• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Poziv k akciji,Razmislek
/
5 oktobra, 2018

Prekarnega arhitekta tožba

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ob branju opisa gledališke predstave Hlapec Jernej in njegova pravica v priredbi in režiji Žige Divjaka, ki je imela premiero prejšnji teden v Cankarjevemu domu, mi je grenak nasmeh na ustnice zvabil naslednji odlomek: »Izkoriščanja in človeka komaj še vredno življenje nam ni treba iskati v oddaljenih deželah, dovolj je, da se ozremo po naših ulicah. Najeti izvajalci pristaniških storitev v Luki Koper, čistilke na šolah, gradbeni delavci na naših promenadah, vozniki avtobusov na naših izletih, mladi arhitekti v elitnih birojih …« Omemba arhitektov je kajpak v celoti upravičena: če so bili še pred desetletjem ali dvema arhitekti skoraj brez izjeme omenjani v isti sapi kot drugi značilni ugledni poklici srednjega sloja: zdravniki in odvetniki, je situacija danes, po gospodarski krizi in velikem prestrukturiranju trga delovne sile, ki mu je služila za izgovor, povsem drugačna. Kako sta se arhitekt in arhitektka iz zaželenih bodočih zeta in snahe (malo)meščanskih rodbin spremenila v nekoga, ki bi pravzaprav moral uporabljati zadnji vhod za služinčad in akviziterje? Dobro izobražen in visoko kvalificiran kader, ki mora ne le ob vstopu na trg delovne sile, ampak pogosto še leta pozneje, računati s prekarno zaposlitvijo, dolgimi urami dela, odsotnostjo dodatkov in ugodnosti redne zaposlitve ter plačilom, ki največkrat bistveno ne presega minimalne plače, je v vsem razen v stopnji izobrazbe opis skrajne degradacije cele generacije neke stroke. Premalo pa se sprašujemo, kako kakovostno okolje sploh lahko zasnuje časovno izčrpana in finančno podhranjena delovna sila. Kot naročnik bi si vsaj jaz želel, da bi mi prostore, v katerih bom preživel naslednjih nekaj desetletij, zasnoval kdo, ki mu veselje do življenja ni tuje …

Foto: Peter Bennets

Kompenzacija mladim arhitektom za ves ta manko sta »svoboda« in »kreativnost« – lastnosti, ki prekarca vsaj nominalno ločita od bolj klasičnega proletariata, delodajalca pa obenem sumljivo malo staneta, četudi za povrh navrže še nekaj delovnih izkušenj in referenc. Te slednje naj bi bile kar vsesplošna valuta mladih prekarcev, čeprav je njihovo vrednotenje hudo vprašljivo. Enačba statusa sodobnega, dobro izobraženega arhitekturnega proletariata je torej:

(Materialni) status prekariata + (nematerialna) samouresničitev

Kar finančno in statusno bolj pogosto kot ne znese:

Minimalec + 0

Četudi bi, sodeč po kulturno vsiljenih predstavah, naivneži lahko sklepali, da je realnost nesebične in entuziastične arhitekturne mladeži prej:

Minimalec + ∞

Kako smo prišli do te točke? Na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo sem začel študirati leta 2005, kar pomeni,  da smo, ko smo začeli s kolegi nekako v tretjem letniku nabirati izkušnje po birojih, ravno vstopili v prvo leto svetovne gospodarske krize. Do takrat in še nekaj let čez je delovni tempo večine birojev sicer trpel od precej predolgih urnikov, vendar pa niti status zaposlitev niti plačilo nista bila pod vprašajem. Ko pa se je začel sesipavati in vase sesedati naš celoten gradbeni sektor, je udarilo tudi po arhitekturnih pisarnah. Ena za drugim so se začele odpovedovati pogodbe najprej pogodbenim izvajalcem, nato zaposlenim. Tistih nekaj arhitektov, ki so še lahko računali na občasno delo (pogosto je šlo samo še za lastnika birojev), pa so se prekvalificirali v svobodne umetnike, s.p.-je in podobne sodobne prekarne oblike.

Krizna leta so minila, čeprav danes v grafe s petodstotno letno rastjo gledamo precej bolj nezaupljivo in s strahom kot v zlati dobi špekulativnih norij na začetku tisočletja. Prikrita delovna razmerja, prekarnost in slaba plačila pa niso minila, nasprotno: v večini primerov so ostala zaposlitveno pravilo. To je prvi pokazatelj nadvse uspešnega prestrukturiranja trga delovne sile: operacije, ki je krizo izrabila za nadaljnje zniževanje pravic in standardov zaposlitev. Strah pred ponovitvijo »sedmih suhih let« se je pri arhitektih in drugih t.i. kreativcih uspešno spajdašil z ideologijo samouresničitve ter hudo zavajujoče razumljene svobode (ta je reducirana skoraj izključno samo na svobodno tržno izbiro, kjer je edini arbiter vrednosti dela njegova tržna uspešnost). Zraven se je vpletel vsaj po mojem mnenju še hudo zmoten poziv 99% proti 1%, kot da bi živeli v 19. stoletju in kot da bi nam, mnogim in revnim, vladalo majhno število s cilindri kritih bogatašev. Resnica je, kajpak, precej bolj banalna, pa zato nič manj strašljiva. Svobodnjaštvo arhitekturnega poklica skupaj s prekarnimi delovnimi razmerami je povzročila, da je sistem izkoriščanja lepo razdrobljen po skoraj vseh njegovih členih; prekarci imajo pogosto tudi prekarne nadrejene in celo lastnike, ki se bojujejo za vsako naročilo posebej. Menda imamo vsaj v arhitekturi še vedno težave z razumevanjem dejstva, da samo zato, če si izkoriščan, še ne pomeni, da ne moreš tudi sam izkoriščati naprej, oziroma, da ne moreš izkoriščati tudi sam sebe.

Foto: Ragesoss

Ideološka fragmentiranost in vsiljeno svobodnjaštvo arhitekturnega poklica kajpak ne pomeni, da bi se morali vrniti v obdobje gigantskih državnih birojev; majhne kreativne enote so za kakovostno arhitekturo nujne in zdrave, vendar pa se samo zato ne bi smeli odpovedati skupnemu in nefragmentiranemu nastopu na polju obrambe delavskih pravic. Podobno, kot bi se morali skupaj boriti za pravilno razumevanje terminov »svoboda« in »kreativnost«, tako, da jih ne bi prepustili zlorabi »ekonomskih optimizatorjev« in (samo)izkoriščevalcev. Kakovostno individualno in svobodnjaško delo je mogoče samo skozi kolektivno obrambo delavskih pravic. Pri tem pa ključno vlogo igra tudi samokritika oziroma razumevanje lastne strukturne vloge v pervertiranem sistemu dela in proizvodnje vrednosti v arhitekturi. Ta sestavek je imel do te točke značaj tožbe v enem pomenu besede: (pri)tožba nad razmerami na trgu delovne sile v arhitekturi. Zaključni odstavek pa bo privzel značaj tožbe v drugem, pravnem pomenu.

Pogosta realnost zaposlitev slovenskih arhitekturnih birojev je majhno jedro lastnikov oziroma stalno zaposlenih, ki ga po navadi po številu nekajkrat prekaša sistem svobodnjakov, s.p.-jev in svobodnih kulturnikov, ki pa svojemu zaposlovalcu vsak mesec izdajajo račune za sodelovanje. Takšno sodelovanje je po črki naše zakonodaje vsaj sporno, če ne kar nezakonito – in ni čudno, da se to dejstvo po birojih ne omenja prav pogosto. Če pri nekem sodelovanju obstajajo naslednji elementi:

  • prostovoljna vključitev v organiziran delovni proces delodajalca,
  • plačilo za delo,
  • osebno in nepretrgano opravljanje dela,
  • opravljanje dela po navodilih in pod nadzorom delodajalca,

gre za delovno razmerje in je po zakonu potrebno skleniti pogodbo o zaposlitvi. V primeru, da pogodba o zaposlitvi ni sklenjena, gornji elementi pa so v posameznem primeru izpolnjeni pa je obstoj delovnega razmerja (tako za nazaj kot tudi za naprej) možno relativno preprosto iztožiti na delovnih sodiščih. Zdaj pa si hipotetično predstavljajmo vrsto takšnih tožb arhitekturnih svobodnjakov na sodiščih: ali ne bi bila to dejanska kolektivna akcija prekarcev, ki bi imela zelo oprijemljive posledice na razmere in plačilo arhitekturne delovne sile? Premagati bi bilo treba samo še največjo oviro, fragmentiranost in skoraj anarhično svobodnjaštvo arhitektov, ki pa bolj kot zaradi kreativne svobode vztraja zaradi discipliniranja delovne sile in nižanja delovnih stroškov …

Miloš Kosec

Zahvala za pravni nasvet gre Jutri Lotrič.

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiDom na poti
NaslednjiAljaž Šterk: Stanovanje AV23Next
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

3biro: Hiša Poljane

11 maja, 2018
Arhitekturakolumne

Matevž Granda: To niso javni avtobusi, to so mobilni mediji

11 junija, 2018
Arhitektura

500 LET STAR ALI SODOBEN SPOMENIK?

4 avgusta, 2016
Arhitektura

Eva Tisnikar: Eksperiment Obala

19 avgusta, 2020
Arhitektura

DŽAMIJE IN NELAGODJE V ARHITEKTURI, 1. DEL

7 septembra, 2016
Arhitekturakolumne

Nina Granda: Pomislek ob mestu heroju

10 maja, 2021
ArhitekturaKultura

Dimitrij Mlekuž Vrhovnik: Kulturna dediščina in klimatska kriza

21 januarja, 2021
Arhitektura

Beneški arhitekturni bienale 2018 – Maruša Zorec: Plasti časa, tranzicija, praznina

24 maja, 2018
1 2 … 156
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Cukrarna 🖤
Cukrarna 🖤
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Ker … nedelja! 👌
Ker … nedelja! 👌
Trafika na Trafiki. 🤍
Trafika na Trafiki. 🤍

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo