• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Arhitektura,Intervju
/
8 aprila, 2020

Preprosto prepričana hiša

V Gorici pri Oplotnici na lepi legi, s pogledom na gozd, ki ga preletavajo kanje, stoji hiša nevpadljivega, tipično slovenskega podeželskega izgleda. Hiša pa je takšna, tipična, samo na zunaj. Zgradil jo je Borut Šket. Zanesenjak. Z lastnimi rokami in iz konoplje.

Ne more se čisto komurkoli zgoditi, da si postavi hišo iz konoplje …
Jaz pravim, da si jo lahko pod mojim mentorstvom zgradi čisto vsak, sploh če je vsaj malo osveščen glede naravne gradnje, harmonije bivanja in glede lastnega vpliva na okolje. Konoplja že med rastjo s svojimi koreninami čisti zemljo in zrak. Ko se jo požanje in predela, ni nobenega onesnaževanja, poraba energije za predelavo je minimalna, in še sedaj, ko je uporabljena kot gradbeni material v zidu, še vedno deluje in čisti zrak v hiši. To je res prava naravna gradnja. Ko sem zidal to hišo, sem les uporabil za nosilni skelet. Je pa uporabljenega veliko manj lesa kot pri klasični leseni gradnji. Poleg konopljinega pezdirja (to je sredica stebla rastline) so v tem zidu uporabljeni izključno naravni in bivanju prijazni materiali. Apnena mešanica. Ilovica. Voda. V hiši ni niti grama cementa. Pezdir sem uspel pridobiti od slovenskega proizvajalca: tukaj blizu Vranskega je bila predelovalnica konopljinih vlaken, konopljarna podjetja Hannah biz.

Sicer pa se morava, da bi začela na začetku, vrniti v leto 2010, ko sem bil službeno v Nigeriji. Takrat sem se seznanil z gradnjo iz konoplje. Ker sem bil  tako daleč stran od družine, sem se ob večerih kratkočasil z Youtubom in tam odkril, da se lahko hiše gradi tudi tako. Natančno sem raziskal ta princip gradnje in se odločil, da hočem to početi, da bo gradnja s konopljo moje poslanstvo na tem svetu. Po povratku v Slovenijo sem se leta 2012 že  skoraj dogovoril za gradnjo hiše iz konopljinega betona v Ljubljani. Do gradnje potem ni prišlo, smo pa takrat, prav za to hišo, na Zavodu za gradbeništvo Slovenije analizirali toplotne karakteristike 50 cm debelega zidu iz konopljinega betona, zunaj in znotraj obdelanega z naravnimi materiali. Teh 50 cm je imelo faktor toplotne prevodnosti manj kot 0,15 W/m2K.

Brala sem, da ste leta 2013 v Bio parku Nivo v Žalcu zgradili piramido iz konopljinega betona. Je bila to vaš prvi realiziran objekt v tehniki gradnje s konopljo?
Da. Poklical sem Henryja Thompsona iz irskega podjetja The OldBuilders, ki se že tri desetletja ukvarja z gradnjo iz konoplje, in mu predlagal, da bi skupaj postavili to piramido. Prišel je in me podučil o sistemu. Imel je tudi predavanje, dogodka se je udeležilo tudi nekaj arhitektov.
Leta 2016 sva se z ženo odločila, da zgradiva svojo hišo iz konoplje. Podrla sva staro hišo do betonske plošče, na tej pa sem napravil konopljin estrih ter stene iz konopljinega betona. Na podstrešju je prav tako plošča iz konopljinega betona. Takšno  hišo sem si želel. Da bi bil njen ovoj v celoti iz konopljinega betona.

Kakšna je debelina obodnih sten?
30 cm. Zunaj še 4 cm ometa, znotraj 3 do 4 cm. Vse skupaj 37 cm.

In sestava stropa nad nama?
Ilovnati omet, grobi, fini, trstika, deske, zgoraj pa 20 cm konopljinega betona.

Kaj pa plošča pod najinimi nogami?
Lesene letve 5/8 cm, vmes konopljin beton, na to pa sem položil deske in čez ladijski pod. To je najcenejša, najlepša, najtoplejša in najbližja možna rešitev. Te deske smo nabavili 10 km stran od Oplotnice. Pripeljali so jih sem, jih sami vgradili, potem pa smo, vsa družina, šli na kolena in tla premazali s konopljinim oljem za zaščito lesa.

Kje ste torej pridobili vse te praktične izkušnje, da ste si upali zgraditi lastno hišo iz konoplje? Je zadostovalo pred tem postaviti eno piramido v Žalcu?
Glejte, jaz sem že od leta 2010 v tem. Veliko sem o tem prebral v knjigah in na spletu. Napravil sem vsaj 100 kosov zidakov.

Torej ste vse to znanje posrkali vase in se lotili gradnje. Tako preprosto? Kar obvladali ste vse?
Točno tako. S šestletnimi pripravami. Najprej smo napravili leseno skeletno konstrukcijo, in ko je bila ta postavljena, sem si tisto visečo mrežo, ki jo vidite tam, obesil med tramove in spal med gradnjo kar tu. Delal sem in se vsak dan veselil naslednjega dne. Ljudje z vasi so zjutraj hodili tu mimo na sprehode in me gledali, jaz pa: »Zdravo!« in sem vstal in šel delat naprej. Uspel sem vgraditi tudi troslojna lesena okna, ki so sicer 40 ali 50 % dražja od plastičnih. Henry Thompson mi je tako svetoval in jaz zdaj to predajam vam. „Poglej, Borut, tudi če bi vgradil plastična okna, ki ne dihajo, ne bi bil problem. Ker tvoja hiša diha skozi vse ostale površine,“ je rekel. V konopljini hišise kar čuti kvaliteto zraka, konoplja ga čisti, ni kondenza, vlaga je uravnavana skozi stene, vedno je med 45 in 55 %. V takšni hiši plastična okna niso problem, pri takšni gradnji jih vsem priporočam. Prihranek s plastiko pa, lahko med gradnjo uporabiš za marsikaj drugega.

No, staro hišo smo torej začeli rušiti avgusta 2016, okna pa smo imeli vgrajena proti koncu novembra.

Zidove pa ste v lastni režiji vlivali v opaž?
Zunaj pred hišo sem imel mešalec in preko škripca sem vlekel sem gor maso iz konopljinega betona. Stene sem zaopažil kot za klasično betonsko steno, opažil sem pasove po 50 cm v višino in sem vlival.

Torej je vaša hiša popolnoma monolitno grajena.
Da. Neravnine zidov se sicer z ilovico izravnajo, ne priporočam pa preveč ravnin. Nepravilnosti so zaželene – poglejte zidove v tej hiši. Tako domače in toplo delujejo.

Tudi tanke predelne stene ste vlili iz konopljinega betona?
Tudi. Ojačane so s prečnimi lesenimi diagonalami in to je to. Stena je potem ometana z grobim in finim ilovnatim ometom. Stenske dekoracije, ki jih vidite po hiši, je izvedla žena Branka. Barvala je  z barvami iz narave. Modro barvo dobite iz borovnic, rumeno iz kurkume, zeleno iz špinače. Že navadna trava da zelen odtenek.

Arhitekta pa ste za gradnjo hiše le morali imeti? Da vam je izdelal projektno dokumentacijo.
Seveda. Arhitektka Tina Vereš nam je vse krasno pripravila. Ta projektna dokumentacija, tile PGD-ji, to je …

Je arhitektka skupaj z vami „orala njivo“, da sta pridobila gradbeno dovoljenje za takšno hišo?
Ona je izrisala, kako bo to izgledalo, jaz sem ji povedal, kakšne morajo biti stene, koliko debele. Poglejte ta prostor, kako ga je lepo zasnovala. To je nekaj neverjetnega.

Ni hodnikov.
Niti centimetra.

Pa je upravni delavec, ki je obravnaval vašo vlogo za gradbeno dovoljenje, doumel, da gre za konopljino gradnjo?
Mislim, da sploh ne. Najprej je imel na projektno dokumentacijo osem pripomb, naslednjič jih je bilo dvaindvajset. Ampak smo vse lepo dopolnili, da smo na koncu prišli do gradbenega dovoljenja. Ko se je gradnja pričela, smo imeli na gradbišču tablo, na kateri sem bil jaz naveden kot vodja del in kot nadzornik, vse jaz sam.

Kaj pa sosedje? So vašo konopljino gradnjo sprejeli „po sosedsko“?
Sosedje so mi bili pripravljeni veliko pomagati.

Kaj pa nevednost, predsodki do konoplje?
Moja žena se rada pošali, da če je kdo depresiven, naj kar k nam pride in se nadiha teh sten in mu bo takoj bolje.  Gradnja s konopljo nima veze s THC-jem.

Torej, koliko časa je trajala gradnja?
Jeseni leta 2016 smo začeli rušiti stari objekt, aprila 2017 smo se že vselili. Samo zaključni sloj fasade je manjkal. Dokončal sem ga lani spomladi. Hiša ima štiri sloje na zunanji strani. Barvano je s starim gašenim apnom, pigment je rahlo rumenozlat.

Odgovorite mi, prosim, še enkrat na vprašanje, kakšen tip človeka se odloči za gradnjo s konopljo.
Lahko se vsakdo.

Torej vi konkretno samo zaradi Youtuba v Nigeriji?
Na splošno verjamem v konopljo. Konoplja lahko spremeni svet. Bo pa, žal, verjetno prej svet propadel, kot da bi se to zgodilo. Poglejte, iz konoplje lahko dobimo nadomestke kamna, železa, lahko zgradimo hišo, naredimo obleko, zdravilo, hrano. Potrebujemo še kaj? Nič več. Saj se stvari premikajo naprej in naša osveščenost glede konoplje je vse večja, ampak vse skupaj poteka zelo počasi. Zaradi narobe sveta, materializma, izkoriščanja, glejte, zaradi tega sem se odločil za konopljo. Tako, takšen človek moraš biti. In opažam, da me obkroža čedalje več ljudi, ki podobno razmišljajo. Ki se zavedajo, da smo tukaj in zdaj. Tako. Jaz bom tukaj napravil, kar imam za opraviti, potem pa grem naprej. To je moja pot. Zelo zanimiva. Preden pa pride cilj … Cilja naj ne bo nikoli. Od trenutka, ko sem izvedel za gradnjo s konopljo, sem vedel, da si bom zgradil takšno hišo. In se trudil osrečevati druge ljudi s konopljino gradnjo.

Lahko zaključiva s tem, da vaša hiša popolnoma deluje? Pozimi je toplo, poleti je v njej prijetno hladno. Konopljin beton težko gori, je odporen na insekte, paropropusten.
Čisto vse štima. Klima je prijetna. Saj tudi sami zdaj čutite, da je tu prijetno. Tako kot v lesenih ali slamnatih hišah. Klasično grajena hiša se s konopljino ne more primerjati.

Ali tako posebna hiša vpliva na vas, ki v njej živite?
Z družino živimo tukaj in zdaj. Ničesar drugega ni kot samo sedaj. Če je sedaj v redu, tudi naslednji trenutek ne more biti slab. Sam sem prehodil dolgo pot, da sem zdaj tukaj. Moram priznati, da sem zelo zadovoljen sam s seboj.

Se vam obeta še kakšen projekt gradnje s konopljo?
Se.

Arhitekti bi se morali več osveščati in seznanjati z alternativnimi načini gradnje.
Poglejte, gradnja s konopljo sploh ni alternativa. Na Japonskem še vedno stoji konopljin tempelj iz 17. stoletja, tudi pri gradnji piramid v Egiptu naj bi uporabljali konopljo. To ni alternativna, to je bolj pozabljena vrhunska gradnja. Najbolj naravna, z najmanj negativnih posledic za okolje. To, da konoplja v mojih zidovih še vedno čisti zrak, kaj ni to fenomenalno?

pogovor: Tinka B. Prekovič
foto: Jana Jocif

Prispevek je bil prvič objavljen v časopisni izdaji Outsiderja: Arhitektura v sozvočju, spomladi 2019.

Podprite Outsider z naročilom!

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiMedprostor: Strokovne podlage za plovnost Ljubljanice
NaslednjiObvestilo: Festival Orodja za boljše bivanjeNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

SLOSIGN

8 junija, 2017
Arhitektura

Mobilno prebivalstvo / Plug-in arhitektura

21 avgusta, 2015
Arhitektura

TURISTIČNI KATEKIZEM

13 julija, 2016
Arhitektura

MKutin arhitektura: Prenova je dolg dialog z naročnikom

27 decembra, 2021
Arhitektura

Bor Pungerčič: Obljuba polja

2 novembra, 2021
Arhitektura

Sanja Premrn: Kavarna Spin

19 aprila, 2017
FokusArhitekturaStanovanjske politike

Nepremičninski davek pod drobnogledom

12 februarja, 2022
Arhitektura

Brv čez Savo

3 avgusta, 2016
1 2 … 173

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo