Advertisement
Vivijana Zorman portret - Anja Deronja
Vivijana Zorman: Arhitekt ne oblikuje prostora zase, ampak za tiste, ki bodo v njem prebivali [Praksa]

Prostorske rešitve arhitektke Vivijane Zorman so sodobne, sveže in skladne s trendi. Njeni interierji so pogumni, ne izogiba se uporabi različnih materialov, barv in temnih površin. Iz raznolikosti projektov razpoznavamo odgovore na različne potrebe in okuse naročnikov.  S personaliziranim in poglobljenim pristopom si arhitektka prizadeva za dvig kvalitete vsakdanjega življenja. Tudi v poslovnih prostorih ponudi izvirne rešitve, sveže pristope, ki nadgradijo osnovne potrebe.

Arhitektka Vivijana Zorman je leta 2022, po več kot petnajst letnem delu v večjem biroju, odprla lastno prakso v Ljubljani. Skupaj z ekipo dveh, občasno treh sodelavcev, ustvarja na območju Slovenije, pa tudi onkraj meja. Večinoma se lotevajo projektov interierja stanovanj in poslovnih interierjev ter prenov, občasno tudi manjših arhitekturnih projektov, kot so hiše. Njihov cilj je projekt uspešno pripeljati od ideje do izvedbe, zato z naročnikom in izvajalci pogosto sodelujejo prav do vselitve.

Kako poteka delo, sodelovanje z vami? Kaj naj naročnik pričakuje?

Z naročnikom se želimo spoznati že pred pripravo ponudbe, saj je razumevanje želja in predstavitev našega načina dela izredno pomembno za gladek potek projekta. Ko se začutimo in na obeh straneh ugotovimo, da smo pravi eden za drugega, projekt poteka po predvidljivem postopku – od idejne zasnove, pa vse do izvedbe. Trudimo, se da je naročnik slišan, presenečen nad dobrimi idejami. Pomembna pa je tudi naša kreativnost, da je naše delo izpolnjujoče za vse vpletene. 

Kateri tip projektov prevladuje pri vašem delu? Katerih projektov bi si želeli več? 

Zaenkrat prevladujejo projekti interierja za zasebne naročnike, pogosto se ukvarjamo s prenovami in pa tudi z oblikovanjem poslovnih prostorov. Morda bi si želeli še kakšno zasnovo novogradnje več.

Kaj je vaša posebnost, značilnost, ki vas loči od drugih arhitektov?

Naša prednost je v tem, da se resnično poglobimo v najmanjše detajle, želje, ki si jih želi naročnik, pri tem pa ne pozabimo na funkcionalnost in hkrati na estetski videz, ki ima običajno pri vsakem projektu kakšno novost ali inovativnost. Na ta način se projekti razlikujejo med seboj, naročniki vidijo, da se za njih izdela unikaten projekt in ne zgolj kopira obstoječega. Prav tako pa s tem sami sebi postavljamo vedno nov izziv.

Upam si reči, da je naša specialiteta tudi tlorisna zasnova, ki marsikdaj odstopa od klasične in pričakovane razporeditve. Vendar je žal to možno uresničiti pogosto le pri novogradnjah ali prenovah, v novih stanovanjih namenjenih za trg, pa je malo težje redefinirati tloris zaradi posledično večjih posegov in višje investicije.

Časovni, finančni okvir ob sodelovanju z arhitektom?

Časovni okvir je zelo odvisen od samega projekta, se pa v večini srečujemo s pričakovanjem ljudi, da je samo interier lahko narejen zelo hitro in to je zelo zmotno prepričanje.  To namreč ni povezano le s potekom načrtovanja, ampak predvsem z delom izvajalca, na primer mizarja. Tudi če je stanovanje že končano in potrebuje samo opremljanje, je treba nameniti vsaj tri ali štiri mesece od končanega projekta, pogosto pa tudi več, za opremo po meri. Vsem, ki se odločajo za nakup novega stanovanja, ali takšnega, ki je v gradnji, svetujem, da takoj kontaktirajo arhitekta in si pravočasno zagotovijo projekt, da ni potem na koncu slabe volje. Pogosto lahko do izvedbe pridemo tudi hitreje , vendar to res ni idealno in je povezano s precejšnjim stresom. Idealno je, da se z oblikovanjem interierja začne že zelo zgodaj, hkrati z zasnovo objekta. V primerih stanovanj, hiš za trg pa čim prej, pri odločanju za nakup ali po možnosti, ko je objekt še v gradnji. Takrat je možno še kaj spremeniti, prilagoditi in na ta način izboljšati bivanjske pogoje v stanovanju.

Kaj naročnik pridobi, če sodeluje z arhtektom?

Srečujemo se z dvema tipoma naročnikov. Nekateri imajo že zelo dobro izdelano sliko, kaj si želijo, pa morda samo ne znajo tega pretvoriti v realnost. Na drugi strani pa so ljudje, ki nimajo prostorske predstave, tavajo med različnimi stili, resnično potrebujejo nekoga, ki jih vodi. Obema tipoma naročnikov lahko arhitekti bistveno izboljšamo prostore in celoten potek projekta. Običajno vidimo stvari na nov, drugačen način, izven okvirov, ki bi jih naročniki sami težko domislili. Potem pa je tu seveda še izvedbeni del, ki lahko laiku predstavlja precejšen stres in potrato časa.

Katere majhne spremembe lahko izboljšajo bivanje?

Najmanjši poseg v prostor, za katerega lahko prav vsak poskrbi, je definitivno pregled vseh stvari, ki jih poseduje in s katerimi velikokrat po nepotrebnem zapolnjujemo prostore. Na nek način lahko z »očiščenjem« prostora dobimo bolj zračen, svetel prostor. To se nanaša na stvari in tudi na odvečne kose pohištva, ki jih ne uporabljamo. Majhen, a učinkovit doprinos so rastline, ki poleg lepega videza tudi izboljšajo kakovost zraka. Zamenjava svetil ali načina osvetlitve lahko bistveno izboljšamo bivalno ugodje.

Kakšno je vaše vodilo za ustvarjanje dobre arhitekture?

Moje vodilo za ustvarjanje dobre arhitekture temelji na ravnovesju med funkcionalnostjo in estetsko kvaliteto, pri čemer vedno upoštevam potrebe uporabnika. Arhitekt ne oblikuje prostora zase, ampak predvsem za tiste, ki bodo vanj vstopili in tam prebivali. V tem procesu pa imamo arhitekti neskončno možnosti, kako slediti zakonitostim dobro oblikovanih prostorov, ki so na koncu všeč skoraj vsem – uporaba svetlobe, odpiranje pogledov proti zunanjosti, ustvarjanje domačnega občutka v prostoru, poravnava linij … te osnovne komponente prostora, ki jih morda ne zaznaš. Da se v prostoru dobro počutiš, čeprav ne veš točno, zakaj.

 

Pripravila: Eva Sušnik
Avtorica portreta: Anja Deronja

 

Projekti

Stanovanje Beige

Delno neizkoriščena mansarda v večstanovanjskem objektu je postala predmet korenite prenove za petčlansko družino. Velik izziv je prestavljala tlorisna rešitev, ki naj bi združevala dovolj velik bivalni del in hkrati štiri spalnice ter dve kopalnici. Del mansarde ima nizko stojno višino, zato je večina spalnih prostorov umeščenih ravno tja.


V preostalem delu je za odprt, visok bivalni del s čudovitimi pogledi na Rožnik dopušča izkoriščeno polno višino do enokapne strehe.

Izhodišče za oblikovanje interierja je bilo ustvariti topel dom, z veliko lesa in mehkobe. To so arhitekti dosegli z uporabo zaobljenih elementov, s katerimi so ustvarili prijeten, svetel in eleganten dom. Parket je položen v ribjo kost, kot je bil že v stanju pred prenovo.


Želja naročnikov je bila, da se ob kuhinjsko okno umesti nišo za sedenje in branje. Tudi niša je oblikovana v polkrožni obliki v lesu in z dodanimi knjižnimi policami ter osvetlitvijo.

Kopalnice stanovanja Beige so majhne, a imajo veliko karakterja. Ena od kopalnic ima dodano strešno okno, s tem prostor dobi zelo uporabno in drugačno svetlobo, ki poudari tropsko tapeto in prostostoječo kad.

Ime projekta: Stanovanje Beige
Avtor projekta: Vivijana Zorman

Investitor: privat
Lokacija: Ljubljana

Fotograf: Anja Deronja

Leto načrtovanja: 2022
Leto izvedbe: 2023
Površina: 130 m²

Glavni izvajalec gradbeno-obrtniških del: Klajder d.o.o.
Mikrocement: Penzel Decor
Mizarska dela in notranja vrata: Pohištvo Jereb, Matej Jereb s.p., izdelava pohištva
Okna: Inles d.d. in Velux strešna okna
Keramika in sanitarni elementi: Kersan, Vistra, Top dom
Tehnični kamen kuhinjski pult: OMC d.o.o.
Obloga kamen: Marbel d.o.o.
Svetila: Dimco trade d.o.o.
Tapete: Vistra
Parket: Vogart d.o.o.

___

Stanovanje ZA

Mlad par se je odločil za nakup stanovanja v novi stolpnici v Ljubljani. Želela sta maksimalen izkoristek prostora za shranjevanje in hkrati eleganten, a ne dolgočasen slog interierja.

Prvotno zasnovano tlorisno idejo je arhitektka dopolnila s povečanjem kuhinje proti bivalnemu delu. Tako so pridobili več shranjevalnih površin na prehodu, kar je nadomestilo primanjkljaj omar v vhodnem delu ter povečalo kuhinjske delovne površine.

Barvna paleta temelji na elegantni greige barvi, mešanici sive in bež, dopolnjena s črnimi detajli in površinami.

Detajl tapete v vhodnem delu popestri sicer zavit in ozek hodnik, ki je dodatno odprt z okroglim zrcalom.

V bivalnem delu so se posvetili izbiri sedežne garniture, ki omogoča več načinov postavitve in hkrati ne zapira prostora. Omarica pod televizijo je oblikovana s posebno mislijo na zvočnike in audio komponente ob njej, hkrati pa predstavlja unikaten element s kovinskim podnožjem in rebrasto leseno strukturo. Spalnica sledi umirjeni barvni shemi z dodanimi detajli oblazinjenega naslona, rebrasto strukturo ličnic in črnimi linijskimi ročaji.

Ime projekta: Stanovanje ZA
Avtor projekta: Vivijana Zorman

Investitor: privat
Lokacija: Ljubljana

Fotograf: Anja Deronja

Leto načrtovanja: 2023
Leto izvedbe: 2024

Površina: 62 m²

Mizarska dela: Pobles d.o.o.
Sedežna garnitura: Feydom
Svetila: Arcadia lightwear
Jedilna miza, stoli: Bespoke home
Zavese: Anvina d.o.o.

____

Poslovni prostori Resalta

Resalta, vodilni ponudnik storitev dekarbonizacije v Srednji in Vzhodni Evropi, se je preselil v nove pisarniške prostore, da bi podprl svojo rastočo ekipo in izboljšal sodelovanje med zaposlenimi. Cilj prenove je bil združiti vse zaposlene na enem nadstropju ter ustvariti inovativno, povezano in produktivno delovno okolje, ki spodbuja ustvarjalnost in dobro počutje.

Pisarniški prostor v ljubljanski Kristalni palači, velik 610 m², ima fleksibilno odprto postavitev. Obodni prostor, kjer je dovolj naravne svetlobe, so zasedla delovna mesta, medtem ko so v sredini postavljeni podporni prostori – govorilnice, sejne sobe, tihe sobe in osrednji prostor za sprostitev, ki vključuje kafetarijo. Na drugi strani etaže so umeščeni večji skupni prostor z jedilnico ter konferenčno sobo, namenjeno daljšim sestankom in večjim srečanjem.

Pri zasnovi prostora so se arhitekti posebej osredotočili na akustiko, saj je ta ključnega pomena v odprtih poslovnih prostorih. Inovativno so uporabili akustične talne in stropne obloge, vključili pa so tudi akustične dekorativne stenske elemente in oblikovali svetila, na način, da prispevajo k boljši zvočni izolaciji.

Barvna shema interierja sledi »zeleni« filozofiji podjetja, kar ustvarja umirjeno, a hkrati zanimivo podlago za optimalen delovni proces. Pomemben del prenove je bilo tudi ponovna uporaba skoraj polovice obstoječe opreme iz prejšnjih prostorov, kar je pripomoglo k znižanju stroškov. Akvarij, ki je že bil stalnica v prejšnjih prostorih, so prenesli tudi v novo pisarno. V novo zasnovano pohištvo je vključeno tudi rastlinje, ki pozitivno vpliva na počutje zaposlenih.

Oblikovno so osrednji zaprti otoki še dodatno poudarjeni z diagonalami na stropnih in stenskih elementih ter steklenih stenah, kar ustvarja unikaten značaj prostora. Z minimalnimi odstopanji od običajnih rešitev so uspeli ustvariti edinstven ambient, hkrati pa ohranili stroškovno učinkovitost investicije.

Ime projekta: Poslovni prostori Resalta
Avtor projekta: Vivijana Zorman in Jure Vanič

Investitor: Resalta d.o.o.
Lokacija: Kristalna palača, Ljubljana

Fotograf: Anja Deronja

Leto načrtovanja: 2024
Leto izvedbe:2024

Površina: 610 m²

Elektro instalacije: Elitplan d.o.o.
Strojne napeljave: Celarc d.o.o.
Požarna varnost: Fojkarfire, požarni inženiring, d.o.o.

Glavni izvajalec gradbeno-obrtniških del: KD projekt d.o.o.
Mizarska dela in tapetniška dela: KK mizarstvo d.o.o.
Serijsko pohištvo: Beltram d.o.o., Element-are d.o.o.
Finalni tlaki: Ekostil d.o.o.
Svetila: Disano Illuminazione, Dimco trade d.o.o.
Akustični elementi: ReQuiet
Grafike, tapete, označevanje: RSN media d.o.o.
Zasaditev rastlin: Džungla plants d.o.o.
Zavese: Anvina d.o.o.

Mailchimp brez napisa

Dobrodošli na spletnem portalu

Vsebine spletne strani so drugačne od vsebin v reviji! Z naročnino omogočite nastajanje visokokakovostne vsebine o kulturi, arhitekturi in ljudeh.