• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
arhitektke
/
28 septembra, 2021

Maša Mertelj: Vedno obstaja rešitev zunaj okvirov znanega

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Z Mašo Mertelj, soustanoviteljico Mertelj Vrabič Arhitekti, sva se v biroju na Einspielerjevi ulici za Bežigradom pogovarjali o temah, ki so specifične za način dela biroja, hkrati pa predstavljajo njen pogled na arhitekturo in delo arhitekta nasploh. Maša (roj. 1987) je predstavnica arhitektov mlade generacije, ki se šele izoblikuje in ki jo zaznamuje mantra, da se možnosti za arhitekturo domnevno vse bolj zapirajo. Projekti biroja dokazujejo nasprotno, v pogovoru pa sva se osredotočili predvsem na proces za projekti, od katerega je odvisno vse, čeprav za njim kot edina sled ostanejo le končni objekti, ki ta proces zakrijejo. 

Lastno arhitekturno prakso si začela tako rekoč takoj po študiju, brez kakršnihkoli praktičnih izkušenj. To je precej neobičajno, saj arhitekti načeloma vsaj nekaj let delajo v drugih birojih, preden odprejo svojega.
V okviru študijske prakse sem v dveh birojih sodelovala na natečajih in pri pripravi idejnih zasnov, nikoli pa se nisem zares srečala s projektom za izvedbo. Na seminarju smo v zadnjem letniku oddali večji natečajni projekt za študentski kampus v Švici, kjer sva z Maticem Vrabičem prvič sodelovala. Ko sem po končanem študiju pošiljala prošnje za delo in dela nisem dobila, me je ravno ob pravem času poklical Matic in začela sva sodelovati pri prvem projektu. Ta je vodil v nove projekte, najprej predvsem znotraj širše družine in znancev, zaradi dobrih realizacij pa danes v biroju pridobivamo projekte zato, ker naročniki cenijo naše delo. Projekti so organsko rasli, od manjših pohištvenih objektov do interierjev stanovanj, naprej na večje interierje drugih programov in tako vse do prve hiše.

Kako retrospektivno gledaš na začetke biroja in proces uveljavljanja?
Pot, ki sva jo izbrala, se je razvijala in nadgrajevala sama od sebe, zato je za naju edina mogoča. Je velik privilegij, a tudi velika odgovornost, saj za vse odločitve odgovarjaš sam. Od začetka sva vedela, da želiva projektirati premišljeno arhitekturo in ustvariti kakovosten opus projektov, tako realiziranih kot tistih nerealiziranih, ki ostajajo zgolj na papirju. Praktične izkušnje sva nadomestila s poznavanjem in nenehnim iskanjem novih referenc, s študiranjem detajlov, vse razumevanje in znanje pa poskušava prenesti na lastne projekte. Pomembno vlogo pri večjih projektih imajo tudi strokovni sodelavci z različnih področij. Najpomembnejše za dobro realizacijo je, da jo znaš s papirja kakovostno prenesti v formo, da nikoli ne sprejmeš odgovora »ne«, saj vedno obstaja rešitev zunaj okvirov znanega. Vsak dvom je treba kritično premisliti in hkrati znati vprašati, ko česa ne znaš ali ne razumeš. Ko si tako prek znanja in izkušenj pridobiš samozavest, lahko prepričaš naročnika, vodiš izvajalca in inovativno rešuješ arhitekturne probleme, kar posledično vodi v dobro realizacijo.

Vila na Mirju – vizualizacija zahodne fasade. (arhiv biroja)

Biro se veliko ukvarja s projekti, ki niso tipično arhitekturni. Tukaj nalašč ne želim reči, da so »nearhitekturni«, saj menim, da pristop k vsem projektom temelji na isti metodi in sorodnih premislekih. Četudi torej ne gre pri vseh za arhitekturne projekte oziroma projekte arhitekture v običajnem pomenu besedne zveze, imajo vsi v sebi nekaj arhitekturnega.
Enako resno se lotevamo projektov vseh velikosti in skušamo kar najbolje odgovoriti na dano situacijo. Naj gre za oblikovanje pepelnika, knjižnih polic, pohištva, kuhinje, razstave, interierja ali hiše, vedno vzpostavimo arhitekturno idejo, katere končni cilj je dosledno artikuliran arhitekturni objekt. Arhitekturna ideja nastane iz odgovorov na vprašanja, ki izhajajo iz kompleksnega konteksta posameznega projekta. Je tisto, kar usmerja projektiranje objekta. Dosledna razdelava ideje, ki je glede na obseg naloge manj ali bolj kompleksna, pa nato vodi do končnega, celostnega arhitekturnega objekta. Pristopi, ki so pogosto prisotni pri naših projektih, so pragmatičnost in invencija kot način reševanja problemov, uvajanje nedefiniranih prostorov z različnimi potenciali za naseljevanje skozi življenjsko obdobje objekta in »nedizajniranje« oziroma dizajn kot posledica širše arhitekturne ideje.

Omenila si različne pojme: pragmatičnost in invencijo, tudi izključujoča se pristopa dizajniranja in nedizajniranja. Kako se v kontekstu konkretnih projektov produktivno pojavljajo hkrati?
V primeru enodružinske hiše v Podutiku, katere gradnja bo predvidoma zaključena konec leta, edino konstrukcijsko podporo hiši sestavljajo štiri servisna jedra, kar omogoča popolnoma prost tloris bivalnih prostorov. Oblikovanja interierja kot ločenega sloja ni, saj je s tem, ko je hiša zgrajena, že ustvarjen. Pragmatična tlorisna zasnova odpira številne načine uporabe prostora. Tudi razdelava projekta gre v tej smeri, do te mere, da so v bivalnih prostorih ukinjene vse stropne luči in je razsvetljava v celoti izvedena prek premičnih talnih luči, ki omogočajo poljubne naselitve in preproste spremembe skozi čas. Podobno temo dodatnega nedefiniranega prostora smo implementirali tudi pri projektu prenove in dozidave vile na Mirju, kjer smo v okviru statične sanacije hiše v vsakem nadstropju predvideli nove zunanje površine s pogledom na grajski hrib. 

Hiša v Podutiku – zračni posnetek gradbišča. (arhiv biroja)
Tloris pritličja. (arhiv biroja)

Sama vidim eno izmed največjih vrednosti arhitekturno netipičnih projektov prav v tem, kako nato povratno vplivajo na arhitekturne projekte, kako je mogoče določene premisleke aplicirati nazaj na svojo primarno prakso …
Taki projekti delujejo kot trening in hitro preizpraševanje sicer večjih arhitekturnih idej znotraj krajšega časovnega obdobja in praktično brez večjih omejitev. Hkrati je jasno, da ob sočasnosti projektov, kot so kos pohištva, interier ali prenova hiše, razmišljaš sorodno, saj ideje prihajajo iz enega samega velikega »oblaka« referenc. Pri oblikovanju tabernaklja smo razmišljali, kako bi lahko celoten predmet tvoril en sam element – profil iz surovega aluminija; iz njega je tako zasnovano telo tabernaklja, pa tudi podpore za pritrjevanje na steno in vratca.

Tabernakelj. (arhiv biroja)

Pri projektu prenove 13. nadstropja poslovne stavbe Metalka je mogoče najti vzporednice. Z enim kosom pohištva, omaro, ki namenoma objame nosilni steber, smo predelili vse potrebne prostore in tako zabrisali predstavo o tem, kaj je nosilni element, kaj pregradna stena in kaj prostor za shranjevanje.

Odvetniške pisarne v Metalki. (arhiv biroja)
Odvetniške pisarne v Metalki – tloris. (arhiv biroja)

Kaj so tvoje druge, nearhitekturne reference, ki vplivajo na tvoje razmišljanje?
Po mami sem podedovala ljubezen do hrane in kuhanja. Že kot majhen otrok sem sedela na kuhinjskem pultu in opazovala proces priprave hrane. Podobne principe kot pri delu v biroju uporabljam tudi pri kuhanju. Kakovostne sestavine, jasna priprava in prava mera vsega vodijo v dobro pripravljeno jed. Rada imam preprosto predstavljeno hrano, kjer je jasno, kaj je kaj na krožniku. Prezentacija je zelo pomembna.V restavraciji me najbolj zmoti, ko ideja o neki jedi ni berljiva. Le redkim to dobro uspeva. Na omrežjih spremljam svetovne chefe, doma in na potovanjih pa najraje zaidem v bistroje, kjer strežejo inovativno hrano. S hrano je bila povezana tudi moja prva praksa v arhitekturnem biroju, kjer sem v času izdelave magistrske naloge za njih pripravljala kosila, kasneje pa smo sodelovali pri arhitekturnem projektu.

Pogovarjala se je: Eva Gusel
Portret: Tamara Németh 

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiIgor Samobor, SNG Drama: Stavba, v kateri domujemo, je popolnoma dotrajana že vrsto let
NaslednjiAgata Tomažič: Nekoč so bili bojevniki … v rajskem vrtuNext
Povezani članki
Loading...
arhitektkeArhitektura

Eva Gusel: Vrtec brez stopnic arhitektke Tije Badjura

30 marca, 2022
arhitektkeIntervju

Intervju: Jana Jocif – PORTRETI STOLETIJ

5 aprila, 2022
arhitektke

Ana Kreč: Zarisovanje sveta vmes

22 novembra, 2021
arhitektke

Nika van Berkel: Spajanje različnih praks lahko razgrne veliko neodkritega

11 oktobra, 2021
arhitektkeArhitekturaIntervju

Živa Deu: Če nisi prepričan, da boš naredil izboljšavo, stavbo raje obnovi po starem

7 marca, 2021
arhitektkeIntervju

Zala Velkavrh: Ko govorimo o javnem prostoru, govorimo o resničnih ljudeh

11 aprila, 2022
arhitektkekolumneKultura

»Mlade smo in žive«

23 februarja, 2021
arhitektke

Klara Zalokar: Zanima me, kaj se skriva za ceno izdelkov

9 novembra, 2021
1 2 3
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo