• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
kolumne
/
4 marca, 2021

Miloš Kosec: 1821 in luknja v Zoisovih vratih

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ljubljanski kongres pred dvema stoletjema, o katerem sem že pisal, je nedvomno začetek kongresnega turizma pri nas. Vendar pa je bil začetek morda kar preveč uspešen: večmesečni kongres, na katerem se je med cesarji, kralji, knezi, kanclerji in poslaniki odločalo o usodi Evrope in sveta, je nemogoče prekositi celo danes, ko je Ljubljana prestolnica samostojne države. Kongres Svete alianse ni imel na voljo velikih kapacitet Cankarjevega doma in je zato za prebivališča vladarjev, delegatov in osebja moral najeti vsa razpoložljiva stanovanja in reprezentančne prostore v mestu, vendar pa njegov blišč še danes mimogrede pomete s sicer nedvomno uglednim mednarodnim kongresom zastavoslovja ali pa kongresom Mednarodnega združenja kardiovaskularnih in torakalnih kirurgov. Z njim ne more tekmovati niti srečanje med Bushem in Putinom na gradu Brdo leta 2001, ki je trajalo komaj toliko časa, da bi avstrijski cesar in ruski car med dopoldanskim obiskom lahko v miru spila vsak svojo skodelico čaja.

Ljubljanski kongres je bil kot primer razpršenega turizma, kjer so se elitni gosti naselili kar v domovih meščanov in plemstva, namesto da bi zanje gradili posebne namestitvene kapacitete, na nek način tudi zelo sodoben, trajnosten in pragmatičen vzor. Seveda je bilo takrat v mestu komaj kaj sob za popotnike, odločitev za kongres pa je bila sprejeta mnogo prehitro, da bi lahko glede novih namestitvenih možnosti kaj postorili. Uradni gostitelj, avstrijski cesar Franc I., je imel v mestu, tako kot v vseh drugih deželnih prestolnicah, že »svojo hišo«, ki mu je ni bilo treba najemati. To je bila tako imenovana Fištamija oziroma Vicedomski dvorec na mestu poznejšega Deželnega dvorca, današnjega sedeža Univerze v Ljubljani. Drugi visoki gosti pa so si preko svojih posrednikov, ki so jih v kranjsko prestolnico poslali takoj po cesarskem vabilu, najemali čim boljše prostore, ki so bili na voljo. Poleg avstrijskega cesarja je bila posebna pozornost namenjena ruskemu carju Aleksandru, ki se je v Ljubljani po vsem sodeč zelo dobro počutil, morda tudi zaradi relativnega razkošja Škofijske palače, kjer je bil s svojim spremstvom nastanjen od januarja vse do maja, ko se je kongres razpustil. Car in cesar sta skupaj z drugimi vladarskimi osebami skrbela za družabne dogodke, obiske in neformalna posvetovanja. Pravo kongresno delo pa je vodil, usmerjal in o njem odločal avstrijski kancler, knez Metternich.

Avstrijski kancler Metternich, najemnik pri Zoisovih

Ravno Metternich je poskrbel za detajl, zaradi katerega vseeno lahko primerjamo srečanje med Bushem in Putinom z dogodki leta 1821. Grad Brdo, kjer so slovenski gostitelji sprejeli najmočnejša državnika tistega časa, nato pa se diskretno umaknili pred kamerami in mikrofoni svetovnih medijev, ki zanje niso bili zares zainteresirani, je bil pred dvema stoletjema v lasti tedaj še mogočne rodbine Zois. Baron Žiga Zois, znanstvenik, mecen in avtor slovenskega razstvetljenskega projekta, brez katerega danes morda ne bi bilo niti slovenske kulture niti slovenske znanosti, je bil v času Ljubljanskega kongresa že dobro leto mrtev. Njegova palača na Bregu pa je za ogromno, a racionalistično in utilitarno pusto zunanjščino še vedno skrivala kulturno in znanstveno bogastvo brez primere na Kranjskem. Ravno to hišo si je za Metternich izbral za svoje prebivališče med kongresom. Morda tudi zato, ker je avstrijski kancler barona Zoisa že obiskal maja 1816 – takrat je prefinjeno intelektualno ozračje okrog barona nanj verjetno napravilo nadvse ugoden in prav nič provincialen vtis.

Ferdinand, kralj obeh Sicilij

Zgodnje devetnajsto stoletje še ni poznalo kongresov, ki bi bili javni, kjer bi udeleženci na trakovih okoli vratu nosili svoja imena in kjer bi lahko novinarji neposredno sledili debatam in odločitvam. Udeleženci Ljubljanskega kongresa so okrog vratu nosili odlikovanja, namesto v dvoranah so se sestajali v zasebnih kabinetih, med sabo so se tako ali tako že vsi poznali, zapisnike kongresa pa so obvladovali v skrbni tajnosti. To je bil še vedno čas kabinetne diplomacije stran od oči javnosti, ki se je začela rahljati šele po prvi svetovni vojni. Zato je Ljubljanski kongres poznal velike javne dogodke, če govorimo o vojaških paradah, mašah, vladarskih obiskih, koncertih in plesih. Če pa govorimo o pravem diplomatskem usklajevanju in pogajanju, pa moramo pogled usmeriti ravno v Metternichovo zasebno najeto stanovanje pri Zoisovih.

Vojvoda Gallo, ki so mu prisluškovali

V njegovih sobah so namreč potekale skoraj vse plenarne seje kongresa. Tu pa se je zgodil tudi dogodek, za katerega Ljubljančani tistega časa niso nikoli izvedeli. Prvotni namen Ljubljanskega kongresa je bil ureditve razmer v Kraljestvu obeh Sicilij, kjer je ljudstvo od svojega absolutističnega kralja Ferdinanda zahtevalo ustavo in vsaj nastavke liberalne vlade. Ferdinand, ki se je doma pretvarjal, da načeloma ni proti liberalizaciji svoje vladavine, je istočasno pri vladarskih kolegih po Evropi iskal podporo, da bi lahko obračunal z domačimi reformisti. Po vrsti spletk in peripetij sta zato v Ljubljano poleg svojega vladarja prispela dva poslanika iz južnoitalijanskega kraljestva: vojvoda Gallo, ki je bil predstavnik liberalne struje iz Neaplja in je bil naivno prepričan, da zastopa tudi želje svojega suverena, in tajni zastopnik Ferdinandovih resničnih absolutističnih želja, vojvoda Ruffo. Seveda se oba poslanika nista smela istočasno srečati pri Metternichu, ker bi Gallu postalo jasno, da ga je njegov lastni vladar prevaral in da komaj čaka, da se iz Ljubljane na svoj absolutistični prestol vrne s pomočjo ruskih in avstrijskih vojaških čet. Operetni diplomatski oder je postavljen, dramske osebe so znane. Besedo lahko prepustimo Vladimirju Šenku, ki je leta 1941 objavil prvo slovensko diplomatskozgodovinsko študijo o Ljubljanskem kongresu:

»Vojvoda Gallo seveda ni smel vedeti, da Ruffo igra v Ljubljani tako važno vlogo kraljevega opolnomočenca. (…) tudi Ruffo ni imel nobene želje, da bi se na seji srečal z Gallom. Vendar je Ruffo želel videti ponižanje in vedenje svojega nasprotnika, ki mu bodo čitali obsodbo neapeljskega konstitucionalnega reda in s tem tudi Galla samega. Zato so ga njegovi prijatelji spravili v sosednjo, Metternichovo delovno sobo, ter mu navrtali luknjo skozi vrata, da je lahko videl in slišal vse, kar se je dogajalo na seji. Ruffo je tako lahko svojemu gospodarju opisoval svoja neposredna opazovanja pri čitanju obsodbe neapeljskim konstitucionalcem in omejitve kraljeve absolutistične oblasti.«

Vojvoda Ruffo, ki je prisluškoval za vrati Metternichove delovne sobe v Zoisovi palači

Domnevam, da se družina Zois nad luknjo v vratih ni preveč pritoževala, morda je postala celo majhna družinska znamenitost. Ali pa so vrata po odhodu visokih gostov zamenjali oziroma vsaj zadelali? Kdo bi vedel, čeprav ni čisto nemogoče, da je kakšna oprijemljiva sled za spletkarskimi diplomati pred dvesto leti v Zoisovi palači vseeno ostala. Od vseh rezidenc visokih gostov v Ljubljani je namreč ravno ta hiša (skupaj s škofijsko palačo) ohranila največ sledov preteklosti in najmanj sprememb namembnosti. Ljubljančani pa so medtem, ne da bi vedeli za vse spletke v diplomatskih kabinetih, z veseljem spremljali parade in družabne govorice, maja pa so po odhodu gostov navdušeno preštevali cekine in darila, ki so jih prejeli za svoje gostoljubje in morda tudi kot odškodnino za poškodovan inventar.

Miloš Kosec

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiGregor Turnšek, Finska
NaslednjiATELIERarhitekti: Razstava na Sv. UrhuNext
Povezani članki
Loading...
kolumneKrajinska arhitektura

Živa Pečenko: Z zelenjem proti podnebnim spremembam

19 maja, 2022
Arhitekturakolumne

Miloš Kosec: Bo Trst novi Berlin ali nova Ljubljana?

31 januarja, 2019
kolumne

Miloš Kosec: Z ruševinami iz krize?

24 novembra, 2020
Knjigekolumne

Miloš Kosec: Vodič po lastnem mestu v času karantene

20 marca, 2020
kolumne

Živa Pečenko: Za drevesa gre!

8 decembra, 2021
kolumne

Branko Gradišnik: Gradišnikova ordinacija

28 decembra, 2015
kolumne

Matevž Granda: Naval na šport, naval na arhitekturo

23 oktobra, 2015
kolumne

Miloš Kosec: Ko propadajoč dvorec krade delovna mesta

11 avgusta, 2020
1 2 … 34
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo