• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura
/
1 oktobra, 2018

Okrogli svet v malem: Vrtec Pedenjped

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Le lučaj od prestolnice, v Kašlju, je letos poleti zaživel prekrasen nov vrtec s prostorom za 176 otrok. Vrtec se od drugih loči v marsičem, najbolj značilna pa je njegova oblika, ki ga od okoliških stavb ločuje že na prvi pogled.

Krožne zasnove izobraževalnih in vzgojnih institucij v zadnjem desetletju pridobivajo na priljubljenosti, čeprav ideja o takšni razporeditvi učilnic ni nova. S spreminjanjem odnosa do vloge vrtcev v izobraževalnem sistemu ter novimi, mehkejšimi načini poučevanja pa se je oblika kolobarja izkazala kot ena zanimivejših arhitekturnih odgovorov na novo stanje. Tudi arhitekti vrtca Pedenjped v Kašlju Maja Ivanič, Anja Planinšček in Andraž Intihar poudarjajo, da je oblikovanje tlorisa vodila želja po ne-hierarhičnosti prostorov. Ti so lahko dostopni, med seboj povezani in pretočni, kar v sam vrh vrednot, ki jih vrtec prenaša na svoje male uporabnike, uvršča mobilnost in fleksibilnost.

Lokacija vrtca je z vseh strani obkrožena z med seboj neusklajeno zazidavo, enodružinskimi hišami, ulico na eni in potokom na drugi strani. To je veliki zunanji svet, prehod v katerega so avtorji poudarili z razburljivim zunanjim igriščem, na katerem ne manjka bujne zazelenitve in zanimivih lesenih igral. V sredini kolobarja stavbe pa najdemo notranji atrij, kjer je zunanjost varnejša in bolj udomačena: to je ukročeni mali svet, pravzaprav učilnica na prostem. To dvojnost poudarja tudi streha, ki je rahlo nagnjena proti notranjemu dvorišču. Med tema dvema nasprotnima, a enako pomembnima podobama zunanjosti se zgodi stavba: ciklična serija med seboj povezanih prostorov za igranje, raziskovanje in nemoteno delovanje vrtca. Po dve in dve igralnici si delita vmesno umivalnico s sanitarijami, vsaki naslednji dve pa sta ločeni z drsnimi paneli in se po potrebi spremenita v eno sam, večji prostor.

Glavni material vrtca je les, ki v prostore povabi mehkobo in toplino. Leseno je vse od fasade in konstrukcija pa do notranje opreme in igral na zunanjih površinah. Velike fasadne zasteklitve zagotavljajo dovoljšno količino svetlobe, ki je za koncentracijo in učinkovito učenje še kako potrebna. Pogledi skozi obe fasadi zagotavljajo občutek povezanosti tako z notranjim atrijem kot z zunanjim svetom. Vrtec Pedenjped je prostor, kjer se dobro počutijo otroci, pa tudi njihovi starši, vzgojitelji in delavci vrtca ter okoliški prebivalci. Arhitektura, ki generira skupnost!

Odgovarjata: Maja Ivanič in Anja Planišček

 

Krožne zasnove vrtcev in šol se vedno bolj uveljavljajo: velik odziv je doživel krožni vrtec arhitekta Takaharu Tezuka v Tokiu, v Podgorju pa imamo od leta 2016 timeshare vrtec Jureta Kotnika, ki prav tako temelji na krožni zasnovi. Kakšne so prednosti takšnega oblikovanja?
Za krožno zasnovo vrtca Pedenjped smo se odločili predvsem zaradi kaotične okoliške zazidave, prometne ceste in industrijskega tira. Njena prednost je osrčje stavbe – odprt atrij, ki je v družbenem in prostorskem pogledu središče skupnosti. Je prostor, ki združuje otroke, vzgojitelje, strokovne in druge delavce, ter hkrati prostor, okoli katerega se »brezkončno«, v obliki pahljače, nizajo igralnice, športna soba, pisarne, kuhinja in ostali prostori. Prednost zasnove je ne-hierarhičnost prostorov, preseganje običajne delitve na servisne, administrativne in igralne cone. Tako lahko otroci prepoznavajo vsakodnevne življenjske dejavnosti kot so igra, učenje, šport, strokovno delo, kuhanje, pomivanje itd.. Krožna zasnova omogoča prosto prehajanje med prostori in spodbuja otroke in odrasle h gibanju. Ob premišljeni razporeditvi prostorov je izguba površin za komunikacije minimalna.

Nenazadnje krožna geometrija v primerjavi z ortogonalo ob enaki tlorisni površini omogoča manjšo površino fasade, kar je pri energetski bilanci in tudi pri ceni investicije pomemben podatek.

 

Osrednji atrij je otrokom ponuja prostor za igro in druženje na odprtem, a zavarovanem prostoru. Kako pri oblikovanju okolja za malčke poiskati ravnotežje med zadostnim stikom z zunanjim svetom in, po drugi strani, varnostjo?
Atrij vrtca Pedenjped je velik, meri skoraj 25 m, kar daje občutek odprtega prostora. V atriju so igrala, drevesa, zelenje, vodne vragolije, peskovniki in utrjene površine. Fasadi zunanjega in notranjega oboda sta pretežno zastekljeni, pogledi se iz prostorov odpirajo v obe smeri – v atrij in zunanje igrišče, zato so otroci skoraj vedno povezani – med seboj, z vzgojitelji in z zunanjim svetom. To daje dovoljšen občutek varnosti, a hkrati tudi prostosti.

 

Zasnova je bila na natečaju izbrana že leta 2013. Bi se zdaj oblikovanja vrtca lotili drugače?
Ne.

 

Gradnja šol in vrtcev je ena od z zakonodajo najstrožje opredeljenih področij arhitekture. Je bila po vaših izkušnjah to prednost ali ovira?
Pravilniki so v arhitekturi smerokazi, njihovo dobesedno branje pa ne zagotavlja nujno dobrih prostorskih rešitev, ki bi ustrezale sodobnim pedagoškim praksam. Razkoraki se pojavljajo ravno med togimi določili in sodobnimi vzgojnimi praksami, ki danes vse bolj težijo k razpiranju prostorov in znanja, povezovanju različnih generacij, vključevanju otrok in vzgojiteljev v oblikovanje ambientov. Prostori učenja in igre postajajo vse bolj dinamični, medtem ko pravilniki ostajajo togi. V primeru vrtca Pedenjped smo z dobrim sodelovanjem z naročnikom Mestno občino Ljubljana, Ministrstvom za izobraževanje znanost in šport ter bodočimi uporabniki – vzgojitelji uspeli narediti nekaj drobnih korakov, ki bodo morda odprli polje za rešitve, ki bolje ustrezajo sodobnosti – na primer povezovanje igralnih prostorov, naravna osvetlitev in prezračevanje umivalnic, razširitev komunikacij, ki so z aktivnimi didaktičnimi stenami postale del vzgojnih prostorov, odpiranje notranjih predelnih sten na višini, ki omogoča otrokom proste poglede, uporaba naravnih materialov pri oblikovanju notranje opreme itd..

 

Kaj je bil največji izziv, na katerega ste naleteli pri snovanju vrtca in pri sami gradnji?
Usklajevanje zgoraj opisanih arhitekturnih idej z različnimi deležniki, pravilniki in izvajalci.

 

Kaj je po vašem mnenju najboljša lastnost novega vrtca?
Občutek igrivosti, živosti in topline prostora. Slednji je povezan z lesom, ki je osnovni material vrtca, ter z dimenzijami prostorov, ki so otrokom »prijazne« in jim dajejo občutek zavetja in varnosti. Veseli nas tudi, da se v vrtcu dobro počutijo otroci, starši, vzgojiteljice in ostali zaposleni in da ga imajo radi.

 

Ime projekta: Vrtec Pedenjped, enota Pedenjcarstvo
Arhitekti: Maja Ivanič, Anja Planišček, Andraž Intihar
Krajinska arhitektka: Urša Habič
Investitor: Mestna občina Ljubljana
Fotograf: Miran Kambič
Lokacija: Ljubljana, Kašelj
Leto načrtovanja: 2015-2017
Leto izvedbe: 2018
Površine: 1657 m2
Krajinska ureditev: Damjan Černe, Andreja Zapušek Černe, ad krajine
Gradbene konstrukcije: Iztok Šušteršič, CBD
Zunanja ureditev: Beno Kočevar, Miha Kočevar, kono-b
Elektro instalacije: Borut Glavnik, Eldata
Strojne napeljave: Marko Vrabec, Emineo
Notranja oprema: Maja Ivanič, Anja Planišček, Nena Gabrovec
Označevalni sistem: Primož Fijavž, studiobotas
Ilustracije: Marjan Manček
Glavni izvajalec: Makro 5 gradnje, d.o.o.

Piše: Ajda Bračič

 

Podprite Outsider z naročilom!

Celoletna naročnina

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiMiloš Kosec: Tace stran s trave!
NaslednjiDom na potiNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Mies van der Rohe 2022: nominirana arhitektura

3 februarja, 2021
Arhitektura

Enota: Centralni park v Kopru

28 februarja, 2019
ArhitekturaStanovanjske politike

Gole hiše

5 maja, 2017
Arhitektura

Tissa: Počitniška hiša Ružić

13 avgusta, 2020
ArhitekturaOsebnosti

Loos in ljubljanska “lastna vila”

10 julija, 2015
Arhitektura

Vrnite nam uro

19 julija, 2017
Arhitektura

AB Objekt: Ambient Cafe

15 novembra, 2017
Arhitektura

Nava arhitekti: prenova prizidka v Rožni dolini

8 maja, 2019
1 2 … 159
Naši predniki niso imeli izbire, mi jo imamo. Pole…
Naši predniki niso imeli izbire, mi jo imamo. Pole…
Kapela sprave (Kapelle der Versöhnung) Avtor proje…
Kapela sprave (Kapelle der Versöhnung) Avtor proje…
Naprej k zemlji: Dekonstrukcija cimprače v Jurovsk…
Naprej k zemlji: Dekonstrukcija cimprače v Jurovsk…
Naprej k zemlji je projekt organizacij Outsider, Z…
Naprej k zemlji je projekt organizacij Outsider, Z…
Posebno poglavje 14. številke o smeteh smo posveti…
Posebno poglavje 14. številke o smeteh smo posveti…
Je tudi vam vroče? 🥵 ▪️ Shladite se ob branju Outs…
Je tudi vam vroče? 🥵 ▪️ Shladite se ob branju Outs…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo