• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,kolumne,Razmislek
/
23 marca, 2020

Tomaž Krištof: Potres

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Situacijo, ki smo ji priča ob pojavu koronavirusa, smo v preteklih desetletjih lahko že neštetokrat preigrali v kinodvoranah ali pred televizijskimi zasloni v filmih katastrofe (priporočam Soderberghovo Kužno nevarnost / Contagion). Videli smo, kaj pomeni prihod nove bolezni, strah pred nevidnim smrtonosnim, kaj pomeni karantena, zaprte šole, prazni javni prostori, vojska na ulicah. Videli smo tudi, kar nam na srečo realnost še ni prinesla, kaj lahko sledi zlomu družbenega sistema, ko človeku postane nevaren tudi drugi človek, in ne le virus. Prestolnica sosednje države pa je pretekli konec tedna doživela scenarij, na katerega je niti filmi niso morali pripraviti.

Kot da epidemija Covid-19 ne bi bila dovolj, je Zagreb v nedeljo zjutraj ob 6:24 stresel še potres. Nekaj stavb je končalo v ruševinah, odlomil se je zvonik katedrale in kar je bilo morda še najhuje, majala so se tla stanovanj, ki so v tem času pomenila osnovno celico samoizolacije in ki bi morala predstavljati varno zatočišče pred zunanjim svetom, v katerem divja virus. Stanovalci višjih stavb so zbežali na prosto in dilema, pred katero so bili postavljeni po koncu potresa, je bila grozna: ostati zunaj izpostavljen virusu, ali vrniti se v stanovanje in tvegati nove potresne sunke.

Doživeti potres v 12. nadstropju stanovanjske stolpnice, grajene pred letom 1963, ko so bili sprejeti prvi predpisi o protipotresni gradnji pri nas, je vse prej kot prijetna izkušnja. Instinktivnemu strahu pred tresočimi se tlemi se pridruži povsem racionalen strah zaradi zavedanja, da stavba ni potresno varna in da se lahko poruši. Zagrebški potres se je čutil tudi pri nas in prav verjetno je marsikoga, ki v zadnjih mesecih bere o nevarnostih potresa v Ljubljani, spreletela misel, da je morda prav to tisti potres, ki se ga že nekaj časa bojimo.

Zagrebški potres je imel magnitudo med 5.1, popotresni sunki nekoliko manj. Po evropski potresni lestvici, ki meri predvsem intenzivnost in učinke potresa, je šlo za sedmo stopnjo potresa (VII EMS). Seizmologinja ga. Martina Čarman je za RTV Slovenija takoj po hrvaškem potresu povedala, da bi ob takšnem potresu v Ljubljani brez strehe nad glavo vsaj začasno ostalo okrog 55.000 ljudi.

Ljubljana sicer leži v območju osme intenzitete potresov po evropski potresni lestvici (VIII EMS) in temu moramo po sprejetju Evrokodov pri projektiranju novogradenj tudi prilagajati njihovo konstrukcijo. Seveda ni nujno, da se bo tak projektni potres tudi dejansko zgodil, predstavlja pa to ocenjeno 90% verjetnost, da v naslednjih 50 letih ne bo potresa, ki bi bil višje stopnje.  Potres VIII EMS je opisan kot: »Močan potres s težkimi poškodbami. Ljudje se s težavo obdržijo na nogah, tudi na prostem. Pohištvo se prevrača, težji predmeti popadajo na tla. Škoda na potresno varnih zgradbah je neznatna, slabše grajene so delno porušene. Padajo polomljeni dimniki, spomeniki in stene slabše grajenih zgradb. Zelo mehka tla lahko vidno valovijo, namočena se lahko utekočinijo. Možni manjši izbruhi peska ali blata iz tal.«

Slika 1: Potresna nevarnost Slovenije (vir: www.arso.gov.si)

Napovedovanje potresnih scenarijev je nehvaležno delo, pri nas ga sistematično opravljata predvsem Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje[1] in na lokalnem nivoju Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana[2]. Glede na študijo MOL iz leta 2015 živi 1.363 prebivalcev Ljubljane v stavbah, ki bi bile v primeru potresa VIII EMS popolnoma porušene, 9.341 pa v stavbah, ki bi se delno porušile ali poškodovale do te mere, da bi bile neprimerne za nadaljnje bivanje. Poleg najbolj prizadetih bi približno 93.000 Ljubljančanov v primeru potresa VIII EMS potrebovalo začasno nadomestno prebivališče, a bi se po prenovi lahko vrnilo v svoje stanovanje. Vsaj za nekaj časa bi torej brez strehe nad glavo ostalo precej več kot 100.000 ljudi.

Zanesljivih ocen o številu žrtev in ranjenih v primeru potresa VIII EMS ni moč podati. Uporaba prej navedenih številk o porušenih stanovanjih bi bila groba špekulacija, poleg tega pa je potrebno upoštevati tudi možnost potresa v dnevnem času, ko so ljudje v službah, šolah, na prireditvah in podobno. Prav tako je težko oceniti gmotno škodo takšnega potresa, vendarle pa je jasno, da so številke velikostnega reda nekaj milijard eurov. Sosednja Italija je v zadnjem času doživela kar nekaj potresov, ki lahko služijo za merilo. Potres pri L’Aquili leta 2009, ki je bil intenzivnosti VIII EMS, je imel za posledico gmotno škodo okrog 10 milijard eurov. To predstavlja približni znesek celoletnega državnega proračuna Slovenije! Takšen potres bi torej poleg vse ostale škode krepko zamajal tudi ekonomsko suverenost naše države.

Gradbena stroka danes pozna metodologije, s katerimi je možno relativno hitro izračunati odstotek potresne varnosti, ki jo starejša stavba nudi glede na današnje zahteve. Večina ljubljanskih blokov iz začetka šestdesetih let prejšnjega stoletja, s katerimi sem se v zadnjem času srečal pri svojem delu (t.i. ‘socialistični’ bloki, s po štirimi nadstropji in brez dvigal), zagotavlja okrog 20% potrebne potresne varnosti glede na današnje standarde, nekateri celo samo 16%. Torej bi morale biti vsaj petkrat bolj varne, kot so. Petnajst ljubljanskih stolpnic, za katere smo iskali protipotresne rešitve v sodelovanju z Zavodom za gradbeništvo Slovenije in Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, zagotavlja manj kot 10% potrebne potresne varnosti. V vsaki od njih živi okrog 100 ljudi.

Slika 2: Energetska sanacija potresno nevarne stavbe – zakrivanje razpok s toplotno izolacijo.

Vendar pa država s svojo zakonodajo, s promocijami in predvsem s subvencijami vzpodbuja zgolj energetsko sanacijo stavb, medtem ko je njihova protipotresna utrditev vsaj v primerih stanovanjskih blokov skorajda onemogočena. Želite protipotresno utrditi stavbo? Seveda, potrebujete gradbeno dovoljenje z vsemi dolgotrajnimi postopki, 100% soglasje vseh etažnih lastnikov, država vam ne bo pomagala s finančnimi sredstvi, ker bi šlo za prelivanje javnega denarja v zasebno lastnino, kar pa evropska komisija ne pusti. Želite energetsko sanirati stavbo? Super, gradbeno dovoljenje ni potrebno, zadošča že 75% soglasje vseh etažnih lastnikov, država pa vam bo povrh vsega namenila subvencijo Ekosklada. Prelivanje javnega denarja v zasebno lastnino v primeru energetske sanacije Evrope ne moti – njen bogati sever pač ne pozna potresov, ima pa mrzle zime in močno industrijo izolacijskega materiala.

Zavest o pomanjkljivi potresni varnosti mnogih stavb pri nas se vendarle počasi krepi tudi med našim prebivalstvom, predvsem med lastniki teh stavb oziroma etažnimi lastniki stanovanj v blokih. Za zaskrbljene lastnike (ali kupce) stavb in stanovanj je že nekaj časa na voljo aplikacija Potrog, ki jo je razvil Zavod za gradbeništvo Slovenije, s katero je možno relativno enostavno oceniti potresno ogroženost svoje stavbe: http://potrog2.vokas.si/OceniSvojoStavbo. Vabljeni!

Tomaž Krištof, Studio Krištof d.o.o.

[1] http://www.urszr.si/slo/tdocs/ogrozenost_potres.pdf

[2] https://www.ljubljana.si/assets/mestna-uprava/842-8-2015-1-ocena-potresne-ogroenosti-mol-2015-objava.pdf

Naslovna fotomontaža: uredništvo Outsider

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiNina Štajner: Sodobno staromeščansko stanovanje
NaslednjiArhitektura izolacije, 1. del: Bunkerji in zakloniščaNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Arhitektura in raziskave javnega mnenja

1 avgusta, 2017
Arhitektura

Arhitekturni dialog #6: Poročilo z dogodka

31 januarja, 2020
Uncategorized

Risba / eksperiment / igra: razstava risb študentov ljubljanske Fakultete za arhitekturo

11 januarja, 2022
Arhitektura

GAO Arhitekti: Azijska restavracija Han

1 junija, 2020
Arhitektura

KAKO PRODAJATI SPOMIN

11 aprila, 2017
Arhitektura

Aleš Vodopivec, Plan B Arhitekti: Telovadnica Stražišče

1 oktobra, 2019
Arhitektura

Stanovanje SP

25 avgusta, 2016
kolumne

Žan Malek Petrovič: Krpanje bele halje

11 decembra, 2020
1 2 … 179
Soseska Novo Brdo, Dekleva Gregorič arhitekti ▪️ F…
Soseska Novo Brdo, Dekleva Gregorič arhitekti ▪️ F…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Cukrarna 🖤
Cukrarna 🖤
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Ker … nedelja! 👌
Ker … nedelja! 👌

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo