Advertisement
07-1 Outsider_Podcast_OArhitekturi_cover_MKlemen_2024
O arhitekturi #7: dr. Živa Deu o hišah za boljše življenje

Dr. Živa Deu je prva slovenska arhitektka, ki je dosegla naziv redne profesorice na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Njena akademska pot se je začela pod mentorstvom Eda Mihevca, kjer je diplomirala in se osredotočila na načrtovanje zunanjih ureditev. Po končanem študiju se je zaposlila v biroju Investbiro Koper, kjer je sodelovala pri različnih projektih, predvsem na področju stanovanjskih in vzgojno-varstvenih ustanov.

 

Gospodarska kriza v 80-ih letih je pripeljala do zaprtja ljubljanske pisarne Investbiroja, kar je dr. Deu spodbudilo, da je sprejela novo priložnost na Uradu za prostorsko urejanje znotraj Ministrstva za okolje in prostor. Tam je delala na pripravi strokovnih podlag za urbano in arhitekturno urejanje podeželja, pri čemer je sodelovala tudi s Fakulteto za arhitekturo in prof. dr. Petrom Fistrom. Njeno delo je obrodilo sadove v obliki monografij, ki so bile vključene v Strategijo prostorskega razvoja Slovenije, kar dokazuje njen vpliv na širšo politiko prostorskega razvoja.

Dr. Deu je zaključila svoje raziskovalno delo z disertacijo o stavbnih členih kot ključnih gradnikih tipologije na slovenskem podeželju. V svoji karieri je bila tudi svetovalka vlade za razvoj lokalnega planiranja, še posebej na potresnem območju Posočja. Leta 2000 je postala asistentka prof. dr. Fistra, kar ji je omogočilo, da je še naprej prispevala k akademski skupnosti. Njena obsežna bibliografija, ki vključuje skoraj 1000 enot in 14 monografij, dokazuje njen pomemben prispevek k arhitekturni teoriji in praksi v Sloveniji ter njen vpliv na izobraževanje prihodnjih generacij arhitektov.

Z arhitektko se je pred izidom nove knjige, Hiše za boljše življenje (Kmečki glas, 2024) pogovarjala arhitektka Nina Granda.

Mailchimp brez napisa

Dobrodošli na spletnem portalu

Vsebine spletne strani so drugačne od vsebin v reviji! Z naročnino omogočite nastajanje visokokakovostne vsebine o kulturi, arhitekturi in ljudeh.