• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Razmislek,Trajnostno
/
16 septembra, 2015

PRVINSKA KOČA V GORAH

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nekaj let je že od tega, kar sem poskusil prvič obiskati takrat nov bivak pod Grintovcem v Kamniških Alpah. Pomrznjen januarski sneg na pobočjih na poti od Zoisove koče do bivaka je bil prevelika ovira za majhne dereze, ki sem jih imel s sabo, svoje nestrinjanje z mojim pohodom pa je izrazil tudi Grintovec sam, ko je na pot pred mano poslal manjši plaz snega in kamenja, zato sem se pametno obrnil – arhitektura ima to edinstveno in dragoceno lastnost, da te vedno počaka na istem kraju in ob vseh časih, ne glede na to, kolikokrat sam zatajiš. Naslednji poskus aprila je bil bolj uspešen, snega je bilo še v obilju, vendar se je čez dan že občutno zmehčal, tokrat pa sem si pomagal še s pravimi in ne igračkastimi derezami – pobočje se naenkrat ni več zdelo nepremagljivo in kmalu za ovinkom se je na robu Velikih podov, visokogorske planjave med Grintovcem, Skuto in Štruco (glede na slikovita poimenovanja okoliških gora bi lahko tudi Velike pode preimenovali v Zajtrkovalno mizo) pojavila siva vertikala novega bivaka. V primerjavi z zimskimi sobami običajnih planinskih postojank in starejših bivakov se je zares izkazal kot kraljevsko prenočišče, pravo veselje pa je prispelo zjutraj s skoraj slepečim soncem, ki je osvetlilo pobeljene visokogorske planjave, jaz pa sem jih skozi velika okna lahko opazoval kar iz tople spalne vreče v dobro izolirani leseni notranjosti. V ostri razliki med presežno in negostoljubno naravo ter minimalnim, a gostoljubnim gorskim »kokonom«, je kvaliteta zatočišča najbolj pristno občutena in cenjena. Bivak, ki ga je leta 2010 zasnoval arhitekt in alpinist Miha Kajzelj, je bil eden izmed prvih v »novi generaciji« gorskih zatočišč, ki so se izkazala za nadvse posrečeno mini eksperimentalno polje novejše slovenske arhitekture. Od takrat sem bivak pod Grintovcem obiskal še nekajkrat, nazadnje nas je v majcenem volumnu prenočilo kar enajst ljudi (večinoma nizozemskih planincev in ne morda že pregovorno prisotnih zastonjkarskih Čehov, ki se v nove udobne bivake menda preselijo tudi za več dni).

bivak1-1024x781
Bivak pod Grintovcem je zanimiva arhitekturna vaja, ki hote ali nehote načenja vse ključne teme gradnje. Obenem je sodobni derivat Laugierjeve »prvinske koče« in visokotehnološki nizkoenergetski objekt. Do občutljivega in obenem divjega gorskega sveta mora zavzeti jasen odnos, pri čemer mu za vodilo ne more služiti noben drug objekt ali sploh umetna infrastruktura, saj je po navadi vizualno in dejansko osamljen objekt. Kajzeljev bivak reagira na vse te zunanje pogoje preprosto in originalno; zaradi specifik Velikih podov, ki so pogosto meglen in geografsko neizrazit teren s težavno orientacijo, je bivak namesto k tlom obrnjen k nebu in kot klicaj v pokrajini sam vzpostavlja orientacijsko točko, ne da bi se vznemirjal s svojo tujostjo v naravnem okolju. Drug bivak na Kotovem sedlu pod Jalovcem v Julijskih Alpah, ki ga je ravno tako zasnoval Kajzelj, zavzame zaradi drugačnih specifik terena povsem drugo obliko. Na videz je planjava pod Jalovcem podobna tisti pod Grintovcem – dokaj neizrazita razbrazdana površina med vrhovi, po kateri so razsute ponekod že prav gigantske skale. Vendar pa mikrolokacija zavetišča, za katerega so izbrali mesto pod previsom ene izmed takšnih balvanskih velikank, pogojuje povsem drugačno rešitev. Klicaj v pokrajini je že skala sama, zato se bivak zlekne pod njen zaščitni previs, obenem pa distanco do naravnega okolja vzpostavlja z materialom kot tudi z obliko – okrogla okna upravičeno spominjajo na čisto majhno vesoljsko ladjo ali fantazijsko podmornico. Čisto upravičeno, ker gre podobno kot pri morskih globinah in vesoljskem vakuumu za človeku tuje, čeprav seveda mnogo manj ekstremno okolje. Oba bivaka vzpostavljata jasen konceptualni odnos do okolja; vendar pa to ni in ne more biti iskanje genius loci, saj je vsakršno kulturno kontekstualiziranje po definiciji tujega okolja zavajajoče in obsojeno na neuspeh.

22-851x1024_

Zadnji primer novega bivaka v Kamniških Alpah je spet (nehote) načel javne polemike o tem, kakšna arhitektura (če sploh) ima mesto v visokogorju. Bivak pod Skuto v relativni bližini Grintovca so s pomočjo študentov Harvardske šole za arhitekturo zasnovali OFIS arhitekti in je bil na straneh Outsiderja že predstavljen. Tudi najnovejša pridobitev med visokogorskimi zatočišči sledi podobnemu odnosu do alpskega okolja, kot ga je vzpostavil že Kajzelj. Abstraktno oblikovan volumen oblikuje minimalne, a udobne bivalne pogoje za prenočevanje manjšega števila gornikov (upamo, da ne preveč udobne, saj še skromnejša zatočišča med visoko sezono v resnici pogosto postanejo brezplačne večdnevne »vikend hišice«, kar je gotovo tudi arhitekturni problem). Kar preseneti nas, ko izvemo, da je bil bivak zasnovan in tudi že zgrajen za povsem drugo lokacijo Na Jezerih nad dolino Vrat v Julijskih Alpah. In ravno razlogi, zaradi katerih je bil objekt nato postavljen povsem drugje, nas prepričajo, da je arhitekturna naloga bivaka nadvse zanimiva ne le v estetsko-kontekstualnem smislu gradnje v ekstremnih pogojih, ampak tudi kot sociološki eksperiment. Glede na objavo enega izmed vpletenih akterjev, alpinista Anžeta Čokla, je postavitev bivaka na izvorno zamišljenem mestu preprečilo premočno nasprotovanje dela alpinistov.

Untitled-1
»Moderna gajba tukaj gor ne bi smela kaj iskati,« je bil eden izmed »argumentov«. Pa ne gre za osamljen pogled; tako najnovejši bivak kot tudi Kajzeljevi bivaki, ki stojijo po slovenskih gorah že kar nekaj let, so bili deležni mešanega sprejema. Komentarji internetnih forumov, ki so gotovo resnicoljuben barometer javnega mnenja, četudi je včasih za prebijanje čez žolčne pripombe potrebna presežna mera potrpežljivosti, vsebujejo tudi še takšne trditve: »Lahko kdorkoli in kjerkoli v naših gorah postavlja take konzerve?« »Ob estetski grozljivki posnetka bivaka pod Kotovim sedlom imam občutek, da so tam pristali Marsovci.« »Ena možnih rešitev bi bila, da se ta in vse podobne konzerve, vključno z nekaterimi oskrbovanimi kočami odstranijo z naših hribov.« »Takih ali drugačnih skrpucal ne potrebujemo.« In to je samo jagodni izbor komentarjev dela zainteresirane, hribovske javnosti. Zanimivo je, da bi še bolj kot aktualni novi projekti bivakov razjarjenim opisom v komentarjih ustrezal najbolj ikoničen objekt slovenskega visokogorja, »vesoljski« Aljažev stolp, ki vsekakor ne sledi kakšni domačijski izpeljanki gorenjske arhitekture (kot da so kdaj nekdaj povsem neobiskano visokogorje krasili miniaturni posnetki alpskih domačij z ganki?), ampak je suvereno oblikovan v lahkih in za začetek 20. stoletja sodobnih materialih. Vendar pa nedovoljena vprašanja o arhitekturi za arhitekte ne bi smela obstajati; tudi če se zdijo neupravičena, razkrivajo razkorak med stroko in javnostjo, ta razkorak pa je optimalno področje naslednjih arhitekturnih eksperimentov. Zato je specifična naloga gorskega zatočišča mnogo bolj kot generični idejni načrti raznih »urbanih paviljonov« tudi širše zanimiva arhitekturna naloga, ker je potrebno vse dejavnike vedno znova premisliti od začetka. Vsako obdobje mora pač na novo izumiti svojo »prvinsko kočo« in s tem redefinirati svojo vizijo arhitekture.
Miloš Kosec

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiPismo v nekdanji čas
NaslednjiSedem razlogov, zakaj brati revijo OutsiderNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Mansarda za mlado družino

20 aprila, 2017
Arhitektura

APARTMAJI ORTENIA

17 julija, 2016
TrafikaNatečaj

Natečaj Urbana skulptura: zaključno poročilo

11 januarja, 2022
Arhitektura

JVB Designworks: Radovna 8

7 oktobra, 2021
ArhitekturaStanovanjske politike

Rakova Jelša: Od barakarskega naselja do predmestne idile

22 julija, 2019
Arhitektura

Turato Architects: Lesena hiša

28 julija, 2020
Arhitektura

Tipologija naravnega udobja

24 februarja, 2017
Arhitektura

Fabrikat: Hiša DMD

8 decembra, 2020
1 2 … 157
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…
Hiša MM Avtor projekta: Žiga Ravnikar, Eva Senekov…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo