• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Dediščina,Razmislek
/
27 aprila, 2016

POPOTOVANJE PO 27. APRILU

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pred bralca vržem tezo, da je zanimivost potopisa po navadi obratno sorazmerna z dolžino potovanja, ki ga opisuje. Zato se »V osemdesetih dneh okoli sveta« Julesa Verna vse prehitro reducira le na seznam voznih redov vlakov in ladij, medtem pa je Levstikovo »Popotovanje od Litije do Čateža« kljub celo po čitalniških merilih skromnim geografskim dometom literarno ambiciozen manifest. Absolutni zmagovalec v kategoriji vrhunskih potopisov o malo manj vrhunskih potovanjih pa je »Popotovanje po spomenikih Passaica v New Jerseyju« Roberta Smithsona. Začetnik »land arta« v nekaj kilometrih ameriške suburbije iz šestdesetih oriše kar prerez neke cele dobe. Brez pretenzij, da bi posnemal ali celo dohitel katerega izmed zgoraj omenjenih tekstov, vas danes vabim na sprehod po Cesti 27. aprila; današnjemu dnevu primerno.  Slab kilometer dolga ulica v ljubljanski Rožni Dolini je dobila ime po dogodku, ki se je menda zgodil dan prej – to pa ni zadnji nadrealistični obrat te kratke, po arhitekturnem značaju meščanske, po zgodovinskem pomenu pa mnogo bolj heterogene ceste. Čeprav po njej premerimo nekaj stotin metrov v prostoru, naredimo obenem kakšno stoletje v času. Morda pa še več: cesta se namreč na koncu izteče v Večno pot.

16

Cesta 27. aprila že od začetka dvajsetega stoletja predstavlja enega izmed prestižnih naslovov v mestu. Tudi zato se je sem, ko je bil zaradi finančnih težav prisiljen prodati svojo čudovito najemniško palačo v centru mesta, za katere mu je načrte narisal Maks Fabiani, preselil takrat že nekdanji župan in bodoči veleposlanik ter senator Kraljevine Jugoslavije Ivan Hribar. Naš vodilni predstavnik nacionalno liberalnega meščanstva se je ob začetku okupacije z danes slavno gesto demontrativno uprl načrtom Italijanov, da bi ga postavili za marionetnega župana, in je zavit v nacionalno zastavo zakorakal v Ljubljanico.

17

V izvorno majhni meščanski vili, ki jo je novi lastnik po svoji hčerki poimenoval »Zlatica«, je njena botra živela vse do svoje smrti leta 2000. V oporoki jo je skupaj z dragocenim inventarjem zapustila  državi, ta pa jo je prenesla na Mestno občino. Kljub načrtom o prenovi ki naj bi bila (že nekaj let) pred vrati, stavba še naprej sameva. Za inventar, ki večinoma izvira še iz časa umetniško razgledanega legendarnega župana, sicer skrbi Mestni muzej, del opreme v vili pa je bil še pred nekaj leti v zaskrbljujočem stanju … Zaenkrat je objekt, ki ga je Ivan Hribar po nakupu razširil s prizidkom po načrtu Josipa Costaperarie, zato še vedno le alegorija slabe skrbi za lastno zgodovinsko in umetnostno dediščino.

15

Dve vili naprej stoji precej večja in razkošnejša hiša nekdanje dežnikarske družine Vidmar, od koder izvira Josip Vidmar (ki je po vojni sicer bival v nekdanji Dukičevi vili ob isti cesti precej bliže centru). V hiši se je (menda) 26. aprila zgodil skrivni sestanek, ki ga obeležuje tudi današnji Dan upora proti okupatorju. Da je bila konspiracija res uspešna, zgovorno priča dejstvo, da že takoj po vojni nihče izmed udeležencev ni znal neizpodbitno določiti niti datuma niti natančnega imena organizacije (najprej naj bi se imenovala Protiimperialistična fronta, pa menda tudi za to ni dovolj trdnih dokazov). Po vojni je Plečnik v ograjo vile inkorporiral spomenik dogodku, ki se z nizkimi kamnitimi obeležniki širi vse do vozišča – spomenik je na ta način podobno kot vhodno lopo na Fakulteti za arhitekturo razširil na celoten pločnik. Pred vilo se danes na drogu vije nemška zastava, ki označuje drugo nadrealistično poanto našega kratkega sprehoda – Vidmarjeva vila, kjer je bila osnovana Osvobodilna fronta za boj proti okupatorju, je danes rezidenca nemškega veleposlanika. Vendar pa moramo objektivno pripisati, da na spomeniku vsako leto sloni tudi venec nemške države.

11

Osvobodilna fronta se je namesto v divjih gozdovih osnovala v meščanski industrialčevi vili, nova oblast pa je vile v Rožni Dolini pogosto naseljevala tudi po vojni. Najbolj impozanten primer takšne »oblastniške kontinuitete« je Vila Podrožnik, ki je še danes osrednji državni protokolarni objekt v prestolnici. Vila je bila skupaj z obsežno posestjo do njegove smrti leta 1932 domovanje bogatega narodno zavednega mecena Roberta Kollmanna, ki je bil eden izmed vodilnih podpornikov novonastale Narodne Galerije, vilo pa je zapustil lastni dobrodelni ustanovi. Njegova poslednja volja se zaradi gospodarske krize, dražb, mnogih medvojnih sprememb namembnosti, končno pa zaradi preureditve objekta za namene protokola ni nikoli uresničila. Notranjost vile, ki jo je kmalu po vojni prezidal Vinko Glanz, smo skupaj z obsežnim parkom obiskali že v četrti tiskani številki revije Outsider, tako da se bomo danes ustavili le pred Glančevim mogočnim kamnitim vhodnim portalom. Iz vogala enega izmed podpornih stebrov v nas strmi Kollmannovo poprsje, eno izmed najbolj posrečeno umeščenih javnih plastik zadnjih let. Ozadje bronaste plastike je namreč izdolbeno iz masivne in moumentalne mase kamnov; kip dobrotnika simbolno, pa tudi čisto dobesedno načenja monolitnost obzidja, ki je obdalo in od mesta skoraj obrambno izoliralo prestižni kompleks. Vdolbina je obita s temno kovino, ki dajejo zamolklo svetlečemu poprsju primerno kontrastno ozadje. Celota je dopolnilo, pa tudi antiteza obstoječega – včasih lahko nove plasti dodajamo samo z odvzemanjem in načenjanjem obstoječe celote. Kollmannov spomenik ima za tako ravnanje vsaj malo moralne upravičenosti.

8

Sprehod nadaljujemo ob zidu Vile Podrožnik. Visoko obzidje je pravzaprav oporni zid nasutja, s katerim so po vojni nivelirali parkovni teren objekta in v katerem naj bi bili zasuto mnogo gradbenega materiala Kollmannove vile, ki je ostal po Glančevih rušenjih in dozidavah. Zid ritmično kronajo težke betonske vaze. Ne morem si kaj, da jih ne bi začel natančneje opazovati – in njihov ritem se izkaže za manj enakomernega, kot se zdi na prvi pogled. Vaze, ta popolnoma klasični motiv, se ponekod nenatančno, drugje celo naravnost površno postavljene in se s tektonskimi podporniki, s katerimi naj bi bile poravnane, nekje bolj, nekje manj ujemajo. Klasični ritem postaja sinkopiran, morda celo malo jazzovski. Tako stroga kompozicija, pa tako nedosledna realizacija? Ali so vaze premikali in nenatančno postavljali šele pozneje? Spreten satirik bi lahko na tem motivu zgradil marsikatero alegorijo (katerekoli že) oblasti, jaz pa grem raje dalje.

vaze

Ob koncu jazzovskega obzidja stoji še neka druga rezidenca, McMansion ameriškega veleposlanika v Sloveniji. To je stavba, ki je nekdaj pripadala Kollmannovemu veleposestvu, danes pa v božični sezoni s svojo praznično razsvetljavo pritegne bolj ali manj pomilovalne nasmehe. Še nekaj korakov in Ceste 27. aprila je konec, prispeli smo na Večno Pot. Ne vem natanko, proti kateri večnosti gremo, če sprehod podaljšamo proti Živalskemu vrtu ali še dlje, proti Mostecu. Če bi bila to večnost iz petdesetih let, bi lahko sedli na vlak in se odpeljali. Sicer le štiri kilometre in le po ozkotirni železnici, pa vendar.

pionirska proga

Progo iz Viča proti Podutiku (z vmesno postajo pri Koseškem bajerju) so leta 1948 zgradili z udarniškim delom. Vse poklice na progi (vključno s strojevodjo) so opravljali pionirji. Ker pa se je po začetnem velikem zanimanju proga izkazala za nerentabilno, so jo že leta 1954 ukinili. Na delu proge med Živalskim vrtom in Mostecem pa še danes poteka železniški nasip, po katerem so pozneje speljali verjetno najlepšo kolesarsko progo v prestolnici. Kolesar danes za štiri kilometre nekdanje dolžine potrebuje vsaj nekaj manj kot 24 minut, kolikor je trajala vožnja z do danes edino resnično mestno železnico v Ljubljani.

Miloš Kosec

Kontakt

 

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiANNE LACATON V LJUBLJANI
Naslednji26: KLEMENTINA VRAČA UDARECNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Gizela Šuklje, arhitektka

28 novembra, 2018
Arhitektura

Nepremična lestev: alegorija o družbenem konsenzu

2 maja, 2017
Arhitektura

Miloš Kosec: Hiša za lenobo

11 julija, 2021
ArhitekturaStanovanjske politike

Matej Blenkuš: O prostorski zakonodaji

4 septembra, 2017
Arhitektura

ATELIERarhitekti: Prenova Glavnega trga v Novem mestu

17 novembra, 2019
Arhitektura

SoNo arhitekti: Športni hotel Soča

26 februarja, 2021
Arhitektura

Emil Jurcan, Praksa: Stancija Brčevac

10 novembra, 2020
ArhitekturaUmetnost

Mertelj Vrabič Arhitekti: Projektni prostor Fundacije ULAY

17 aprila, 2020
1 2 … 157
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo