• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Dediščina,Razmislek
/
4 novembra, 2016

SLOVENSKI GRADOVI STRAHOV DANES – 2. DEL

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Po drugi svetovni vojni so veliko večino naših gradov in dvorcev njihovi lastniki zapustili: bodisi potomci starodavnih rodbin, katerih družinska drevesa so se v grajskih dvoranah vila od stropa do tal, bodisi malce novejši meščanski povzpetnik, ki so si priborili svoje »družinsko gnezdo« – ti slednji so bili idejni potomci Prešernovega novopečenega graščaka, ki je lani:

Starino še prodajal, nosil škatle,
meril platno, trak na vatle,
letos kupi si grajšino.

Gradovi pa so ostali, četudi vse prevečkrat požgani, uničeni in izropani. Tiste, ki jih ni uničila vojna vihra, so počasi dodelali novi časi, ki se v večini primerov vlečejo vse do danes. Razen redkih srečnih izjem: gradov, ki so namenjeni javnim kulturnim funkcijam, ali pa za njih vzorno skrbijo zasebni lastniki, se večinoma počasi sesipajo, ali pa jih zasedajo programi, za katere drugje ni in noče biti prostora. Še pred desetletjem ali dvema smo imeli gradove, v katerih so bili nastanjeni begunci, še danes pa najdemo take s socialnimi stanovanji, umobolnicami in popravnimi domovi – vsebine, ki jim starinske zgradbe ne ustrezajo podobno, kot one same ne ustrezajo kulturnim spomenikom. Morda so se grajski duhovi ravno zaradi takih razmer odločili, da svojim živim sorodnikom ne bodo sledili v pregnanstvo, ampak bodo ostali med propadajočim kamenjem in sesipajočimi se tramovi.

2_00

Najdragocenejši vir za preučevanje problematike sodobnih slovenskih grajskih duhov in prikazni so internetni forumi; navadno jih psujemo in jih (upravičeno) imenujemo za greznice napačno razumljene svobode govora, tokrat pa moramo priznati, da niso vsi enaki. Forumi o nadnaravnem so, kot jim pristoji, vsekakor nenavadni kraji s svojimi pravili (in včasih celo s svojim jezikom: rahlo arhaično, neobtesano slovenščino, v kateri se subtilnejša pravila naše slovnice diskretno umaknejo zanosni, mistični in ocvetličeni skladnji in izrazoslovju). Ker pa sicer z vsemi drugimi informacijami bogata topografija v 25 zvezkih avtorjev Ivana Stoparja in Igorja Sapača o grajskih stavbah pri nas ne postreže z izdatnimi beležkami o obstoječih duhovih, brez forumov niti ne bi mogli začeti tega jedrnatega in nepopolnega pregleda.

Eden izmed gradov, ki naj bi bil še posebej oblegan z duhovi, je grad Pišece na Kozjanskem. Že njegova podoba z mogočnim stolpom, ki se dviguje nad širnimi samotnimi gozdovi, se zdi primerno pribežališče kulturnih stereotipov. Ustreznost se nadaljuje tudi, če nam uspe prestopiti grajski prag; v pred nekaj leti prenovljenem srednjeveškem kompleksu, ki pa na žalost ostaja brez stalnih vsebin in programa in mu zato grozi ponovni propad, bi lahko svoje grozljivke snemala Murnau in Polanski. Tako kot Hmeljnik, ki smo ga omenili v prvem delu članka, so bile tudi Pišece pred vojno bogato opremljene. Zadnji potomec baronov Mosconov, ki so imeli Pišece več stoletij za svoj rodbinski izvorni grad, je umrl malo pred drugo svetovno vojno. Mimogrede, gre za družino, na katero najpogosteje naletimo na Tominčevem skupinskem portretu, kjer po zadnji modi opravljene, obenem pa malce puhoglave dame pijejo kavo. Morda je med grajskimi duhovi tudi katera izmed treh gospic? V fotografijah časopisne priloge Ilustrirani Slovenec si lahko ogledamo častitljivo notranjost v tridesetih letih dvajsetega stoletja, ko je stavba doživljala svoje indijansko poletje.

dvorana_na_gradu_pisece

Temni leseni opaži in težki portreti prednikov so primerna scenografija za prikazni in na Pišecah jih po trditvah raziskovalcev paranormalnih pojavov še danes ne manjka, četudi se je mnogo dragocene opreme porazgubilo, del slik pa je danes ohranjen v muzeju v Brežiškem gradu. Domišljijo najbolj buri velik romanski stolp, kjer naj bi Mosconi že pred davnimi stoletji zaradi družinskih razprtij zazidali mlado deklico, ki so jo hranili skozi lino. Umrla je šele po sedmih desetletjih jetništva, ko se je v visoki starosti še vedno igrala s punčkami. Njen duh naj bi še danes taval po stolpu. Drugo temačno zgodbo, ki naj bi prispevala svoje k zakleti graščini, navaja Janko Orožen v svoji knjigi Gradovi in graščine v narodnem izročilu (1936):

grajsko_dvorisce_na_pisecah

Neki pišečki baron je bil silovit okrutnež. Da bi doka­zal svojim podložnikom, kako neomejeno gospodari nad njimi, si je često privoščil krvavo šalo. S kočijo se je pripeljal do »marofa«, kjer je z žvižgom priklical svoje podložnike. Konje so izpregli in ročno so ga morali po bregu vleči v grad. To počenjanje je kmete še bolj razdražilo in nekoč so njega in njegovo ženo zavratno v gozdu umorili. Kmete je doletela strašna kazen. Nekatere izmed njih so usmrtili, toda pred smrtjo so jim sekali ude, jih četvorili itd. V spomin na gozdni umor je pozneje na tistem mestu (ob cesti k podružnici sv. Jederti) stal črn križ. Danes ga ni več, ali mesto se še vedno imenuje »Pri črnem križu«.

2_slivnica

Med kandidati za graščine, v katerih še straši, je eden od pogosteje omenjenih tudi grad Slivnica. Na okroglih mizah o problematiki propadanja slovenskih gradov je bil pogosto izpostavljen kot eden izmed najbolj žalostnih primerov propadanja – še posebej zato, ker tu za tragično stanje niso bili krivi dolgi denacionalizacijski postopki: lastnik je že vseskozi Ministrstvo za šolstvo, ki pa se ni potrudilo niti toliko, da bi grad zaklenilo in preprečilo njegovo nadaljnje uničevanje. Po najnovejših podatkih pa je Slivnica letos končno dobila nove lastnike. Še zadnji čas, sicer bi čez nekaj let grad sam postal le še duh. Upamo, da bodo novopečeni ruski graščaki čudovito graščino v historicistični preobleki, ki tudi na zunaj deluje kot uklet dvorec, ustrezno prenovili in s tem pokazali državnim ministrstvom, kako se stvari streže, obenem pa upamo tudi, da z obnovo iz gradu ne bodo pregnali njegovih duhov. Kot piše eden od bolj marljivih udeležencev enega izmed forumov o paranormalnih pojavih, so grajski prostori polni ne zelo benevolentnih prikazni. Zakaj, nismo uspeli ugotoviti, ker kakšnih srh vzbujajočih zgodb prav za ta grad ni zabeleženih (četudi jih ima skoraj vsaka druga na pol spodobna fevdalna rezidenca vsaj nekaj).

predjama

Zaključiti pa moramo z morda najbolj odmevnim (in najbolje raziskanim?) grajskim duhom pri nas – strašenjem v Predjamskem gradu! Nikar se ne čudite, če za duhove v Predjami še niste slišali, tudi jaz nisem, dokler niso leta 2008 k nam prišli člani ameriške ekipe »Ghost Hunters International« in posneli dokumentarec o iskanju prikazni v nekdanji utrdbi Erazma Predjamskega. Nastal je »dokumentarec« (bi morali zapisati: »mokumentarec«?), ki prestrašenim gledalcem zares postreže z neovrgljivimi znaki, da v Predjami straši. Zlobneži bi sicer pripomnili, da je za prikazni odgovorna morebitna parkinsonova bolezen snemalca (tresenje kamere je eden glavnih znakov grajskih strahov), skrivnostne zvoke pa bi lahko ekipa dodala pozneje, v udobju kakšnega ameriškega nizkoproračunskega studia, vendar pa jih ne bomo poslušali. Izrazimo lahko samo zadovoljstvo nad naključjem, da so duhove našli ravno v najbolj slikovitem in turističnem Slovenskem gradu, ne pa v kakšni odročni in zapuščeni puščobni graščini. Pa kaj potem, če ni ohranjena kakšna prepričljiva legenda ali pripovedka o predjamskih duhovih. V današnjih časih gredo duhovi v korak s časom – namreč tja, kjer so turisti (ali je ravno obratno?) …

Preberite tudi prvi del članka o grajskih duhovih na Slovenskem v preteklosti.

Miloš Kosec

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiSLOVENSKI GRADOVI STRAHOV – 1. DEL
NaslednjiRazglasitev rezultatov natečajaNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Zmaga Herzog de Meuron pod vodstvom Ive Smrke Kröger

19 decembra, 2016
ArhitekturaNatečaj

SVET VMES: Učilnica prihodnosti

29 marca, 2021
Arhitektura

Outsider v Prekmurju

20 maja, 2015
Arhitektura

KAKO PRODAJATI SPOMIN

11 aprila, 2017
Arhitektura

Some Place Studio: GREEN BRUSH Tehnologija sobnih rastlin

13 oktobra, 2021
Arhitektura

O mestu in ljudeh

21 oktobra, 2016
Arhitektura

Nostalgija po hruščevkah in »Vzhodno od svobode«

19 maja, 2017
Arhitektura

Ravnikar Potokar: Trg pod gradom in igrišče Zamorc

19 maja, 2018
1 2 … 157
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo