• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura po epidemiji
/
18 decembra, 2020

Janja Šušnjar: Mestni ubežnik

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Arhitektura po epidemiji: 1. nagrada

Polovica prebivalstva našega planeta je svoj habitat našla v mestu. Stik z naravo in njenim ritmom se je v nekaj desetletjih oddaljil od Heideggerjevega sprejemanja naravnih tirov in sprememb. Človek je prepričan, da lahko sam drži vajeti, v katere je poleg narave vprežen tudi on sam. Morda je usahnilo čudenje nad presežnim, morda je kriva le distanca, ki jo megli siv in umazan smog, morda je bivanje visoko med oblaki, nekaj deset nadstropij nad trdnimi tlemi, dovolj, da v menjavi »noči za dan in dneva za drveči nemir« (Heidegger, 2003, 160) ne zaslutimo ničesar spornega. Morda.

Vrednota bivanja v naravi ter v dialogu in odnosu z njo počasi, a vztrajno ponovno vznika v idealih mlajših generacij. Hrepenenje po umirjenosti, pristnem in iskrenem vsakdanu, v stiku s kulturo, dediščino, predvsem pa po zdravem okolju.

Leta 2019 sem v magistrski nalogi uporabila izraz mestni ubežnik, da bi z njim poimenovala predstavnike mlajše generacije, ki v iskanju bivanjske kakovosti sprejmejo odločitev in življenje v velikih mestih zamenjajo z novo obliko sodobnega bivanja na podeželju. Povod za izpeljanko je bila knjiga britanske piske, etnografke, in kot se sama označuje, napovedovalke trendov Karen Rosenkranz City Quitters (2018), v kateri so predstavljeni mladi ustvarjalci, razvijalci idej in raziskovalci, ki so se mestu odrekli zaradi izkušnje dolgih in natrpanih urnikov, tekmovalnosti ter občutka neprestane dosegljivosti in razpoložljivosti. Življenje na podeželju jim namreč omogoča tesnejše stike z naravo, svobodnejšo kreativno prakso, intenzivno vključevanje v lokalno skupnost in ne nazadnje bolj pristen, umirjen in zdrav vsakdan.

Neusahljiva želja po uravnoteženju stresnega življenja se je do nedavnega porajala tudi kot posledica ekonomske nestabilnosti, naraščajoče anksioznosti, iskanja identitete ter neprestane navzočnosti množic in hrupa. Mnogi so zato uteho iskali v prostočasnih aktivnostih, povezanih z naravo, ruralnim in tradicijo, kot so na primer lončarstvo, vzgoja rastlin, izdelovanje izdelkov iz lesa, vlaganje in fermentiranje hrane, gorništvo, počitnice v oddaljenih in odročnih krajih, naravna kozmetika in zeliščarstvo … Pojav selitve iz mesta, ki so ga opazovalci začeli zaznavati na vseh kontinentih, pa je pomenil veliko bolj konkretno alternativo vrtincu, v katerega je bila ujeta večina mladih in iz katerega v strahu niso bili zmožni poiskati izhoda. Zgodbe posameznikov, ki so svojo kreativnost usmerili tudi v spremembo načina življenja, so pričale o možni drugačni izbiri. V zameno za določen trud je ta zagotavljala bolj mirno, stabilno in v večini bogatejše bivanje. Pozitiven vpliv na fenomen vračanja na podeželje sta imela tudi fleksibilna organizacija dela in moderna komunikacija, ki ju je omogočil internet. Izmenjava informacij, produktov in idej ni več nujno zahtevala fizičnega stika, temveč se je lahko prenekatero delo opravljalo z razdalje, v okviru lastne samostojne prakse, manjših podjetij ali spletnih trgovin. Tako so se realizirale marsikatere sanje o sočasni profesionalni karieri in živetih okoljskih idealih (Rosenkranz, 2018). Ozaveščenost in želja po intenzivnejšem bivanju z naravo in v njej sta pri teh posameznikih vplivali na njihove bivanjske navade, potrebe po infrastrukturi in porabi izdelkov.

Lansko jesen je mestni ubežnik še pomenil redkega posameznika, ki je bil pripravljen stopiti čez mejo in iskati bogatejše bivanje v nekonvencionalnih praksah. Leta 2020 pa se je ideja selitve med urbanim prebivalstvom širila hitreje, kot so predvidevale napovedi trendov. Niso bila kriva socialna omrežja, domet vplivnežev tokrat ni igral vloge. Perspektivo bivanjskih idealov je namreč generalno zasukal virus.

// Escape to the country: how Covid is driving an exodus from Britain’s cities (Guardian) //  COVID-19 is causing the Japanese to swap city life for the countryside (World Economic Forum) // 2020, fuga dalle metropoli. La carica dei city quitter in cerca di natura, spacio e Web ultraveloce (L’Espresso, La Repubblica) //

Urbano središče je kar naenkrat izgubilo svoj magični čar. Zaprli smo se med stene stanovanj, osuplo opazovali prazna mestna jedra ter se borili z abstinenco kulturnih dogodkov in priložnosti srečevanja. Kraji, zaradi katerih je bila misel o opustitvi mestnega življenja še najbolj grenka, so postali prepovedani, osamljeni in hladni. Zaradi vsem znanega razloga smo začeli sanjati o prostranih livadah, kjer ne bi bilo treba nositi mask, in o socialnih mehurčkih vaških skupnosti, v katerih ne bi bili izpostavljeni kontaminiranim območjem.

Fizična vklenjenost nas je primorala k odprtosti do uporabe novih orodij komuniciranja, prevpraševanja delovnih navad in vzpostavljanja brezstičnih rutin. Odpovedali smo profesionalne priložnosti v tujini, nehali načrtovati velike korake in postali pozorni na majhne. Visoke najemnine so nas ob izpadih dohodkov še bolj težile, skromnost kvadratnih metrov pa je na plan izvabila neprijetne karakteristike, ki smo jih prej uspešno prikrivali sostanovalcem. Vseprisotna utesnjenost, ki se je brezsramno bratila s strahom, je pospešila razmah mestnega ubežništva. Hitri internet pa ji je pri tem pomagal.

Mladi in malo manj mladi so se poslužili drugačne izbire, da bi utekli nadzoru, ekonomski negotovosti in občutkom ujetosti. Mestni ubežnik dalje hrepeni po svobodi.

Vsekakor življenje na podeželju zahteva določeno mero izzivov, odrekanja in pripravljenosti, o katerih nam v urbanem okolju ne bi bilo treba razmišljati. Večja izpostavljenost naravi in njenim ciklom krepi odnos in odgovornost do zemlje, vode in zraka, ki jih v mestih dojemamo kot samoumevne dobrine.

Področja, ki so bila nekoč že poseljena, ljudje pa so tam živeli v sožitju, privabljajo zaradi svoje preprostosti in naravne darežljivosti – to pa je treba očuvati (Kramberger, 2017). Za odročne kraje in širša območja lahko prisotnost mestnih ubežnikov pomeni pozitiven vpliv na socialno sestavo, lahko pripomore k oživljanju prostorov, ki so bili zanemarjeni, predvsem s strani mladih, in posledično spodbudi obračanje ekonomskih upadov. Prav pomanjkanje mladostne vitalnosti je najgloblja rana starajočih se in umirajočih vasi, katerih prihodnost se zdi negotova. Vzpostavljanje novih bivanjskih oblik in dejavnosti pomeni upanje za marsikatero regijo, ki je zaradi raznovrstnih oblik marginalnosti občutila zapostavljenost in stagniranje.

Kdo ve, morda lahko s pojavom mestnih ubežnikov ruralna območja postanejo protiutež centraliziranim urbanim središčem, saj omogočajo več časa in prostora za eksperiment, za lastni glas in prakso, osvobojeno pričakovanj.

Heidegger, M. (2003). Predavanja in sestavki, Slovenska matica, Ljubljana.
Kramberger, N. (2017). Primerljivi hektarji, LUD Literatura, Ljubljana.
Rosenkranz, K. (2018). City Quitters: An Exploration of Post-Urban Life, Frame, Amsterdam.

Naslovna slika: Jean-Marc Côté, En l’An 2000, Pariz 1899

Podprite Outsider z naročilom!

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiTeja Močnik, Barbara Turk Niskač: Zaprti prostori otroštva. Arhitektura otroškega vsakdana med epidemijo in uvid v družbeno prihodnost generacij alfa in Z
NaslednjiArhitektura po epidemiji: Končno poročilo žirijeNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura po epidemiji

Valerie Wolf Gang: Mojstri, ki so odšli v pozabo

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Teja Močnik, Barbara Turk Niskač: Zaprti prostori otroštva. Arhitektura otroškega vsakdana med epidemijo in uvid v družbeno prihodnost generacij alfa in Z

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Uroš Mikanovič: Nekaj izbranih grehov eseja z naslovom »Arhitektura po epidemiji«

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Arhitektura po epidemiji: Končno poročilo žirije

18 decembra, 2020
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo