Sledi zemlji: od teorije do prakse
29. julija 2021 je človeštvo izčrpalo naravne vire za celotno leto na Zemlji. Zadnjih sedem dni živimo v dolgu, z viri, ki smo si jih prisvojili iz prihodnosti.
Kot bodoča arhitektka verjamem, da je naš poklic povezan z odgovornostjo do drugih bitij in do planeta. Za svojo disertacijo sem imela priložnost sama izbrati temo. Odločila sem se, da se poglobim v tematiko trajnosti ter trajnostnega in naravnega materiala v arhitekturi. To je bil moj prvi stik z zemljo. Z raziskovanjem in globjim kopanjem v to tematiko sem odkrivala zgodovino, lastnosti in vsestranskost trajnostnega materiala, potencialno neskončnega in obnovljivega. Spraševala sem se: Naš planet je narejen iz zemlje, ampak občutek imam, da smo ljudje – ali pa morda samo arhitekti – pozabili na to.
Sedaj imam priložnost, da raziskujem ta material, ne samo teoretično, ampak tudi v praktični uporabi, zahvaljujoč se udeležbi na delavnici Naprej k zemlji.
Moja želja za prihodnost je, da bo naš planet in arhitekturni svet nadaljeval s ponovnim odkrivanjem zemlje kot materiala in trajnostnega vira, z vsem njegovim potencialom večnosti. Svojo nadaljno pot kot arhitektka vidim v tej smeri.
Sofia Scalisi, absolventka arhitekture (Italija)
Serija zapisov nastaja na delavnici Naprej k zemlji. Avtorji zapisov so udeleženci delavnice, brez predhodnih izkušenj v pisanju, namenjenem javnim objavam. Besedila nastajajo kot del procesa spoznavanja pisanja in niso končni izdelki.
Mentorici: Nataša Kramberger, Nina Granda. Portreti: Jana Jocif. Žanr: kratki vtisi, spoznanje
Delavnica nastaja pod okriljem programa Erasmus+, v soorganizaciji partnerjev Zelena centrala, Terraepaglia, Retzhof in Outsider.