• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
kolumne
/
7 aprila, 2022

Dimitrij Mlekuž Vrhovnik: O luknjah

Svet okoli nas je poln lukenj. Luknje se zdijo samoumevne. Luknje se zdijo del sveta, prav tako kot so del sveta oprijemljive stvari; prodniki, copati, železovi opilki, protoni in sponke za papir. Luknje zlahka prepoznamo; zanje imamo imena; poznamo vdolbine, jame, luknje, odprtine, skožnje, kaverne, predrtine, perforacije. Luknje znajo prepoznati že triletni otroci. Opišejo jih in štejejo prav tako, kot štejejo stvari. Luknje uporabljamo, da z njimi opisujemo obliko stvari (slovenska potica ima luknjo v sredini); z luknjami razlagamo, kako svet deluje (zračnica na kolesu je prazna, ker sem jo preluknjal).

Ampak luknje so čudne.

Mi, ljudje, stvari okoli nas zaznavamo kot figure, torej oblike, stvari, ki izstopajo, ki jih lahko ločimo od ozadja. Figura ima obris, ima obliko, ima svojo mejo, ki jo ločuje od ozadja; ozadje je vse, kar figura ni. Luknje v predmetih so potemtakem del ozadja, saj določajo obliko, konturo figure. A tudi luknja ima obliko, ima obris; opišemo lahko njeno obliko (lahko je okrogla, lahko je kvadratna, lahko je zapletena). Luknja je stvar zase, čeprav ni figura, čeprav je del ozadja.

Toda, ali luknje obstajajo neodvisno od stvari, v katerih so; stvari, ki jih luknjajo? Luknje – čeprav imajo, tako kot stvari, obliko, velikost, celo volumen in mesto v svetu – nimajo materialnosti. Ker luknje so iz ničesar. Luknje potrebujejo materialnega gostitelja, brez gostitelja ne obstajajo. Luknja je vedno luknja v čem, v tisti stvari, ki jo luknja. Sirova luknja je luknja v siru; brez sira ni nič.

In luknje lahko dobijo materialne goste; stvari, ki jih zapolnjujejo. Gost je lahko vino, ki zapolni vdolbino kozarca, ali jazbec, ki spi v svoji jazbini. Identiteta luknje ni identiteta tega, kar jo sestavlja; ker, kot vemo, so luknje iz ničesar. Toda identiteta luknja ni odvisna niti od njenega gostitelja. Luknja v siru je lahko enaka luknji v kamnu ali luknji v plastiki. Še manj pa je identiteta luknje enaka identiteti gosta; najsi luknjo kozarca zapolnimo z vinom ali vodo, gre še vedno za isto luknjo.

Luknje so odsotnosti, nekaj, kar kje manjka; nekaj, česar kje ni. So stvari, ki ne obstajajo; če pa že obstajajo, niso stvari. Če smo materialisti in predpostavljamo, da svet sestavljajo le materialne stvari, kot so galaksije, integrirana vezja, školjčne lupine in risalni žebljički, nas luknje spravljajo v zadrego; niso nič, so nič, skoraj nič.

Luknje lahko razumemo tudi kot motnje, kot posege v gostitelja; kot posledice dejanj luknjanja. Luknje imajo dinamično dimenzijo, imajo svojo zgodovino, svojo biografijo. Luknje nastanejo; z vrtanjem, kopanjem, dolbenjem, odvzemanjem snovi. A luknja lahko nastane tudi z dodajanjem. Lončarka skrbno dodaja glino okoli praznine, da na koncu zameji luknjo posode. Luknja, nastala z dodajanjem, se ne razlikuje od luknje, nastale z dolbenjem. Prav tako ima skupno površino, rob s stvarjo, ki jo luknja. A luknja je več (ali manj) kot to.

Luknje imajo svoje življenje, njimi se lahko marsikaj dogaja. Luknje se spreminjajo. Luknje se lahko povečajo ali zmanjšajo.

Med seboj jih je tudi težko ločiti; če ob luknji naredimo novo, koliko lukenj imamo? Če sta ločeni, gre verjetno za dve (ali pač – kaj pa, če so vse luknje v resnici ena sama zapletena luknja, del ozadja, ki sega v figure?); če se dotikata, pa gre najbrž za eno, novo luknjo (ki pa smo jo naredili dvakrat).

Ali imajo luknje tudi svoj konec? Ali luknje izginejo? Lahko jih zapolnimo, zadelamo. Ali potem luknja izgine ali pa nam ostane le zapolnjena luknja? Luknja izgine le, če jo požre večja luknja; in kam gre, ko izgine?

Luknje so osnovno organizacijsko princip sveta. Luknje ustvarjajo razlike med stvarmi. Luknja je tisto, kar loči recimo cev od palice. Luknje definirajo topologijo sveta. Topologija se sprašuje o radikalni različnosti stvari med seboj, tako da raztegne definicijo podobnosti do skrajnosti; pri primerjanju stvari se osredotoča le na število lukenj, ki jih stvari imajo. Tako sta recimo slamica in krof (ameriški, z luknjo!) topološko enaka in se topološko razlikujeta od recimo pomaranče ali kozarca, ki sta brez lukenj. Luknja v krofu mu preprečuje, da bi ga, tudi če ga poljubno stiskamo, raztegujemo in napenjamo, lahko pregnetli v jabolko ali reducirali v eno samo točko; kar pa lahko storimo z opeko ali kozarcem.

Luknje tako organizirajo snov v različne organizacijske oblike. Živali, recimo, smo organizirano meso okoli luknje, cevi, od ust do anusa. Rastline pa so topološko podobne žogi ali listu papirja.

Luknje, prav zaradi svoje sposobnosti organiziranja snovi, ljudje mobiliziramo pri ukvarjanju s svetom. Nekatere umetnosti imajo luknje še posebej rade. Lončarstvo oblikuje luknje posod; kiparstvo ima rado luknje, pomislimo le ne skulpture Henryja Moora; čipka je umetnost vodenja niti okoli pravih lukenj.

Arhitektura je umetnost grajenja lukenj za človeške gostitelje. Arhitektura ustvari luknjo tako, da prostor zameji z opno zidov. Oblikovan prostor tako niso le zidovi, stropi, materialna opna, ampak predvsem luknja, ki jo ti zidovi omejujejo (in če smo zlobni, če arhitekta ali arhitekture ne maramo, jo lahko tudi okličemo za luknjo!).

Te opne so predrte; te perforacije in skožnje luknje povezujejo z drugimi luknjami (ali gre pač le za eno kompleksno luknjo, tega pri luknjah nikoli zares ne vemo), ki luknji omogočajo, da dobi gostitelje; svetlobo, zrak, pohištvo, ljudi.

Zato je še bolj kot arhitektura umetnost lukenj urbanizem. Stavbe povezuje omrežje praznega prostora; mreža ulic, cest, infrastrukture. Mesto je tako specifična konfiguracija praznega prostora, specifična oblika luknje, ki mesto preluknja skozi in skozi; luknja, ki izdiferencira maso mesta na specifičen način. Ta konfiguracija omejuje in usmerja gibanje ljudi. Če gredo lahko v praznem prostoru ljudje kamorkoli in v katerokoli smer, so njihove poti v mestu omejene in določene s konfiguracijo luknje, praznega prostora ulic, trgov in parkov.

Oblika luknje mesta je tako skupek pravil, ki določajo, kako so prostori mesta med seboj povezani; tako kot jezikovna pravila določajo, kako si lahko sledijo besede v stavku. Luknja mesta določa slovnico mesta, ki ga beremo (ali morda pišemo) s telesi, ko se gibamo skozenj (in se srečujemo z drugimi bralci).

Praktično filozofijo ukvarjanja z luknjami je do potankosti razvila arheologija. Arheologija se v praksi – ko raziskuje materialne ostanke preteklosti – ukvarja predvsem z luknjami. Najprej metaforično; saj je preteklost luknjasta, ker je velik del manjka.

Luknje ločujejo arheologijo od geologije. Arheologe prav tako tako kot geologe zanimajo plasti, ki so se naložile v preteklosti. Ampak, če se geološke plasti odlagajo horizontalno in si sledijo kot plasti v prekmurski gibanici, v kateri je najgloblja plast, testo, najstarejša; to gibanico ljudje popolnoma premešajo in zakomplicirajo s kopanjem lukenj.

Luknje ljudje namreč zelo radi kopljemo. Luknje so najpogostejša sled, ki jo ljudje za seboj puščamo. Kjerkoli luknjo najdemo, smo lahko skoraj prepričani, da so imeli zraven prste ljudje.

Hiša se začne z luknjami za temelje, za vkopi za sohe. Luknje ostanejo za kopanjem gramoza, gline, rude. Luknje so obrambni jarki okoli naselij. Luknje služijo kot shrambne jame. Luknje so pasti za živali. Luknje so luknje za kanalizacijo, so latrine. In na koncu ljudje kopljemo luknje za grobove.

Tako se pogosto zgodi, da v luknji, vkopani globoko v prazgodovinske plasti, najdemo rimski kovanec. Nič nenavadnega ni, da optični kabel teče skozi plasti rimskega mesta, saj leži v luknji, ki so jo delavci izkopali prejšnje leto.

Arheologi vemo, da imajo luknje svojo zgodovino. Dejstvo je, da večina lukenj svoje življenje konča zapolnjena s smetmi ali ruševinami, kot luknja za odpad. Ampak stara arheološka modrost pravi, da nobena luknja ni bila izkopana kot luknja za smeti. In prava umetnost je ugotoviti, čemu je služila in kakšna je njena zgodovina.

Zato je prepoznavanje lukenj poglavitna spretnost arheologa. Arheolog luknjo prepozna, čeprav je zapolnjena. Luknje, posegi v tla, v zaporedje plasti, v zgodovino nekega prostora aktivno spreminjajo razmerja; so posegi, ki rimske kovance in moderno infrastrukturo pomešajo z neolitskimi kamnitimi orodji in črepinjami. Luknje ustvarjajo zgodovino.

Luknje niso le odsotnost česa, luknje so (čeprav morda nič ali skoraj nič). Luknje niso lastnost stvari, ki jih luknjajo, luknje so del njih. Ta prisotnost (prisotnost odsotnosti), ta nič ali praznina luknje je kreativna intervencija v materiji. Luknje so heterogenosti v morju homogenosti. Luknje ustvarjajo razlike, ločujejo, dajejo pomen; tako kot presledki, premori in tišine (ponovno luknje!) v govoru. Brez lukenj ne bi bilo nič, vsaj nič pomenljivega in zanimivega.

 

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiOd-do arhitektura: Poslovni prostori MS
NaslednjiKragelj arhitekti: Na novoNext
Povezani članki
Loading...
kolumne

Branko Gradišnik: Gradišnikova ordinacija

28 decembra, 2015
Arhitekturakolumne

Renata Salecl: Brezbrižnost do laži in resnice

21 septembra, 2017
Arhitekturakolumne

Eva Tisnikar: O robovih in robnikih

2 novembra, 2020
kolumne

Matevž Granda: Moj predzadnji članek o Plečnikovemu stadionu

28 maja, 2020
ArhitekturakolumneKultura

Katarina Gomboc Čeh: Odtis domačnosti

8 februarja, 2020
kolumne

Nina Granda: Vojna in mir in zeleni preboj

5 aprila, 2022
kolumnePark

Živa Pečenko: Kateri park bi raje obiskali?

4 februarja, 2021
kolumne

Miloš Kosec: Karantena in kozarec vina

29 aprila, 2020
1 2 … 38

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo