• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Arhitektura,kritika,Razmislek
/
21 oktobra, 2020

Ira Zorko: Kruta usoda naselbinske dediščine prve polovice 20. stoletja

Uničenje trenutno grozi dvema lepima vilama ob Jamovi cesti

FORMALNO PRAVNI VIDIK

Mestna četrt Kolezija je enako kot sosednje območje ljubljanskega Mirja od leta 2006 pod številko EŠD 20034 zaščitena kot območje naselbinske dediščine z vilami in enodružinskimi stanovanjskimi hišami v vrtovih. Nastala je v času prve polovice 20. stoletja. Pravna in vsebinska podlaga za njeno zaščito se nahaja v Zakonu o varstvu kulturne dediščine. Tam so med drugim v 25. členu navedena merila za določanje varstvenih območij tovrstne dediščine:
-          skupen zgodovinski kontekst,
-          sorodne morfološke značilnosti in vrednote v prostoru,
-          topografska enovitost.
V obeh danih primerih gre v osnovi za enodružinske vile na precej velikih in bogato ozelenjenih zemljiščih. V zadnjih letih pa je na območju Kolezije prišlo in še prihaja do številnih rušitev starih hiš, namesto katerih se gradijo veliko večji in za ta čas značilni objekti. Ti imajo z obstoječo kulturo bivanja na tem območju le še malo ali ničesar skupnega. Nekdanje hiše so stale, kot je rečeno v opisu zaščitnega akta, v vrtu (!) današnje pa so praviloma brez vrtov in tudi brez možnosti rasti večjih in velikih dreves, saj so za potrebe podzemnega parkiranja zemljišča, na katerih stojijo, v celoti izvotljena. Kot takšne se s stališča pojmovne terminologije, katere pomen in smisel se vleče še iz antičnih časov,  ne morejo imenovati vile. Tudi same gradnje so gradbeno-tehnološko tako drugačne od predvojnih vil, da razlike že na daleč bijejo v oko. Na teh novih hišah ni več mogoče neposredno čutiti človeške roke. Obrtne spretnosti se danes kažejo povsem drugače, mnogo bolj mehansko in brezosebno. V predvojnih hišah, ki so bile načrtovane za znanega naročnika, pa je prisotna klasična gradnja, prevladujejo naravna gradiva, ornamentika in simbolika. Spremembe so seveda logične in razumljive, v stotih letih se je vse spremenilo, toda ali niso prav te in takšne spremembe razlog, da kot družba ohranjamo kakovostne dosežke preteklih obdobij in zanje skrbimo? Novo je mogoče ocenjevati samo ob primerjavi s starim. Brez primerjave s starim novo postane banalno in samo sebi namen. In prav to staro, ki daje veljavo in pomen novemu in je bilo v primeru Kolezije in Mirja ter ostalih ljubljanskih vilskih četrti javno in strokovno prepoznano kot kakovostno, je sedaj marsikje resno napadeno in ogroženo.

Vila »ENGICA« na Jamovi cesti 10 in vila na Jamovi cesti 8, prodani, izpraznjeni in predvideni za rušenje.

UNIČUJOČA PRAKSA

Zaščiten karakter območja in njegove vrednosti se iz dneva v dan zmanjšujejo. Še malo in Kolezije, kot jo Ljubljančani poznamo in cenimo, ne bo več. Do tega uničujočega pojava je prišlo iz vsaj treh do neke mere povezanih razlogov, ki so vsi v nasprotju z namenom in smislom varovanja pa čeprav mnogi, tudi odgovorni urbanisti v nekaterih od njih vidijo dober namen.

  1. Z novim družbenim redom so se pojavili gradbeni špekulanti, ki stavb ne gradijo iz želje in potreb po bivanju na teh lokacijah ampak iz želje in interesa po prodaji in čim večjem zaslužku. Njihov interes je, da za svoj vložek pridobijo kar največ dragocene gradbene površine. Čeprav je iz zgodovine jasno, da špekulantska gradnja nima nujno le slabih posledic za družbo in prostor, ti v primeru Kolezije, zlasti, ko jih seštejemo, in ko upoštevamo sprejeto zaščito, prevladujejo.
  2. Zakonodaja, strokovne službe, in v končni fazi arhitekti so v preteklih letih popolnoma prezrli postopkovne obveze, prepovedi in napotke, ki jih zaščiteni naselbinski dediščini predpisuje zakonodaja. Špekulanti so se pojavili, ko so odkrili, da omejitev ni in da s porušitvijo starih hiš in novogradnjo lahko pridobijo večkratnik nekdanje bivalne površine. Dopuščanje popolne izvotlitve parcele jim je omogočila, da zadostijo zahtevam po parkirnih mestih tudi v primeru petih, šestih ali osmih stanovanj na lokaciji, kjer je prej praviloma živela ena sama družina. Do serije rušitev je pripeljala preprosta logika dobička, po kateri več kupcev manjših enot lažje plača visoko ceno kvadratnega metra. Ob tem so bile dovoljene višine hišnih vencev dvignjene z enajstih (11) na štirinajst (14) metrov, povečal se je faktor zazidljivosti, zmanjšala pa obveza po zelenih površinah.
  3. Vile v vrtovih so si pred vojno gradile znane meščanske družine, predvsem iz umetniških in akademskih krogov. Zanje je značilno, da so že v povojem času izgubile svoj družbeni in ekonomski status, od tega si niso opomogle in si ga tudi danes ne morejo obnoviti. Intelektualno, umetniško oz. humanistično delo je vse manj cenjeno, predvojna meščanska kultura pa je še danes družbeno prezrta in neupoštevana. Neponovljivi se zdijo časi, ko je matematik, kot je bil Josip Plemelj za reševanje matematičnega problema dobil dovolj denarja, da si na Bledu postavi vilo, ki nam je še danes v veselje. Prav zato pa ima vsaka od teh starih hiš in vil s svojimi nekdanjimi in vse bolj redkimi starimi prebivalci ter skupaj s hišnimi predmeti in vrtovi danes še posebno pričevalno in etnološko vrednost. Pa tudi zdravstveno-naravovarstveno (visoka biološka pestrost, blagodejna mikroklima) in ne nazadnje družbeno-ekonomsko vrednost (sooblikuje našo identiteto in prispeva k lepoti in vrednosti zgodovinskega mesta).

Moderni vila bloki, ki nadomeščajo nekdanje meščanske vile. 

NAMEN ZAŠČITE BIVALNE DEDIŠČINE

V uvodoma citiranem 25. členu Zakona o varstvu kulturne dediščine lahko preberemo, da je namen zaščite naselbinskih območij njihovo celostno ohranjanje oziroma preprečevanje njihovega uničenja ter okrnjenja njenih vrednosti v prostoru. Glede na aktualno in na kratko opisano dogajanje v prostoru lahko rečemo, da se dogaja prav nasprotno. Spreminja in ukinja se vse kar je bilo prepoznano kot pogoj in kriterij zaščite: morfološka sorodnost, tipološka enovitost in predvsem seveda skupen zgodovinski kontekst nastanka. Namesto, da bi ju obnovili in zanju poiskali primerne prebivalce, sta trenutno tik pred porušitvijo dve izjemno lepi stanovanjski vili ob Jamovi cesti, vila na Jamovi 8 in vila »Engica« na številki 10. Vsaka spet s svoji izjemno življenjsko zgodbo ljudi, ki so ju ustvarili in naseljevali. Marsikdo, ki izve za njuno možno usodo in ju vidi, pravi, da bi bila dejanska porušitev kulturni škandal. Kako je kaj takega sploh mogoče? Je v naši družbi popolnoma prevladal brezoseben birokratsko tog, pravno formalen torej instrumentalen način odločanja namesto komunikativnega, ustvarjalnega načina podrobnejšega in smiselnega upoštevanja kulturnih, socialnih in naravovarstvenih potencialov prostora. Ustvarjalnost se zdi, da je rezervirana za tiste, ki iščejo vrzeli v predpisih in izkoriščajo dejstvo, da dediščina velja nekaj le na papirju ne pa tudi v stvarnosti.

PREBIVALCI KOT VARUHI IN NOSILCI BIVALNE KULTURE

Leta 2017 so sto trije (103) prebivalci območja Kolezije podpisali peticijo, v kateri so izrazili zaskrbljenost nad erozijo bivalnega okolja v svoji soseščini. Župan pravi, da so prebivalci sami krivi za spremembe, saj prostovoljno prodajajo svoje hiše. A če bi javno sprejeta in zapisana zaščita veljala, prodaja še ne bi pomenila rušenja. Resnica pa je tudi to, da se je marsikatera od teh hiš prodala pod pritiski. Tako imenovani »developerji«, trgovci z nepremičninami, so starejše prebivalce, ki živijo v teh hišah vztrajno prepričevali v prodajo, jim ponujali razne ugodnosti, ter njim ali pa njihovim sorodnikom ponujali izjemno visoke vsote. Ironija je v tem, da jim vse to lahko ponujajo zaradi izjemne vrednosti okolja, ki pa z njihovo intervencijo, s tem, da hiše in vrtove porušijo, izginja. Če hočemo ustaviti te erozijske procese, bo potrebno v naši družbi v najkrajšem času vzpostaviti veliko bolj učinkovit, celovit in podroben način varovanja, prenavljanja in strokovnega presojanja posegov v naselbinsko dediščino. Takšnega, ki bo znotraj prepoznane vrednosti nekega območja znal ločiti zrno od plev, takšnega, ki bo zmogel ločiti izjeme, ki potrjujejo pravila za zaščito kvalitet bivalnega okolja od praks, ki jih postopoma in na daljši rok v celoti ukinjajo. Mestna občina Ljubljana in njeno vodstvo se rado pohvali, da se trudi za dialog s prebivalci. Vendar predlagane korekcije višin in obsega stavb z večjimi odmiki ne bodo ustavile rušenj. Napisane so v duhu novogradenj, ne pa mehanizmov in procesov ohranjanja, obnavljanja in smiselnega dopolnjevanja obstoječega, k čemur jih že ves čas zavezuje in tudi podrobno usmerja status naselbinske dediščine. Koliko škode je bilo narejene v tem vmesnem času, še ne moremo reči. S peticijo izpred treh let in z nedavnim pismom pristojnim na Mestni občini so prebivalci Kolezije ponovno izrekli svoje pričakovanje, da se bo dialog med strokovnimi službami, pa tudi z njimi, vzpostavil na način, da bomo vsi udeleženi pridobili jasen in čvrst občutek, da smo sposobni ohranjati dosežke preteklosti in jih po njihovem zgledu smiselno dopolnjevati in razvijati. To je pomembno za mesto in družbo kot celoto. Novica o grožnji porušenja dveh vil, ki zdaj krasita prostor vzdolž Jamove ceste, in vedno nove informacije o še drugih lepih hišah v vrtovih, ki so bojda že odkupljene in namenjene rušenju, mečejo težko senco na našo splošno kulturo, na prakso urbanistov in arhitektov ter na poslanstvo spomeniškega varstva. Ali je izgubo dragocene dediščine, pred katero naj bi nas ščitila spomeniška zakonodaja, še mogoče preprečiti?

Piše: Ira Zorko

Mediji odslikavajo svet. V kakšnem svetu živimo? Berite Med vrsticami!

  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti

  • Med vrsticami: Pogovori o časopisih

    12.00€
    Dodaj v košarico

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiPeter Kuntarič: Kozarci
NaslednjiArhitektura iz zemlje: Chihilsitoonski vrtovi, KabulNext
Povezani članki
Loading...
ArhitekturaUmetnost

USPEH SLOVENSKIH ARHITEKTOV NA NATEČAJU BABYN YAR V KIJEVU

12 junija, 2016
Arhitektura

Hiše za milijon evrov/142 bitcoinov

24 maja, 2018
Arhitektura

SLOSIGN

8 junija, 2017
Tools for better living

Festival 2017

29 septembra, 2021
Arhitektura

Demenca in oblikovanje prostora

9 avgusta, 2018
Arhitektura

Peter Kumer: Obuditev vračljive embalaže

18 junija, 2021
Arhitektura

Odprti poziv za sodelovanje na 16. beneškem arhitekturnem bienalu

20 maja, 2017
Arhitektura

D&K arhitekti: Prenova restavracije hotela Šport Otočec

23 novembra, 2020
1 2 … 168

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo