• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
kolumne
/
24 aprila, 2021

Miloš Kosec: 1821 in rojstvo Airbnb Ljubljane

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Te dni pred dvesto leti so bili Ljubljančani nekoliko raztreseni; pa ne zaradi epidemij, vojn, požarov ali kakšnih drugih kataklizmičnih dogodkov, ki so od časa do časa razburkali življenje v sicer mirni stari deželni prestolnici. Tokrat je bilo vznemirjenje povsem drugačno: Ljubljančani so čez noč ostali gostitelji cesarskih, kraljevih in diplomatskih glav, ki so se od januarja 1821 zbrale na robu Avstrijskega cesarstva zato, da bi celino obvarovale nevarnih revolucionarnih idej. V preteklih člankih »Začetek najlepšega mesta« in »Luknja v Zoisovih vratih« sem se dotaknil prostorskih zanimivosti izza zaprtih vrat diplomatskih salonov. Tokrat pa poglejmo, kako je visoki dogodek vplival na mošnje ljubljanskih hišnih posestnikov.

Ljubljana je pred dvesto leti prvič okusila, da je kongresni turizem ne samo mogoča, ampak tudi dobičkonosna gospodarska panoga. Kdor misli, da so kongresni turizem v Ljubljani začeli uspešno tržiti šele s Cankarjevim Domom, najem zasebnih domovanj za kratkotrajne namestitve pa šele z Airbnb platformo, se moti. Oboje so v navalu priložnosti in pragmatične iznajdljivosti izkoristili že naši davni predniki. Pred tem so preko Ljubljane večinoma potovali samo romarji, potepuhi in trgovci; visokim gostom je bil na voljo ugledni hotel Pri divjem možu, katerega stavba še danes stoji tik poleg Magistrata, ostali popotniki so se zadovoljili z gostišči oziroma, če ni šlo drugače, s seniki v okolici mesta. Kaj pa narediti ob nenadni novici, da bo mesto v kratkem obiskal cesar, poleg njega pa še cela vrsta vladarjev, diplomatov, plemičev, uradnikov, kuharjev, glasbenikov, služabnikov, oficirjev in vojakov? Že brez slednjih je bilo udeležencev kongresa nad šesto – ne ravno veliko za današnje tristotisočglavo mesto s Cankarjevim Domom in lepim številom hotelov, po drugi strani pa ogromno za malo arhaično mestece z 20.000 prebivalci. To tudi niso bili povprečni turisti, ki iščejo ugodno razmerje med kvaliteto nastanitve in ceno. Cesarja pač ne namestiš v obrtnikovo hišo, tudi tako skromen plemič pa se ne more odpraviti samo s sobo ali dvema.

Vicedomski dvorec na mestu današnjega sedeža univerze – “cesarjeva hiša” v Ljubljani

Kam z njimi? Ljubljančani so verjetno omahovali med strahom, da se bodo pred visokimi gosti osramotili, in navdušenjem nad neomejenimi finančnimi viri, ki so jih obljubljali visoki nazivi prihajajočih. Med njimi eden sicer ni bil gost, ampak gostitelj kongresa: Franc I. je bil navsezadnje cesar in tudi vojvoda Kranjske, deželni knez in oče svojim podanikom. Bil je naslednik rodbine, ki je Kranjski takrat vladala že skoraj pol tisočletja. Ko se je vselil v Vicedomski dvorec na mestu današnje stavbe Univerze, je prišel v svojo lastno hišo, zato od njega ni nihče mogel zahtevati najemnine. Drugače pa je bilo z ruskim carjem, neapeljskim kraljem, italijanskimi knezi in vojvodami, grofi in baroni v spremstvih delegacij številnih držav. Ti posamezniki, v svojih domovinah vsak posebej lastnik enega ali pa cele množice dvorcev, so bili pripravljeni odšteti lepe denarce za svojemu stanu primerna domovanja.

Henrik Costa, ki je leta 1821 natančno beležil družabne podrobnosti Ljubljanskega kongresa, v poznih letih

Dnevnik Henkrika Coste,leta 1821 uglednega ljubljanskega meščana, lepo kaže, s čim so se ukvarjali prebivalci mesta, ko so gostili diplomatski zbor. O zaprtih sejah, ki so odločale o usodi Evrope, niso mogli izvedeti kaj dosti, v dobi cenzure in policijskega nadzora pa se s tem tudi niso želeli posebej ukvarjati. So pa Costovi zapiski, ki so v knjižni obliki izšli šele leta 1997 v uredništvu Eve Holz, zelo natančen seznam družabnega dogajanja, slavnostnih maš, vojaških parad, prihodov in odhodov znamenitih osebnosti – stvari, ki se jih je dalo opaziti na ulici in v plesnih dvoranah. Costa je svojemu dnevniku priložil tudi zanimiv zemljevid Ljubljane, kjer so označene rezidence in namestitve najpomembnejših osebnosti. Lepo je razvidno, da se je Ljubljana takrat prvič v celoti spremenila v Airbnb mesto. Če je avstrijski cesar zasedel Vicedomski oz. Deželni dvorec na začetku Gosposke ulice, se je ruski car vselil v drugo najuglednejšo palačo v mestu: dvorec ljubljanskega škofa. Ta se je za čas kongresa diskretno preselil v Semenišče. Bolj ubožni neapeljski kralj, zaradi katerega so kongres pravzaprav sklicali, se je moral zadovoljiti s hišo Marije Lepušič na ugledni Gosposki ulici, tik svojega gostitelja, avstrijskega cesarja. Cesarjev sin, nadvojvoda Franc Karl, se je vselil v Križanke, modenski vojvoda Franc pa v bližnjo palačo grofa Vajkarda Turjaškega, kjer danes domuje Mestni muzej. Avstrijski kancler knez Metternich, gonilna sila kongresa, se je namestil v palači barona Zoisa na Bregu, pruski državni kancler knez Hardenberg pa na Šentjakobskem trgu. Angleška delegacija se je naselila v Nunski ulici blizu nastajajočega Kongresnega trga, zunanja ministra Sardinije in Neapeljskega kraljestva pa na Starem trgu.

Costov zemljevid prvega ljubljanskega Airbnb-ja: mesta najpomembnejših kratkoročnih najemov za kronane glave in visoke diplomate v spomladanskih mesecih leta 1821

Tudi Costov oče Ignac je bil eden izmed hišnih posestnikov, ki je izkoristil dogodek za obogatitev družinskega proračuna. V dnevniku njegovega sina se je ohranila najemna pogodba za pruskega veleposlanika na avstrijskem dvoru barona Krusemarka, ki je bil del pruske delegacije. Ugledni diplomat, ki pa je bil kljub temu manj zahteven gost kot najvišji rang kronanih in knežjih glav, je za svojo uporabo najel štiri opremljene sobe v drugem nadstropju hiše št. 35 na Starem trgu. Mesečna najemnina je znašala 400 goldinarjev, za to najemnino pa je imel baron na razpolago tudi vse hišne naprave. Costovi so natančno določili pravice in dolžnosti najemnega razmerja:

»Stanodajalec mora poskrbeti za kurjavo, čiščenje sob, razsvetljavo po stopnicah in tedensko menjavo posteljnine.  Kuhanje dopoldanskega čaja ali kave je dovoljeno v stanodajalčevi kuhinji. To lahko opravijo stanodajalčevi služabniki ali pa ljudje gospoda najemnika. Po preteku enega meseca se bo pogodba obnavljala tedensko. Najemnina bo 100 goldinarjev na teden.«

Ko so diplomati maja 1821 Ljubljano zapustili, so svoje najemodajalce navadno še obdarili. Če so bili darovi posebej bogati, se je za njih razvedelo po celem mestu. Ruski car je v skladu s svojim bogastvom in osebno darežljivostjo svojemu stanodajalcu, ljubljanskemu knezoškofu, ob odhodu podaril z dragimi kamni okrašen križ, vreden 5.000 do 6.000 goldinarjev, in verižico. Costa ni zabeležil, če je svojim gostiteljem kaj več od 100 goldinarjev na teden ob odhodu namenil tudi pruski baron. Je pa plaz vladarjev in plemičev iz vse Evrope nedvomno močno povišal stanarine in potenciale nepremičnin v malem mestu, ljubljanskim hišnim posestnikom pa odprl domišljijo pri trženju kvadratnih metrov. Leto 1821 lahko razumemo kot začetek nepremičninske zgodbe, ki je svojo apoteozo doživela dvesto let pozneje v z Airbnb obsedeno Ljubljano.

Miloš Kosec

Podprite ustvarjanje revije Outsider in se nanjo naročite.

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiV Ljubljani je ponovno zaživela trafika Jožeta Plečnika
NaslednjiŽan Malek Petrovič: SpoznanjaNext
Povezani članki
Loading...
kolumne

Žan Malek Petrovič: Mehurčki

10 januarja, 2021
kolumne

DRUŽENJE PO SLOVENSKO

15 septembra, 2015
Arhitekturakolumne

Nejc Prah: Kisla voda bregove dere

15 januarja, 2020
kolumne

Ervin Hladnik – Milharčič: »Vedno je bolje biti novinar kot delati.«

13 oktobra, 2021
Arhitekturakolumne

Sedeži pokrajin v gradove?

24 februarja, 2021
Arhitekturakolumne

Miloš Kosec: Kolo, krizna infrastruktura

28 julija, 2020
kolumneStanovanjske politike

Nina Granda: Umirimo bagre

1 junija, 2021
kolumne

Zorana Baković: AGREGATNO STANJE NAŠEGA ČASA

6 februarja, 2019
1 2 … 34
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo