Advertisement
470209675_984802180338355_160046288634016136_n
Sončev in arhitekturni obrat: Outsider#40

Vsebino 40. številke in razpis za nagrado bomo skupaj s člani žirije predstavili v četrtek, 19. 12, ob 18h, v Hiši arhitekture ZAPS na Vegovi v Ljubljani.

Neverjetno – ali pa morda najbolj pričakovano in gotovo?
Outsider zaokroža prvo desetletje izhajanja.

Ko smo, polni radovednosti in veselja, leta 2015 ustvarili prvo številko, nas je marsikdo razglasil za utopiste. S to oznako se od takrat naprej radi identificiramo: kaj bi lahko bilo boljše vodilo za arhitekturno revijo kot prizadevanje za boljši, lepši, bolj raznolik, povezan, odprt in varen svet? Svet, ki ga gradimo skupaj, a vsi različni. Svet, ki ga gradimo z zavedanjem, da ga lahko spreminjamo, in da je, če se zavežemo arhitekturi, to tudi naša odgovornost.

V desetletju obstoja revije se je diskurz o arhitekturi spremenil. Če smo leta 2015 še spremljali starhitekte, ki so gradili najvišje, najdražje, najbolj ekstravagantne presežke (na dunajski univerzi za uporabne umetnosti Die Angewandte je bila takrat gostujoča profesorica Zaha Hadid, s katero smo se ob izidu prve številke srečali), se je danes arhitektura družbeno angažirala. Postala je (ponovno) javni servis, ki si namesto za nove gradnje bolj prizadeva za vzpostavljanje bolj vključujočega, dostopnega okolja za vse (na Die Angewandte letos kot gostujoči seminar na arhitekturi poučujeta Studio Space Popular, arhitekta aktivista, ki k arhitekturi kot orodju za zaznavanje družbenih problemov namesto z gradnjo pristopata skozi teorijo in digitalne tehnologije). Če je v arhitekturi še pred desetletjem odmeval moto: Kako graditi več, novejše, višje, lahko danes spremljamo obrat v miselnosti: Kako ne graditi novega! »Building back better,« mi je v nekem pogovoru povzela moto današnje arhitekture mentorica Alay Tulak, aktualna gostujoča profesorica Teorije in kritike arhitekture na Die Angewandte.

Toda takšna pozicija je lahko problematična. Če se arhitekti spremenimo v družbeno-politične delavce, lahko namesto boljšega okolja za vse, zavedeni od blišča idej, v katere se zaljubimo, namesto kakovostnih posegov v okolje povzročimo še večja neravnovesja. Oblikovanje prostora pa lahko hitro uzurpirajo drugi interesi, ki morda ne zastopajo skupnosti.

Kakšna je relevantna sodobna arhitektura za čas, ki prihaja?

 

 

OUTSIDER AWARD

Revija OUTSIDER, ob 10-letnici delovanja, razpisuje evropsko nagrado za arhitekturo OUTSIDER AWARD. Razpisujemo nagrade v 5+1 kategorijah.

Častni člani žirije: Juhani Pallasmaa, Takaharu Tezuka, Yui Tezuka 

Selektorji:
Živa Deu, (kategorija DEDIŠČINA IN PRENOVA),
Aleš Gabrijelčič, (kategorija ODPRTA MESTA),
Gregor Turnšek, (kategorija ARHITEKTURA),
Alenka Korenjak, (kategorija LOKALNE INTERVENCIJE),
Luka Jerman, (kategorija REŠEVANJE STANOVANJSKEGA PROBLEMA),
Tadej Zupančič, (kategorija ESEJ: BITI OUTSIDER)

Vsebino 40. številke in razpis za nagrado bomo skupaj s člani žirije predstavili v četrtek, 19. 12, ob 18h, v Hiši arhitekture ZAPS na Vegovi v Ljubljani.

Se vidimo!

Mailchimp brez napisa

Dobrodošli na spletnem portalu

Vsebine spletne strani so drugačne od vsebin v reviji! Z naročnino omogočite nastajanje visokokakovostne vsebine o kulturi, arhitekturi in ljudeh.