• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Urbano
/
15 januarja, 2016

VARUHI LASTNINE ALI NEOLIBERALNI SKVOTERJI?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

London je že vrsto let pri vrhu lestvice najdražjih nepremičnin v Evropi. Res je sicer, da to v veliki meri velja tudi za storitve, hrano, potrošniške dobrine in ostale sestavne dele vsakdanje ekonomije, vendar pa je pri sredstvih, potrebnih za najem ali nakup stanovanj in hiš, razkorak s celino še posebej občuten. Pred nekaj meseci je v tisku in na spletu zaokrožil oglas za najem sobe za 480 funtov na mesec (kakih 700 evrov torej) – kar je za sobo kjerkoli v radiju 10 kilometrov od centra mesta pravzaprav ugodno. Oglas je sobo ponujal »sproščenemu in neproblematičnemu tipu najemnika, ki je družabnega in odprtega značaja.« Na prvi pogled dokaj običajen oglas pa je postal ilustracija nemogočih razmer na londonskem najemnem trgu, ko se je izkazalo, da gre pri »sobi« pravzaprav za majceno, kake 3 m2 veliko leseno lopo brez stojne višine v kotu dnevne sobe, ki je v souporabi vseh prebivalcev stanovanja. »Odprt značaj« je za dejstvo, da se zvečer splaziš v nizko lopo, medtem ko sostanovalci kuhajo, jedo ali se celo ljubijo v isti sobi, za vse to pa še mastno plačuješ, kajpada nujen. Gre za ekstrem, vendar so prav taki ekstremi najbolj ilustrativni za skrajnosti med ponudbo in povpraševanjem po nepremičninah v mestu z vedno večjim dotokom ekonomskih in akademskih priseljencev.

01 480 funtov

Razvpita “soba” za 480 funtov na mesec v kotu skupne dnevne sobe iz nepremičninskega oglasa

Višina nakupa in najema pa ne udarita le po žepih prišlekov, ampak postajata pereč problem tudi za »avtohtone« Londončane. Danes je že s povprečnimi londonskimi plačami srednjega sloja v mestu vse težje živeti; skupaj z mnogimi objektivno povsem dobro situiranimi meščani pa ga zapušča tudi kreativni sloj, ki je bil v zadnjih letih odločilen za sloves t.i. kreativne prestolnice Evrope. Projekt »London se spreminja« avtorice Rebecce Ross je v nekaj mesecih na velikih oglasnih panojih po vsem mestu izpisoval izjave posameznikov, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje mesto iz različnih razlogov. Med njimi prevladujejo ljudje, ki so v mestu živeli vse življenje, dokler jih vztrajen tempo inflacije najemnin ni dokončno izrinil. Vendar pa svež pritok uspeha željnih kreativcev, pa tudi francoskih, ruskih in bližnjevzhodnih bogatašev, ki jih privablja ugodna davčna politika, več kot nadomešča izpad prebivalstva.

02
V mestu, kjer najemnina 700 ali 800 evrov na sobo v stanovanju, ki si ga delite še z drugimi, velja za ugodno, je vznik alternativnih vrst najemov neizogiben. London ima kljub srednjeevropskim stereotipom o že od nekdaj neoliberalni družbi in državi, ki ne pozna koncepta socialnega skrbstva, kot preostanek preteklih časov dokaj progresivno zakonodajo o najemu, ki je do pred kratkim onemogočala večje zlorabe najemodajalcev in hitre izvršbe najemnikov, obenem pa je do neke mere ščitila celo skvoterje. Seveda pa se na pritisk investitorjev in nepremičninskih mogotcev tudi zakonodaja hitro spreminja – pred nekaj leti je bilo skvoterstvo kriminalizirano. Tako kot kjerkoli, kjer je zemljiška in nepremičninska špekulacija pomemben del ekonomije, je tudi tu občuten delež praznih, zaprtih in zapuščenih stavb, ki jih lastniki zadržujejo v takem stanju v upanju na rastoče cene in dobiček (ozrimo se samo po ljubljanskih gradbenih jamah!). Špekulanti se srečujejo predvsem z dvema problemoma: hitremu propadu in vandalizmu, ki ceno prazne nepremičnine hitro načne, ter skvoterji, ki jih zaradi stanja nepremičninskega trga seveda ne primanjkuje in ki jih, ko enkrat naselijo stavbo, ni več preprosto izgnati. Nepremičninska in posredniška podjetja so zaradi težav s skvoterji začela nuditi novo storitev: plačano varstvo prazne nepremičnine. Lastnik plača posredniškemu podjetju varovanje stavbe, »varuhi nepremičnin« pa plačujejo istemu podjetju najemnino za uporabo te iste zapuščene nepremičnine, obenem pa odganjajo vandale in morebitne skvoterje. Posredniško podjetje tako unovči obe strani posla, vendar pa so na papirju zmagovalci vsi udeleženci. Za lastnike je finančni vložek cenejši kot najem profesionalnega varovanja, za »varuhe« pa so najemnine občutno nižje od tržnih. Dodana (in v mestu s »kreativnim« pečatom včasih odločilna) vrednost takih najemov je, da gre le redko za konvencionalne stanovanjske vrstne hiše, ki so v Londonu daleč prevladujoča, standardizirana oblika bivanja že kakih 300 let. Posredniška podjetja ponujajo vse, od skladišč in poslovnih stavb do predelanih cerkva in ogromnih starih dvorcev. Atipični prostori, ki so na voljo za najem po shemi »varuhov«, so v najboljših primerih res impresivni. V mestu, kjer ima po navadi celo nadstandardno stanovanje majhne nepovezane sobe, ozke hodnike in nekvalitetno stavbno pohištvo, lahko tako za nizko najemnino prebivate v zračnih sobanah s kamini in štukaturnim okrasjem na stropu v najprestižnejših četrtih.

04

Ena izmed bolj mikavnih ponudb na trgu najema za “varuhe nepremičnin”: sobane v nekdanjem dvorcu v najbogatejši četrti Londona, ki jih lahko “varujete” za le majhen del običajne tržne najemnine.

Seveda pa situacija ni nikoli zares »win-win«, vsaj za najemnika ne. Ker večina tako oglaševanih prostorov zaradi namena ali zapuščenosti nima statusa stanovanj, pravno-formalno tudi »varuhi« niso najemniki in torej niso varovani z zakonodajo, ki ščiti najemojemalce. Roki za izselitev so zato le redko enomesečni, včasih celo le 48 urni. Popolna nepredvidljivost bivanja pa je le ena izmed pomanjkljivosti. Večina objektov tudi infrastrukturno, ne le zakonodajno, ni namenjena bivanju, poleg tega pa svoje doda še zapuščenost objektov, ki velikokrat dodobra načne tudi obstoječo infrastrukturo. Nekatere nepremičnine imajo zgledno delujoče ogrevanje, toplo in hladno vodo, plin in vse ostalo, drugim pa lahko vse to manjka. Opis iz oglasa, s katerim smo članek začeli: »odprt značaj« najemnika, je torej tudi v shemi »varuhov nepremičnin« ključen in celo spremenjen v domnevno prednost, s katero nepremičninski posredniki apelirajo na rastoči razred kreativcev. Slabosti postanejo »izzivi«, pravilen odziv na neustrezno infrastrukturo pa je »odprtost in fleksibilnost«. Prekarnost dela in zaslužka se tako širi tudi na prebivanje, na dom.

03

Londonske “hiše duhov” – ker cene nepremičnin v mestu tako skokovito rastejo, je nepremičnina izredno donosna naložba že, če je prazna in je nihče ne uporablja. Glavni problem takšnih špekulacij so skvoterji.

Vendar pa cene konvencionalnih sob (da o celih stanovanjih ne govorimo) mnogim, ki takšne in drugačne neoliberalne slogane z lahkoto spregledajo, vseeno ne puščajo izbire. Kot je izjavil eden izmed »varuhov nepremičnin«, pomeni »biti varuh živeti v nenehnem izrednem stanju. Nimaš nobenih pravic, obenem pa pravzaprav plačuješ za to, da si lahko skvoter.« Na tej točki je špekulativni obrat, ki unovči celo počasno propadanje objektov, najbolj perverzen. Tako skvoterji kot »varuhi« so pravzaprav pripadniki iste družbene skupine: tisti, ki si bivanja v tržnih nepremičninah ne morejo privoščiti. Kriminalizacija skvotanja pa je omogočila paradoks, da člani najbolj ogrožene skupine plačujejo podjetju za vzpostavljanje ravno tistih nepremičninskih špekulativnih razmer, ki neprenehoma dvigajo cene najema v nebo, in si tako pravzaprav sami financirajo lastno marginalizacijo.

Miloš Kosec

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnji12: DEVET POGLAVIJ O UMETNOSTI SKLEPANJA
NaslednjiALEJANDRO ARAVENA POROČA S FRONTE ARHITEKTURENext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Matjaž Bolčina: Prenova Štupičeve vile

23 novembra, 2020
Arhitektura

Studio Drevo: Wabi-sabi v Murglah

6 maja, 2022
Arhitektura

Vrnite nam uro

19 julija, 2017
Arhitektura

Svet vmes: Muzejska trgovina MAO

20 avgusta, 2021
Arhitektura

Teater v službi

10 avgusta, 2017
Arhitektura

Festival RECI:DESIGN, podobe recikliranja

29 avgusta, 2015
Arhitektura

RIBA Arhitekti: Prenova hiše v Murglah

1 februarja, 2018
ArhitekturaUmetnost

Lela Angela Mršek Bajda: Ambient in umetniška dela

16 novembra, 2020
1 2 … 156
Soseska Novo Brdo, Dekleva Gregorič arhitekti ▪️ F…
Soseska Novo Brdo, Dekleva Gregorič arhitekti ▪️ F…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Cukrarna 🖤
Cukrarna 🖤
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Ker … nedelja! 👌
Ker … nedelja! 👌
Trafika na Trafiki. 🤍
Trafika na Trafiki. 🤍

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo