektom Matejem Gašperičem, Matevž Granda.
In hiša arhitekta mlajše generacije, Davorina Počivavška, ki se zgleduje po velikanih arhitekture. Jure Grohar
Tako je videti prenova Skopja. Prenovljeni parlament (spodaj) so izbrali preko spletnega glasovanja. Dialog: Filip Dubrovski in Lorenka Stropnik.
Z Jasmino Cibic smo govorili v Londonu, Miloš Kosec.
Z Marjetico Potrč smo govorili v Berlinu, Martin Reichert.
Kaj je namen kritike (arhitekture)? Ali pri nas sploh obstaja? Zakaj nekateri izjemni projekti ostajajo nenagrajeni? Dragoceni razmislek Fedje Koširja.
Presunljiv zapis Dijane Matković o možnosti odnehanja.
Samo Ačko v pogovoru s Katjo Šulc, o razmislekih na 5000km dolgi poti.
Eksperimentalni ekonomist dr. Aljaž Ule razmišlja v pogovoru z Agato Tomažič:
“Poskus je pokazal, da se v izoliranih skupinah nikoli ne razvije medsebojna pomoč, se pa v 50 odstotkih takih skupin razvije medsebojno nagajanje, spotikanje.
V skupinah, ki so odprte in tekmujejo z drugimi skupinami, pa se metanje polen pod noge in druge vrste oviranja razvijejo le redko, medtem ko se v polovici primerov razvije medsebojna pomoč.”
Lokalni Kiss the future. Fotografije Tomaž Šantl.
Globalni Peter Movrin in dramaturginja Eva Mahkovic.
Z Emo Kugler sta se pogovarjala Natalija Zanoški in Darko Plevnik.
“Kdaj je delo končano? To je podobno kot občutek v telesu, ko se v miru userješ. Točno veš, kdaj si se dobro usral! Gre za organski užitek v telesu, ki ti pove, da je ven šlo vse, kar je moralo iti. Zdaj so znanost razparcelirali na pet tisoč vej, iščejo odgovore, podajajo razlage … V resnici je pa preprosto. Saj imamo vsi vse, kar potrebujemo, v sebi.”
Petra Varl je tudi avtorica situacije z naslovnice Outsider#08.
“Kdaj je delo končano? Ko se to zgodi, preprosto vem, ker začutim. Najbolj vem takrat, ko me v želodcu malo stisne, ampak v dobrem smislu, občutek je podoben tistemu, ko si zaljubljen. To je to.” Pogovarjala se je Nina Granda.
Nataša Berk in vse ostale, Tinka Prekovič.
Miha Štrukelj in Tobias Putrih, v dialogu o pogojih za umetnost in umetniškem trgu, v Sloveniji in po svetu.
V novem Outsiderju tudi ideje za najpreprostejšo praznično pojedino. Gostil nas je Nara Petrovič, foto Jana Jocif.
Objavljamo rezultate natečaja Slovenska hiša za 21. stoletje.
Podprite ustvarjanje revije, ki nastaja popolnoma brez pomoči državnih sredstev z naročilom! Pišite na: [email protected]
4 številke, skoraj 800 strani avtorskih zapisov, fotografij, reportaž, izjemne arhitekture in oblikovanja, 25€.
Revijo lahko tudi kupite v trafikah Delo in 3Dva, bencinskih Petrol, hipermarketih in bolje založenih knjigarnah. 184 strani lastnih vsebin: 7€