• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Meje,Osebnosti,Razmislek
/
2 oktobra, 2015

NASILJE MEST

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ta teden je Ljubljano kot predzadnjo postajo na svoji kratki turneji po državah nekdanje Jugoslavije na povabilo Kud-a Obrat obiskal francoski pisec in arhitekt Leopold Lambert, ki se bolj kot s projektiranjem ukvarja s političnimi in vojaškimi implikacijami arhitekture in arhitektov v sodobnosti. Njegove osrednje teme tako (pričakovano) vključujejo velika urbana središča Bližnjega vzhoda, kot so Jeruzalem, Kairo in Bejrut, ki so v preteklih letih in desetletjih postala središčne cone vojaških operacij. Manj pričakovano pa se loteva tudi »navadnih« mest evropskega in ameriškega Zahoda, o katerih po navadi ne razmišljamo kot o tvorbah z vojaškimi implikacijami. Lambertova teza je, da nobeno mesto ne uide določeni obliki militarizacije – če je ta na primeru mest, ki so se znašla sredi vojne vihre, očitna, pa smo le slabo opremljeni za razbiranje veliko bolj subtilnih vplivov vojaškega (in policijskega) operiranja v naših lastnih mestih. Morda se bo to začelo spreminjati ravno v obdobju, ko povsod okrog nas začenjajo rasti mejne ograje kot nekakšen banalen sodoben odvod rimskih limesov, ki naj bi zadržale barbare pred vpadanjem v civilizacijo. Lambert, ki že vrsto let ureja spletni blog in po novem tudi tiskano edicijo The Funambulist, ki polje arhitekture, oblikovanja in urbanizma povezuje s humanističnimi in družbenimi vedami, ter je trenutno tik pred izidom knjige o vlogi buldožerja kot orožja v izraelsko-palestinski vojni od 1948 dalje, je v sredo na »Mirujočem gradbišču« ob Masarykovi cesti v Ljubljani pod platnom vojaškega šotora predaval o nekaterih bolj in manj očitnih povezavah med arhitekturo in militarizacijo.

PALESTINIAN-ISRAEL-CONFLICT-WALL
Uvodna definicija arhitekture, kot jo razume Leopold Lambert, namreč kot disciplino organiziranja teles v prostoru, je za njegovo analizo vpliva vojske in policije na arhitekturno načrtovanje ključna. Vsakršen arhitekturni poseg tako ali drugače razmejuje, usmerja in preprečuje ali omogoča gibanje ljudem, živalim in vozilom – zato je vsakršno arhitekturno dejanje v svojem bistvu nasilno dejanje, ki poseže v ustaljene tokove in jih s svojimi novimi posegi spremeni. To osnovno nasilje sten, zidov in drugih elementov, ki nas obkrožajo, nam ostane prikrito ali nas vsaj bistveno ne prizadene, dokler se obnašamo v skladu z logiko prostora, kot jo je, reflektirano ali ne, uporabljal arhitekt. V trenutku pa, ko takšne vzorce spremenimo, jasno občutimo nasilje vsakodnevno prisotnih in morda povsem banalnih zidov. Takšna sprememba vzorca morda nastane ob protestih na javnih trgih, kjer policijske sile velike odprte površine naenkrat uporabijo za izvajanje vojaških manevrov in kontrole upornega prebivalstva (spomnimo se, kako odločilno so t.i. Arabsko pomlad zaznamovali ravno javni trgi, kot so Tahrir v Kairu) – vendar pa je enako dober in zahodnemu svetu mnogo bolj vsakdanji primer nasilje zidov, ki ga občuti brezdomec: njegovemu pogledu se zidovi in fasade hiš vsakdanjega mestnega tkiva vsak večer spremenijo v nepredušno zaprto vrsto barier, ki mu preprečujejo uživanje toplote in varnosti.

2
Lambert je predavanje nadaljeval z nekaj na prvi pogled bolje prepoznavnimi zgodovinskimi primeri vojaškega in policijskega vpliva na urbanizem in načrtovanje, začenši s predavateljevim rodnim Parizom, ki je kot žarišče revolucij v 19. stoletju predstavljal tudi enega izmed bolj očitnih primerov urbane kontrole. Pariški prefekt baron Haussmann je gosto pozidano srednjeveško jedro mesta prerezal z vrsto širokih avenij, ki so bile med drugim odlično prilagojene hitrim vojaškim manevrom (kar se je že v Pariški komuni 1871 izkazalo za veliko vojaško prednost). Vojaške implikacije pa tičijo tudi v manj opaznih elementih: celo uvedba makadama in pozneje asfalta na mestnih cestah ni le posledica povečanega prometa, ampak ima pred tradicionalnim tlakovanjem granitnih kock to prednost, da ga ni mogoče uporabljati pri gradnji barikad ali ga metati proti silam reda (granitni bloki pariških cest so bili v resnici eden izmed osnovnih gradnikov pariških barikad). Drug znan historičen primer je gradnja nove brazilske prestolnice Brasilia skoraj stoletje pozneje. Komaj tri leta po inavguraciji nove prestolnice je oblast v državi prevzela vojaška junta, ki je nato vladala več kot dve desetletji. Predavateljeva teza, da bi se vojaška diktatura sesula veliko prej, če bi bila prestolnica še vedno v Rio de Janeiru ali kakšnem drugem urbanemu odporu bolj primernem mestu, se zdi radikalna, vendar pa je glede na enodimenzionalno racionalno mrežo Brasilie, ki jo je zelo preprosto nadzorovati in obvladovati, tudi dovolj prepričljiva. Seveda avtorjev novega mesta Lucia Coste in Oscarja Niemeyerja ne moremo obtožiti kakšnih militaristično-desničarskih teženj, kvečjemu nasprotno; vendar pa ostaja dejstvo, da je velika predvidljiva in pregledna mreža ulic odlična promenada v času miru in nasprotno odličen prostor za vojaške manevre v času vojne. Kot sodoben odvod gradnje Brasilie se napoveduje gradnja nove egiptovske prestolnice, ki pa jo tokrat načrtuje že kar diktatorski vojaški reži sam: Lambert napoveduje, da bo zanimivo spremljati načrtovanje novega v puščavi predvidenega glavnega mesta.

1
Celo ameriška suburbija, ki je zaznamovala desetletja po drugi svetovni vojni, je na nek način otrok strahu pred nuklearnim spopadom: beg prebivalstva iz gosto naseljenih urbanih središč v redko naseljena predmestja je bila med drugim tudi strategija zmanjševanja izgub prebivalstva ob morebitni jedrski vojni med Združenimi državami in Sovjetsko zvezo. Podobno velja tudi za Eisenhowerjev program gradnje avocest, ki so bile s predpisanimi ravnimi odseki na določeno število kilometrov potencialno uporabne kot zasilna pristajališča vojaških letal. S preselitvijo v sedanjost je Lambert nadaljeval analizo na primerih urbanih središč Palestine in ameriških mest , ki jih je v izraelsko-palestinskem konfliktu in ob gibanju Occupy doživel in preučeval tudi osebno. Morda najbolj zanimiv pa je bil nastavek analize sodobne urbane opreme javnega prostora, v kateri je zaznati poudarjeno varnostno tendenco: elementi dobivajo vedno večjo dimenzijo in maso in tako postajajo (tudi) ovire za vozila in množice – to je vloga, ki jo včasih bolj, včasih manj skrivajo z zelenjem, klopmi in javno umetnostjo in nam tako navidezno humanistično »sadijo rožice«. Ob bok vsemu povedanemu pa je treba poudariti, da so bile še tako kontroverzne teze predavatelja vedno poglobljeno predstavljene in prepričljivo argumentirane ter nikoli črno-bele. Kar je obveljalo tudi za uvodno definicijo nasilnosti arhitekture: vsak na novo definiran prostor, vsaka nova hiša predpostavlja točno določen protokol, po katerem se odločimo, kdo lahko vstopi in kdo ne. Na nas pa je, da se odločimo, kakšen bo ta protokol. Lambert tako poudarja, da četudi ima arhitektura po definiciji kontrolne in izključujoče tendence, imamo tako arhitekti kot javnost vedno na izbiro možnost, da poskušamo te tendence v prostoru prepoznati in prebrati ter nato v skladu z analizo tudi delovati.
Miloš Kosec

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiZNANE SO NAGRADE REVIJE AR – ŠOLE 2015
NaslednjiPetra Čeferin: Živa dela – 1.delNext
Povezani članki
Loading...
Osebnosti

Ludwig Mies van der Rohe: Ustna zgodovina moderne arhitekture

2 februarja, 2021
Arhitektura

Marasovic arhitekti: Stanovanje V3

25 novembra, 2021
Arhitektura

prostoRož: Iz ceste v trg v treh dneh

30 septembra, 2020
Arhitektura

V deželi kozolcev

17 januarja, 2017
TrafikaNatečaj

Natečaj Urbana skulptura: zaključno poročilo

11 januarja, 2022
ArhitekturaIntervju

a2o2: Dediščino projektanti prepogosto dojemamo le kot prepreko

28 januarja, 2022
Arhitektura

Mestni slalom s kolesom

20 septembra, 2017
Arhitektura

Prejmite pozdrave z uničene dediščine!

11 junija, 2018
1 2 … 163
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo