• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura po epidemiji
/
18 decembra, 2020

Teja Močnik, Barbara Turk Niskač: Zaprti prostori otroštva. Arhitektura otroškega vsakdana med epidemijo in uvid v družbeno prihodnost generacij alfa in Z

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Arhitektura po epidemiji: 3. nagrada

Zaprti vrtci, zaprte šole, zaprta igrišča. Za zaprtimi vrati doma, tam se igra in šolanje merita v kvadratnih metrih prostorov, ki pregorevajo v modrikasti svetlobi ekranov, atmosfera dogoreva s prežarčenimi ljudmi. Zunaj pa vznika ilegala. V zavetju podrtih hiš, grmovij, škarp, dreves se sliši hrskanje vej in raznoliko otroško glasovje, v novembrskem mraku se dogaja ulični kontrabant košarkarskih žog na prepovedana igrišča. To je opis iz soseske, vsakdanji, pa vendar zgodovinsko opredeljen trenutek, zabeležen v času epidemije SARS-CoV-2, času z začetka 21. stoletja, ki se bo morda razvlekel v trajno spremembo družbenega in intimnega prostora. Medtem ko nekateri ob tem omenjajo novo normalnost, bo ta za generaciji alfa in Z, še zlasti za najmlajše člane, v preseku s predhodnimi generacijami zgolj normalnost, kajti drugačnega sveta, kot je ta, ki se pred njimi poraja tukaj in zdaj, zaradi svojih izkušenj niti ne poznajo.

Epidemija je resda, celo nekoliko na silo, pospešila vzpon digitalizacije in virtualni prostor poskusila v marsičem izenačiti s fizičnim, vendar pa so bili virtualni prostori še pred izbruhom območje, kamor so se otroci pogosto zatekali pred nadzorom odraslih. Ta prostor so obvladovali in z lahkoto so prečili meje med digitalnim in fizičnim. Prizor, kjer prijatelja skupaj posedata, pri tem pa sta zatopljena vsak v svoj ekranček, je znan: »večopravilnost« (multitasking) spada med lastnosti, ki označujejo generacijo Z, medtem pa je njihova naslednica, generacija alfa, v svet digitalnih tehnologij rojena. Njuni pripadniki zato hkrati sodelujejo na dveh ravninah, ena je fizična in druga virtualna. Vzemimo za primer družbeno omrežje TikTok. Z ogledom posnetka, z njegovim komentiranjem in posnemanjem, z vstopanjem v virtualni prostor ter prenašanjem vsebine v fizičnega in spet nazaj je nastala neka nova homogena oblika, kjer sta fizični in digitalni prostor prepletena in enakovredna. Specifična kombinacija tipnih in potencialnih elementov, ki jih otroci med seboj brez težav mešajo, se je ugnezdila v samoumevnost njihovega doživljanja in zaznave sveta. Izkušnja prehajanja med fizičnim in virtualnim je povezana in ne izključuje izkustvenih doživetij v fizičnem svetu, ki se pogosto odvijajo v zakulisju družbene dominacije in so skrita pred očmi in nadzorom odraslih, še zlasti ko gre za pohajkovanje po mestu, za pot v šolo z družbo prijateljev, druženje in postopanje pred šolskimi prostori in po njih, igro na zapuščenih igriščih, gradbiščih in drugih skritih kotičkih.

Sodobno otroštvo je pred nastopom epidemije veljalo za institucionalizirano, saj so otroci velik del svojega časa preživeli pod okriljem izobraževalnih institucij, njihov vsakdan pa je bil strukturiran s šolskimi urniki in obšolskimi dejavnostmi. Šolska in javna otroška igrišča, zelene površine ter prostori za rekreacijo so bili predvsem v urbaniziranih krajih tako ena od redkih pribežališč za prosto igro in druženje. Ob zaprtih institucijah pa se je otroštvo hipoma umaknilo v zasebno sfero doma, ki se je, s sočasno selitvijo družbenega življenja na medmrežje, morala odreči svoji zasebnosti. Virtualno okolje se je vzpostavilo kot totalni nadomestek časa (in še zlasti družbenega prostora), ki naj bi ga otroci preživeli v institucijah ter na javnih površinah. Potencirana prisotnost na medmrežju pa vendar ni nujno izpolnjena želja otrok, ki so se v izrednih okoliščinah znašli predvsem kot odjemalci in konzumenti, dosti manj pa kot ustvarjalci. Biti na medmrežju je postalo obveza, nova oblika dela: zapovedane šolske ure, videokonference, ogledi učnih posnetkov in interesne dejavnosti prek virtualnih orodij in vsebin. Vse to je močno poseglo v del, ki je bil prej namenjen prostemu času otrok, preganjanju dolgčasa in odmiku od nadzora odraslih. S poukom na daljavo in interesnimi dejavnostmi na medmrežju se tako vzpostavljajo tudi nove oblike nadzora. Na drugi strani so omejitve gibanja fizični prostor definirale predvsem kot polje rekreacije, ki naj služi zgolj ohranjanju kondicije in fizičnega zdravja z ničelnim stikom z ljudmi iz drugih gospodinjstev. Druženje z vrstniki v fizičnem prostoru je zato nenadoma postalo subverzivno početje, vzniknile so tajne skupin(ic)e in poiskale zavetja, skrite prostore in kotičke zunaj učilnic, igrišč, vrtov, ne nazadnje pa tudi zunaj otroških sob, saj je dom zaradi ostajanja družinskih članov doma, gospodinjskih opravil, dela od doma in preživljanja prostočasnih ur skupaj, v ozkem krogu, postal preobremenjen, utesnjen in zasičen.

Na prvi pogled se tudi zdi, da se je fizični prostor skrčil zlasti v urbanih in semiurbanih soseskah, v večstanovanjskih stavbah, kjer je vsakdanje življenje in preživljanje prostega časa močno povezano z javnimi površinami, na katerih se otroci srečujejo, igrajo in družijo. Čeprav so soočeni s prepovedmi, je njihov družbeni prostor v izrednih okoliščinah paradoksalno večkrat večji in širši od gozdnih in travniških hektarov samotnih kmetij in zaselkov, ki sicer otrokom ponujajo ogromno svobode in neomejenega gibanja, a prepovedan javni prevoz ter zaprta vrata vzgojnih in izobraževalnih ustanov, ki v odmaknjenih krajih pogosto pomenijo edino možnost za spletanje medvrstniških vezi zunaj sorodstvenih povezav, prinašajo družbeno osamitev, s tem pa tudi osamljenost in stisko, ki ju krpanje in mašenje z virtualnim druženjem ne more povsem preprečiti.

Krčenje prostora na gospodinjske enote, omejevanje stikov na bližnje odrasle in sorojence, porivanje otrok v virtualni svet, ki je nuja, in ne izbira, je krčenje socializacijskega in izkustvenega prostora. Misliti generaciji Z in alfa kot tisti, ki se zlahka zlijeta z virtualnim okoljem, ki sta v tem tako domači, da se povsem zadovoljita zgolj z obstojem na medmrežju, je kot obsodba, je nerazumevanje kohorte otrok, ki resda zlahka preskakuje med dvema svetovoma, a končno pri tem nobenemu ni ekskluzivno zavezana. Teoretik igre Brian Sutton-Smith je denimo ugotavljal, da je raziskovanje človeške izkušnje in preizkušanje meja človeških zmožnosti ključna sestavina igre. Igra kot način bivanja nam omogoča, da z ustvarjanjem pomenov o sebi in svetu bivanje osmislimo. V človekovi naravi je, da raziskuje in izgrajuje nove možnosti. V tem pogledu so otroci mojstri subverzivnih dejanj, preizkušanja mej in različnih taktik upora, vendar reduciranje izkustvenega sveta zgolj na eno obliko bivanja siromaši njihov doživljajski in ustvarjalni potencial, hkrati pa proizvaja posameznika, ki sicer lahko tvori virtualno skupnost, a je pri tem bivanjsko sam in osamljen.

Stiska prostora bo kot družbena stiska (morda še najbolj radikalno od vseh družbenih skupin v času epidemije) zaznamovala otroštvo. Kakor je sleherna generacija znana po čem, bosta morda prav po tem nekoč znani generaciji Z in alfa – otroci, ki se v času epidemije šele razvijajo in oblikujejo, ki v teh okoliščinah odraščajo. Pa vendar, četudi bo načrtovanje prostora in bivanje v njem v prihodnosti določala fizična distanca, bo v otroškem svetu prva še vedno igra, ki bo zmeraj našla vrzeli za prečenje vsakršnih mej. Vprašanje pri tem je predvsem, kako se bo igra zoperstavila novim oblikam nadzora, ki so se pod krinko epidemije okrepile in drastično posegle v zasebnost, ter kako inovativno bo pri osvajanju prostora v prihodnosti postalo iskanje skritih kotičkov, kjer bodo otroci lahko razvijali svojo avtonomijo.

Naslovna slika: Jean-Marc Côté, En l’An 2000, Pariz 1899

Podprite Outsider z naročilom!

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiUroš Mikanovič: Nekaj izbranih grehov eseja z naslovom »Arhitektura po epidemiji«
NaslednjiJanja Šušnjar: Mestni ubežnikNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura po epidemiji

Uroš Mikanovič: Nekaj izbranih grehov eseja z naslovom »Arhitektura po epidemiji«

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Valerie Wolf Gang: Mojstri, ki so odšli v pozabo

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Janja Šušnjar: Mestni ubežnik

18 decembra, 2020
Arhitektura po epidemiji

Arhitektura po epidemiji: Končno poročilo žirije

18 decembra, 2020
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo