• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Nova Gorica 2025,kolumne,kritika
/
27 decembra, 2022

O dilemah prenove modernističnega mesta: primer Nova Gorica

Nova Gorica je modernistično mesto, nastalo po drugi svetovni vojni, ko je obstoječe staro mesto na tem prostoru, Gorica (Gorizia), pripadlo italijanski strani.

Starejša mesta niso nastajala celovito načrtovano, rasla so organsko, na enem sprehodu lahko občudujemo stavbe iz več zgodovinskih obdobij in vedno znova lahko odkrivamo plasti preteklosti.

Nova, modernistična mesta so drugačna: so načrtovana, conirana in morda jim manjka te skrivnostne zgodovinske patine, ki jo starejša mesta imajo, zato se komu Nova Gorica v primerjavi z italijansko Gorico zdi pusta ali grša.

Nova Gorica, ki je delno uresničena po Ravnikarjevem planu, ima široke, vzporedne, ravne ulice z drevoredi, med njimi so stavbe pomaknjene v zelenje, oddaljene med seboj, vogali ulic so večinoma sproščeni. Stavbe niso bogate in obdelane kot starejše stavbe v sosednji Gorici; na fasadah ni veliko oblog, barv ali okrasja, ni štukatur, fasade so bogate predvsem s členitvami, utori, profili, različno obdelanimi materiali, vidno konstrukcijo. Tod tudi nimamo na primer cerkve s historično fasado ali mestnih neoklasicističnih palač.

V zadnjem obdobju pa lahko v mestu opazimo veliko novosti, pravzaprav se pred našimi očmi, a vendar nevidno, mesto zelo spreminja. To se dogaja preko sistema energetskih prenov objektov, ki nepovratno posegajo v izgled fasad in tako v izgled celotnega mesta. Prenove pogosto pomenijo 20-centimetrsko plast izolacije čez fasade in nov izbor barv. Večinoma so prepuščene blokovskemu svetu ali upravljavcu.

Izolacija prekrije na prvi pogled minorne detajle; pokrije profilacije, obdelave in členitve fasad, nujno se spremeni tudi barva fasad. Členitve fasad, ki so prej nakazovale ritem celotni ulici, s tem izginjajo, dobivamo pa – kot da so padli iz neba – velike, težke in enolične volumne. Horizontale, ki so usmerjale pogled, izginjajo, namesto njih so fasade gladke in statične. Različne obdelave materialov, ki so razbile težo večjih površin, izginjajo, dobimo pa nezanimive, optično povečane površine z enotno obdelavo. Skrbno izbrane barve celotnih sosesk razpadajo v različne odtenke vsakega bloka, pač glede na izbor blokovskega sveta. Bistvene lastnosti modernističnih objektov, ki drugega dekorja nimajo, izginjajo. Od takih velikih sprememb pa je le korak do poljubne menjave oken, samovoljnega dodajanja balkonov in barvanja balkonskih niš.

Posledica teh prenov, ki jih vidimo v Novi Gorici, je neenotno in necelovito mesto. Prenovljeni objekti delujejo izven konteksta – mesta, območja, ulice, včasih celo sosednje stavbe. Prva dva bloka Gregorčičeve ulice (ki spadata pod spomeniško zavarovano središče mesta), sta denimo izgubila tako barvno shemo kot tudi določene elemente fasade (dolge rumene horizontale), ki so bile sestavni del ne le njihovega izgleda, temveč so ustvarjali dinamiko prostora in izgled ulice. Povrhu vsega sta bloka, ki sta bila enakega videza in sta tvorila skupni videz kareja, obnovljena vsak po svoje, kar daje občutek naključnosti in neurejenosti: en blok je ohranil kratke rumene odseke, drugi pa uvedel sive vertikale. Soseske izgubljajo prvotno podobo, vendar ne na račun nove, temveč je vsak blok obnovljen na videz naključno. Celotno mesto zato vedno bolj vzbuja videz predmestja, kjer si vsak pleska hišo v kričečih barvah, ki jih pač v tistem trenutku dobi znižane v trgovini.

Ni vsak blok v Novi Gorici tako kvalitetna arhitektura kot Ravnikarjev Ferantov vrt v Ljubljani – ravno nasprotno, večinoma anonimna arhitektura je vsaka zase le kamenček v mozaiku modernističnega mesta. In zato se morda ne zdi pomembno skrbeti za videz prav vsakega bloka posebej. A ta stavbni fond, značilno modernističen, je edini, ki ga v Novi Gorici imamo.

Prav zato je najbolj avtentično območje mesta prepoznano kot naselbinska dediščina in vpisano v Register kulturne dediščine. Varuje se torej območje širšega mestnega središča in ne točk v mestu; posamezne stavbe praviloma niso zaščitene (razen nekaj izjem, kot je npr. občinska stavba avtorja arhitekta Vinka Glanza).

Tudi prenove bi zato morale biti celovitejše, kontekstualne, in ne le zastavljene vsakič znova za vsako stavbo na novo, kot je sedanja praksa. Če varujemo območno, zakaj obnavljamo točkovno: kakšen smisel konec koncev ima tako varovanje? Kako je lahko v soseski blok po prenovi povsem drugačen od soseda, ko pa so si bili v štartu vsi podobni ali celo enaki?

Čeprav se s posegom v fasado spreminja izgled stavb, z izgledom stavb pa se spreminja podoba mesta, ni bilo narejene nobene ekspertize ali enotnih smernic prenov – niti v delu mesta, ki spada pod spomeniško varstvo, še toliko manj pa v onih, ki ne. Tudi ni vzpostavljen nikakršen funkcionalen in vključujoč družbeni dialog. Kar pa je že bilo narejeno, se očitno ne upošteva in pri izvedbi ne nadzoruje.

Žalostno je, da je breme za ohranitev splošnega videza mesta ostalo na nekaterih posameznikih, ki se trudijo znotraj svojih lastnih stanovanjskih skupnostih boriti za ohranitev prvotnega izgleda oz. vsaj za arhitekturno dodelano študijo prenove.

Na fresko stare vile si ne bi nikoli drznili prilepiti izolacije, medtem ko to lahkotno storimo na vidni betonski element fasade iz 20. stoletja. Zakaj je tako?

Eden od problemov leži v opredelitvi, kaj so tiste vrednote in kvalitete, ki se v modernizmu ščitijo. Pri stavbah iz predhodnih historičnih obdobij je jasno: občudujemo geometrijsko kompozicijo stavbnih mas in fasad ter dekor – barve, štukature, freske itd. Ko se gradnja v modernizmu odločilno oklesti do bistvenega, do vidne konstrukcije, ko fasada postane enovit ovoj, ko so okna pasovi brez ritma, samo horizontale – pravzaprav umanjka dekor. In to je tisto, kar občudujemo pri modernizmu: odsotnost dekorja, iskrenost materialov in njihovih vlog (konstrukcijski element, polnilo …).

Zato je morda težko razumeti vrednost te estetike in varovati odsotnost točno tistega, ker je sicer najbolj občudovano. To nerazumevanje vodi do nedoslednega pristopa do prenov modernističnih objektov. Kaže se v barvanju vidnega betona (»Komu se zdi lepa ta sivina?«), v polnjenju votlih profilov (»da se ne maže«), v menjavi po meri narejenih oken za standardne elemente z debelimi okvirji, v enotni barvi fasade (»bo cenejša«) in podobno. Primerov je v Novi Gorici veliko.

 Primerov je v Novi Gorici veliko.

Nedavno je programski vodja projekta Evropske prestolnice kulture, ki ga je Nova Gorica v somestju z italijansko Gorico osvojila za leto 2025, postal Stojan Pelko. Eden glavnih projektov programa pod njegovim vodstvom naj bi postal virtualni muzej – vodič po modernističnem mestu edinstvenega izvora. Dediščina moderne torej postaja stvar občega interesa, zanimiva za tako odmeven projekt kot je EPK.

Veliko edinstvenih objektov je žal že izgubljenih (prvi Park Hotel, Argonavti z betonsko sončno uro) in tudi zatečeno stanje je na hitri poti izginjanja. Sprehod po Novi Gorici namreč kmalu ne bo več toliko sprehod po modernističnem mestu kot sprehod po urbanistični maketi v naravni velikosti – kjer so objekti samo volumensko nakazani in niso detajlno obdelani. Energetske prenove, kot jih izvajamo trenutno, namreč povzročajo, da se raznoliko, ritmično, in elegantno mesto spreminja v poenostavljen ambient, poln mavrično opleskanih škatel. Zdi se kot zunanji izraz družbenega poneumljanja.

Morda je prav EPK naša zadnja prilika, da ustavimo to poenostavljanje, se preko oči obiskovalcev zazremo nase, na svoje mesto in zgodovino ter začnemo ceniti lastno dediščino.

 

Napisala: Eva Sušnik, Miha Kosovel
Foto: Eva Sušnik

 

Prispevek je del serije »Nova Gorica 2025«, ki tematizira prostorski razvoj Nove Gorice. Serijo v kritičnem obdobju priprave na projekt Evropske prestolnice kulture GO! 2025 v sodelovanju z uredništvom revije Outsider ureja arhitektka Eva Sušnik.

*
Vsebine, ki jih objavljamo na spletu, so drugačne od vsebin v tiskani reviji. Revija in splet imata ločeni uredniški zasnovi. Z naročilom revije podprete oboje, spletne in tiskane vsebine, in omogočite Outsiderjevo ustvarjanje na različnih kanalih. 

Naročite se lahko v spletni trgovini ali pa nam pišite na: [email protected]

Hvala!

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiDomen Slana (1967–2022): V slovo
NaslednjiDESSA: Skupaj znamo najbolje – slovenski inženirsko-arhitekturni dosežkiNext
Povezani članki
Loading...
Arhitekturakritika

Matevž Granda: Vse ali nič

4 januarja, 2019
kolumnemediji

Nina Granda: Dvoumno enoumje

22 novembra, 2022
kolumne

Nara Petrovič: Ah, ta Amerika …

13 januarja, 2022
Arhitekturakolumne

Miloš Kosec: Tace stran s trave!

27 septembra, 2018
kolumne

MAX FABIANI & DRUŽINA MUCK

17 aprila, 2016
kolumne

Marija Jakopin: Kakšno drevo je lepo?

18 julija, 2022
kolumne

Ajda Milne: Pride Ljubljančanka v Tokio

12 januarja, 2023
kolumne

Žan Malek Petrovič: Spoznanja

26 aprila, 2021
1 2 … 44

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo