• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Razmislek,Stanovanjske politike
/
5 decembra, 2017

Stanovanjske zadruge

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Bilo je zgodnje septembrsko popoldne, ko naju je pot vodila mimo stanovanjskega bloka na Petra-Kelly-Straße 29 v Münchnu. Blok ob poti se na prvi pogled ni po ničemer razlikoval od drugih podobnih v soseski Ackermannbogen. Manjši prehod, ki je povezoval ulično stran z zelenim atrijem, je odstiral zanimiv pogled v notranjost stanovanjskega kompleksa. Kot nenasitna radovedneža sva morala pokukati v notranjost, zato sva odložila kolesi in stopila v atrij bloka. Zeleni atrij, ki je spominjal na »hipijevsko« krajinsko ureditev, je obdajala preprosta in sodobna arhitektura, kjer je bilo s prepuščanjem sukcesiji narave začutiti preprosto domačnost – netipično za stanovanjski blok. Po nekaj izmenjanih lastnih mnenjih naju je prekinil ženski glas v ostro jezni nemščini, zato sva pohitela s stavkom, že ne vem kolikokrat izrečenim v težavnih situacijah: »It is OK, I am an architect.« Po hitri izmenjavi pojasnil se je pogovor razvlekel na dobro uro in pol, saj si je gospa vzela čas ter nama razkazala in razložila delovanje njihove stanovanjske kooperative Wagnis4 am Ackermannbogen.

…

Stanovanjska kooperativa ni nekaj vesoljskega, je le drugačna pravna ureditev posesti stanovanjskih stavb. V lastniškem sistemu, ki je uveljavljen v Sloveniji in tudi sicer prevladuje v svetu, je prepoznana lastnina stanovanja v fizični obliki, pri čemer je jasno oz. znano, kateri zidovi komu pripadajo, na primer stanovanje 3B in pripadajoči delež skupnih prostorov, kar je zapisano tudi v zemljiški knjigi. Ob tem se poraja pomislek, ali je takšna pravna ureditev lastništva stanovanja ustrezna – še posebno če se primerja z lastništvom hiše, ki stoji na svoji parceli z upravljavskim odnosom lastnika, in s stanovanjskim blokom, kjer je prisoten dokaj kompleksen lastniško-upravljavski odnos. V kooperativni ureditvi ni lastništva dotične stvari v naravi, temveč se pripadajoči delež vodi v obliki kooperativnega družbeništva s pridobljeno stanovanjsko pravico, na primer za stanovanje 3B. V naravi to pomeni lastništvo deleža celotne družbe v sorazmerju z velikostjo stanovanja, za katero je bila pridobljena stanovanjska pravica.

Razlike med tema dvema pravnima ureditvama imajo v vsakodnevnem življenju zanimive vzročno-posledične zveze. In sicer: lastniško posedovanje stanovanja se odraža predvsem tako, da lastnika zanima in skrbi zgolj tisto, kar je v njegovem lastništvu, kar se dogaja znotraj njegovih »štirih sten«, preostalega pa v večini ne dojema kot del svoje lastnine. Običajno fasado, stopnišče, hodnike in zunanjo okolico šteje za nujno zlo, ki spada k večstanovanjski stavbi, zato te enote niso dojete kot del njegovega dela lastništva. Ta odnos se najbolj odraža v udeležbi sestankov stanovanjskega sveta, kjer se v pretežni meri pojavlja peščica ljudi, ki se zavedajo lastniških odnosov in tudi skrbijo zanje. V kooperativni ureditvi je sistem nekoliko drugačen. Zavedanje, da ne obstaja lastništvo za posamezno stanovanje, temveč le delež glede na celoto, ima povsem drugačen vpliv na dojemanje in skrb za celoten stanovanjski kompleks, za katerega sta izkazana bistveno večje zanimanje in povsem spremenjen odnos. Način upravljanja stavbe tako ni v pretežni meri podvržen upravljavcu, ampak se od soudeležencev v kooperativi zahteva bistveno več sodelovanja. Tako so znotraj kooperative mogoča svojska in strožja pravila hišnega reda, kar je najbolj vidno pri prenosu lastništva na novega člana: ta mora biti predhodno sprejet s strani drugih članov kooperative, pri čemer upoštevajo tudi, ali se njegov življenjski stil oz. nazor sklada z njihovim. S tem pristopom že vnaprej gradijo na kakovostnih medosebnih odnosih in bodočih možnostih skupnega sodelovanja pri vseh nadaljnjih odločitvah za prijetno bivanje v stanovanjski skupnosti. Značilnost stanovanjskih kooperativ je močna socialna povezanost. Namen njihovega delovanja je dolgoročno zadovoljevanje osnovnih bivalnih potreb ljudi. Ne podpira špekulantskega odnosa, ki utegne biti značilen za lastniška stanovanja – kjer se v nekaterih primerih želi predvsem služiti s turističnim oddajanjem ali nadaljnjo preprodajo za višjo ceno.

Povsem iskreno povedano so kooperative edina pravilna pravna oblika ureditve lastništva stanovanj v večstanovanjskih stavbah, kjer je način bivanja nekoliko drugačen, podoben skupnosti, ne pa kot v individualnih hišah, kjer je vsaka parcela svet zase in je s tem njeno upravljanje le lastnikova odgovornost. V stanovanjskem bloku, kjer je pod eno streho združena skupina ljudi, se lastniški odnos ne začne pri vhodu v samo stanovanje, temveč že na meji lastniške parcele, na kateri blok stoji. V tem pogledu kooperativna ureditev ne pomeni primera bizarnega pravnega reda ali nekakšne »hipijevske« sociološke tvorbe, temveč je zelo naraven in sociološko ustrezen odgovor na urbano sobivanje v mestnem okolju. V obliki kooperativ ali stanovanjskih zadrug je na primer v New Yorku urejenega 75 % in na Švedskem[2] 22 % stanovanjskega fonda.

Družbenopravni sistem stanovanjskih kooperativ, kakršna je tudi Wagnis4 am Ackermannbogen, temelji prav na ustvarjanju skupnosti, ki se lahko realizira prek različnih vsebin in načina upravljanja. Posledica vzpostavitve takšnega sistema je socialna skupnost, katere člani dobro poznajo drug drugega, zanimanja posameznika ter težave in hotenja svojega stanovanjskega okolja. Nekako je treba v prvi vrsti doumeti stanovanjsko skupnost kot pripadnost skupini ljudi, ki živi znotraj istega stanovanjskega bloka, šele nato lastno stanovanje kot bivalno celico, kamor se posameznik vsakodnevno vrača. Stavba je ena enota, skupnost pa živa zgodba, ki se razvija in gradi bistveno dlje časa kot sam objekt.

In kako je v Sloveniji? Zelo preprosto, kooperativ načeloma ni. Vendar zgodbe pri tem ni konec. Nekaj podobnega je obstajalo v nekdanji državi, a je bilo z nesrečnim »Jazbinškovim zakonom« prekinjeno. Stanovanjski fond je bil razkosan na posamezna lastniška stanovanja, namesto da bi ustvarili stanovanjske kooperative, pri čemer bi celotni znesek, ki bi ga država iztržila, ostal enak. V zadnjih letih je bil slovenski prostor deležen nekaj poskusov zagona stanovanjskih kooperativ po zgledih iz tujine, s poudarkom na socialni povezanosti, ki bi delovale kot nekakšen interni stanovanjski sklad, prek katerega bi se z najemnino odplačeval strošek zgraditve. Žal so vse do danes te iniciative ostale zgolj na papirju, saj v praksi celoten pravno-finančni sistem, ki je ključen za izpeljavo takšnih pobud, na zakonodajni ravni ni ustrezno pripravljen.

Zato se zastavljajo naslednja vprašanja:

  • Ali ne pomeni uvajanje stanovanjskih kooperativ po vzorih iz tujine v slovenskem prostoru zaradi nezanimanja oblasti zgolj nesmiselnega boja z mlini na veter?
  • Ali je bilo morda pozabljeno bistveno – da kooperativo sestavljajo ljudje, ki si s pomočjo organizirane skupnosti poskušajo rešiti lastni stanovanjski problem?
  • Ali pa je bilo morda spregledano dejstvo, da bi bilo treba zasnovati ustrezen poslovni model stanovanjske kooperative tako, da bi bil skladen z obstoječim sistemom in dejansko takoj izvedljiv?

Besedilo in grafika: Srđan Nađ in Urška Podlogar Kos

 

[1] New York Times, https://goo.gl/3VGNHU

[2] SCB statistics Sweden 2016, https://goo.gl/H2oN2h

 

 

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiStraniščne spletke
NaslednjiUtrinki s festivala Orodja za boljše bivanjeNext
Povezani članki
Loading...
ArhitekturaZbita zemlja

Arhitektura iz zemlje: Šolski paviljon Allenmoos, Švica

11 novembra, 2020
ArhitekturaKultura

LONDONSKI BIENALE OBLIKOVANJA 2016: NA MEJI

27 septembra, 2016
Arhitektura

DeFlat – DeArhitektura?

16 maja, 2017
Arhitektura

Mojca Gregorski in Martina Ferfila: Podružnična šola in Športni center Trebelno

23 februarja, 2021
Arhitektura

Viljem Leban: Zakaj (že) potrebujemo NUK 2?

24 oktobra, 2019
Arhitektura

Slovenščina oživljena in druge zmage zadovoljnega Kranjca Valentina Vodnika

8 januarja, 2019
Arhitektura

Mansardno stanovanje Glavni Trg

8 avgusta, 2017
Arhitektura

Opposite Office: Kapitolska trdnjava

9 januarja, 2021
1 2 … 159
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo