• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
0.00€ Cart
Arhitektura,Intervju
/
4 aprila, 2022

Elementarna: Od kakovostne zasnove do kakovostne izvedbe je dolga pot

Arhitekturni biro Elementarna so leta 2017 ustanovili Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher in Matevž Zalar, prej sošolci na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, ki so pri projektih sodelovali že v času študija. S kolektivom smo se pogovarjali o horizontalni organizaciji dela, ki je mlajšim birojem danes vse bliže, poleg tega pa tudi o splošnih in za naš čas še posebej aktualnih temah arhitekture, kot sta tektonika in trajnost.
Člani biroja Elementarna k arhitekturi pristopajo kot pisatelj k besedilu; pravijo, da projektna naloga predstavlja zgolj želeno abecedo, ne pa tudi pravila, kako s to abecedo napisati roman. Če je abeceda pri pisanju mišljena dobesedno – kot nabor črk –, jo moramo v arhitekturi razumeti kot izhodiščne pogoje, ki jim mora arhitektura zadostiti, hkrati pa jih že na samem začetku preizprašati in redefinirati, ali naj iz njih dejansko vznikne primer dobre arhitekture. Eden izmed pomembnih pogojev ustvarjanja arhitekture je trajnost, ki jo avtorji razumejo kot odločilno, če želimo živeti vzdržno prihodnost, po drugi strani pa se s svojim razumevanjem tega pojma oddaljujejo od ustaljenih, nezadostnih definicij, ki trajnost dojemajo popolnoma ločeno od arhitekture.

Kaj pomeni ime Elementarna? Ali se nanaša na arhitekturne elemente ali na elementarno(st) arhitekture?
Ime Elementarna ni bilo nikoli mišljeno kot karikatura našega razumevanja arhitekture. Če bi že morali poiskati povezavo med imenom in procesom snovanja arhitekture, bi bila še najbliže razlaga, da arhitekturo do neke mere razumemo kot nekaj avtobiografskega. Do neke mere je vsak arhitekt »konglomerat« različnih subjektivnih elementov – preteklih izkušenj, spominov in vsega drugega, kar ga je izoblikovalo in kar se kot sediment nalaga v njegovo podzavest. Od tod izvira tudi naša zbirka lastnih fotografij s potovanj – Elementov. Elementi so slikovita ponazoritev naše lastne subjektivne izkušnje arhitekture, ki korenini v abstraktnem svetu doživetih prostorskih odnosov.

BIOTEHNIŠKA FAKULTETA, LJUBLJANA, 2022 – 2.nagrada (natečajni projekt), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar

 

Biro je ustanovilo pet enakovrednih partnerjev. Čeprav je takšna oblika arhitekturne prakse danes vse pogostejša, še vedno predstavlja manjšinsko organizacijo birojev; običajno sta partnerja dva, včasih trije ali pa celo en sam. Kako se vodenje in delo v tako organiziranem biroju razlikujeta od drugih omenjenih?
Glavni prednosti takšne horizontalne organizacije sta snovanje arhitekture ob konstruktivnem dialogu, v katerem sodeluje več različnih posameznikov, in vsakokratno skupno prevpraševanje o smiselnosti in pravilnosti sprejetih odločitev. Proces je zaradi tega sicer daljši in tudi napornejši, predstavlja pa tudi neke vrste varovalko, saj nobena odločitev ni že vnaprej kategorično ovržena ali brezpogojno sprejeta. Seveda ima takšen način dela tudi svoje slabosti, ki se kažejo predvsem v manj efektivni organizaciji dela. Ključ do uspešnega funkcioniranja horizontalne organizacije biroja se po našem mnenju skriva v neposredni komunikaciji in pametnem razporejanju dela, pri čemer vsak počne tisto, v čemer je najboljši. Ni pa to odgovor na vse zagate.

ŠPORTNA DVORANA, BOVEC, 2019 – 2.nagrada (natečajni projekt), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar, Marko Primažič, (KA: Nejc Florjanc, Katja Mali) 

Kaj vas je najbolj presenetilo, ko ste začeli lastno prakso in vstopili v realnost prakse arhitekture, na katero te fakulteta ne pripravi?
Tukaj lahko poudarimo spoznanje, da je pot od kakovostno zasnovane arhitekture do kakovostno izvedene arhitekture v resnici veliko daljša, kot bi študent pričakoval. Snovanje arhitekture v resničnem svetu ni odporno proti zunanjim dejavnikom, kot smo bili tega vajeni na fakulteti. Pri vsakem projektu se pojavi ogromno ovir, ki imajo vse po vrsti potencial, da korak za korakom z majhnimi kompromisi preoblikujejo arhitekturo v nekaj, kar nato postane zgolj bleda senca začetne ideje. Da se med procesom in razdelavo projekta začetna ideja ne izgubi, je v resnici treba vložiti ogromno energije.

HIŠA DVEH DRUŽIN, BOROVNICA, 2018 – (v izvedbi), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar

VODNI CENTER, BREŽICE, 2021 – 1.nagrada (v teku), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar (KA: Landstudio 015 d.o.o.)

V besedilu na svoji spletni strani pišete, da je »od prvega vprašanja odvisno, kakšna bo arhitektura, ko bo zgrajena«. To se sliši zelo absolutno. Ali ni arhitektura produkt mnogih, tudi med seboj kontradiktornih vprašanj?
Seveda je končna podoba arhitekture seštevek mnogih odločitev in dejavnikov, pa vendar je tukaj mišljeno tisto temeljno začetno vprašanje, ki je popolnoma abstraktno in govori o konceptu nekega dela. Vzemimo za primer natečajno nalogo, sestavljeno iz zahtev, ki so velikokrat naključne. Odvisne so od denarja, ki je v nekem trenutku na voljo, od premišljenega ali nepremišljenega prostorskega načrta, od naključnih želja naročnika ... Te zahteve s pravo naravo problema v resnici nimajo ničesar skupnega. Ko se lotevamo natečaja, se najprej vprašamo, kje se v resnici skriva srž problema, in poskusimo na to primerno odreagirati. Upoštevanje natečajne naloge je samoumevno, to naredijo vsi kakovostno izdelani elaborati, ponavadi pa zmaga tisti, ki si pravilno zastavi prvo, odločilno vprašanje.

ENODRUŽINSKA HIŠA GORTANOVA, LJUBLJANA, 2018 – (v teku), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar

ENODRUŽINSKA HIŠA KOSEZE, VODICE , 2018 – (v teku), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar 

Strinjam se, da so prava vprašanja, ki na koncu privedejo do arhitekture, velikokrat tista, ki z natečajno nalogo sploh nimajo neposredne povezave, pač pa jo presegajo in preizprašujejo. V katerih svojih projektih ste si postavili takšna vprašanja in kako je to privedlo do boljše rešitve, kot jo je predvidevala natečajna naloga?
Kot lep primer bi navedli vabljen natečaj za potapljaško-jadralni center v Kočevju. V natečajni nalogi je bila predvidena lokacija centra umeščena na strm breg, približno deset metrov nad gladino jezera. Ker je potapljaško-jadralni center vitalno vezan na jezero, hkrati pa namenjen tudi mlajšim otrokom, se nam je zdelo nesprejemljivo, da zaradi nespametnega prostorskega načrta umestimo center tako, da bo nepraktičen za uporabo. Kljub zavedanju, da smo iz natečaja zaradi tega lahko izločeni, smo kršili predpisano lokacijo in center zasnovali na platoju tik nad gladino jezera. Komisija in naročnik sta prepoznala smiselnost te deviacije in elaboratu kljub vsemu podelila prvo nagrado.

POTAPLJAŠKO – JADRALNI CENTER, KOČEVJE, 2015 – 1.nagrada (v teku), Projektna skupina: Miha Munda, Matevž Zalar 

UREDITEV STAREGA MESTNEGA JEDRA, LAŠKO, 2019 – 1.nagrada (v teku), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar, Lev Rahovsky Šuligoj, Tadej Urh, (KA: Jana Kozamernik)

Velikokrat omenjate tektoniko. Kako jo definirate?
Tektonike ne razumemo zgolj kot orodja za oblikovanje kompozicije končne podobe stavbe, temveč predvsem kot vitalni del arhitekture, ki sooblikuje njen ustroj. Končna podoba je tako vedno samo iskrena posledica logičnih odločitev, sprejetih med snovanjem projekta, in ni vedno brezkompromisna posledica tektonske logike. Menimo, da je v kakovostni arhitekturi tudi zavestna odsotnost tektonike odločitev, ki je lahko še kako tektonska.

Ali menite, da je tektonika v 21. stoletju enako aktualna tema arhitekture, kot je bila nekoč, ali pa v ospredje stopajo druge ideje?
O aktualnosti tektonike po našem mnenju niti nima smisla razpravljati. Tektonika namreč ni vprašanje aktualnosti oziroma neaktualnosti, ki lahko v določenem trenutku postane neaktualno. Kakovostna arhitektura se tega vprašanja vedno dotika, tudi kadar se zavestno odloči tektonsko logiko negirati.

REVITALIZACIJA STARE STEKLARSKE DELAVNICE, PTUJ, 2020 – 1.nagrada (v izvedbi), Projektna skupina: Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar, Samo Kralj, Marko Primažič, (KA: Kolektiv Tektonika d.o.o.)

Kaj bi navedli kot primer tega?
Kot slikovit primer tega bi lahko omenili projekt arhitekturnega biroja Herzog & de Meuron – CaixaForum v Madridu. Tukaj avtorji čudovito prikažejo, da negiranje tektonske logike ne pomeni nujno ignoriranja tektonske logike. Hiši zavestno vzamejo tisto, kar je najbolj vitalno – njen stik s tlemi. Neskončno težka masa obstoječih objektov s tem breztežnostno zalebdi, ta napaka v tektonski logiki pa ustvari dramatičen javni prostor v obliki pokritega vhodnega trga.

REVITALIZACIJA STARE STEKLARSKE DELAVNICE, PTUJ, 2020 – 1.nagrada (v izvedbi)

Pogosto omenjate tudi trajnostni aspekt arhitekture; ali je trajnost samo v izbiri trajnostnih materialov in snovanju energetsko učinkovitih stavb ali gre prej za širši odnos? Če vprašam še drugače, ali je stavba lahko trajnostna, če nima nobenega klasičnega elementa trajnosti?
Samo trajnost razumemo kot nekaj, kar se nujno začne na samem začetku snovanja arhitekture – v arhitekturnem konceptu. Močno obsojamo današnje komercialno razumevanje trajnosti, pri katerem se »elementi« trajnosti na hišo prilepijo šele na koncu, kot kakšna nalepka. Včasih je bila zaradi odsotnosti tehnologije in omejenih virov iz lokalnega okolja vsaka arhitektura trajnostna, ker je samo tako lahko optimalno delovala. Na neki način lahko trdimo, da bi moralo biti samoumevno, da je vsaka kakovostna arhitektura tudi trajnostna. Danes tehnologija velikokrat nadomesti pametno zasnovo. Ne glede na to, kako nespametno je hiša zasnovana, je vedno mogoče dodati več izolacije, še eno klimatsko napravo, sončne celice, prezračevalno napravo … Seveda ne želimo zanikati koristi tehnologije, prav tako ne zagovarjamo nekritičnega romantičnega obujanja vernakularne arhitekture, pa vendar menimo, da je pametna zasnova (spoštovanje lokalne klime, topografije terena, specifičnih robnih pogojev) tista, ki že sama po sebi ogromno prispeva k temu, da lahko neko arhitekturno delo razumemo kot trajnostno.

Pogovarjala se je: Eva Gusel
Vizualizacije: Elementarna

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiNi vse zlato, kar se sveti: Beograd
NaslednjiMaja Stamenković: PROJEKT: HERZNext
Povezani članki
Loading...
ArhitekturaNatečajOUTSIDERZbita zemlja

Maximillian Nowotka, Maria Betina Rincón: Hiša Archipielago

22 junija, 2021
ArhitekturaRecenzijaStanovanjske politike

Gentrifikacija na filmu

24 decembra, 2019
Tools for better livingArhitekturaorodja

Festival Orodja za boljše bivanje 2021

11 novembra, 2021
ArhitekturaStanovanjske politike

Stanovanje za: 0,88 € na leto!

28 aprila, 2016
ArhitekturaIntervju

a2o2: Dediščino projektanti prepogosto dojemamo le kot prepreko

28 januarja, 2022
Arhitektura

Ansambel: Stanovanje na Prulah

6 januarja, 2020
Arhitektura

Jože Peterkoč, Mima Suhadolc: Prenova mizarskih delavnic na Plečnikovih Žalah

6 januarja, 2020

Rezultati natečaja za paviljon in stojnico na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu 2023

25 novembra, 2022
1 2 … 173

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo