• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
Arhitektura,Hiše
/
24 februarja, 2017

Tipologija naravnega udobja

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Hiša na Dobenem tipološko ne ustreza okoliški gradnji. Sosednje hiše so kockaste, z vsaj dvokapno streho, frčadami in balkoni. Če bi se arhitekt zgledoval po okoliški pozidavi, bi nastala še ena dolgočasna hiša.

Arhitekt Matej Gašperič ni človek, ki bi sprejemal omejitve. Za dobre prostorske in arhitekturne rešitve, skladne z naravo in naročnikovimi potrebami, se je pripravljen boriti, tudi z birokratskimi mlini. Ustvarja lastno tipologijo, ki izhaja iz narave, prostora in človeka.

Arhitekt Matej Gašperič, fotograf Janez Marolt in jaz smo se neke decembrske srede dopoldan skupaj odpeljali na Dobeno, kjer stoji ena od zadnjih Matejevih realiziranih hiš. Intervju se je začel že na poti, v avtu, in nadaljeval na lokaciji. Janez je medtem fotografiral. Po nekaj kilometrih vožnje sem prižgal diktafon, pogovor je že potekal.

Matej Gašperič, Janez Marolt, Matevž Granda

 

… Danes ob štirih zjutraj sem že pošiljal sheme oken. Zbudil sem se zgodaj in najlažje delam zgodaj. Trenutno imam pet gradbišč in eno prenovo. Že samo nadzor na gradbiščih je full time job. Včasih pridem domov tako utrujen, da zaspim kot otrok. Zato potem vstanem zgodaj.

Delaš še vedno sam? Kot Glenn Murcutt?

Ne več. V zadnjem obdobju imam dve zares dobri sodelavki, ki mi pomagata. Glenn pa riše vse sam oz. z ženo. On lahko postavi investitorje v vrsto in ga počakajo. Tudi tri leta. Mene verjetno ne bi (smeh).

Koliko časa porabiš za eno hišo, od zasnove do izvedbe?

Leto in pol do dve. Od takrat, ko se z naročniki prvič srečamo na parceli, pa do takrat, ko se vselijo. Skupaj z urejanjem dokumentacije. Je pa odvisno tudi od tega, koliko časa vzame faza pridobivanja gradbenega dovoljenja. Pa tudi samo snovanje objekta lahko traja različno dolgo.

Dobeno se mi zdi zanimiva lokacija. Je blizu Ljubljane, pa vendar v naravi …

Ja, res je lepo. Še pred nekaj desetletji so bile tu samo tri kmetije. Potem so najprej začeli graditi vikende. Ko so se vikendaši postarali, so se sem preselili. Zdaj prihajajo tudi ljudje, ki si že v izhodišču izberejo to lokacijo za svoje življenje.

Med tvojimi deli so v glavnem hiše v naravi, je to naključje?

Ne. Mislim, da ni. Poiščejo me ljudje, ki imajo parcelo, na kakršni bi živel tudi sam. To se zgodi samo od sebe. Tako človek vibrira. Sicer pa, na nekaterih lokacijah mi srce res igra, na drugih nekoliko manj.

Kako pa reagiraš na lokacijo, ki se ti ne zdi zanimiva? Se je to že zgodilo?

Ja, se je že zgodilo. Ne bi živel ravno na vseh lokacijah, kjer sem kaj gradil. Ampak to ne pomeni, da niso bile zanimive za projekt. Se je pa že zgodilo, da se mi lokacija ni zdela primerna ne zame ne za investitorja in sem predlagal, da jo zamenjajo. Tak primer sem imel na Dolenjskem. Lokacija je imela toliko težav, da se potem niso odločili za nakup. Zdaj še iščejo novo. Pred kratkim pa je bil nekoliko drugačen primer v Bohinju – zanimiva stara hiša, ki pa je bila z renovacijami in prizidki v preteklosti popolnoma uničena, oz. kot se je izrazila tudi lastnica: »Objekt nima več duše.« Zato sem svetoval bodisi rušenje in gradnjo popolnoma novega objekta ali pa menjavo lokacije.

Peljemo se mimo hiše, ki je še v gradnji. Pokaže skozi okno.

Zanimiva je ta hiša. Investitorjema sem pred leti pripravil načrte. Ko bi jih moral vložiti na upravno enoto za pridobitev gradbenega dovoljenja, sta začela razmišljati drugače. Želela sta mi narekovati rešitve, s katerimi se preprosto nisem mogel strinjati. In smo se razšli. No, sedaj pa je nastalo tole …

Približujemo se »Matejevi« hiši …

Poleti je lepo, ko jo zastre sadovnjak. Na vrtu je lepo igrišče in permakulturni vrt.

Parkiramo. Janez fotografira. Z Matejem nadaljujeva pogovor.

Si imel težave s pridobivanjem gradbenega dovoljenja?

Ja. Vendar manj, kot sem pričakoval, glede na posebnost hiše. V prostorskih aktih je bila določena dvokapnica oz. to, da mora biti usklajena s stavbami v okolici. Potem sem pregledal katastrsko občino in ugotovil, da obstaja poleg večinskih dvokapnic tudi nekaj objektov z ravnimi strehami ali večkapnicami. S tem sem argumentiral.

Izdelal sem tudi maketo, s katero sem prepričal upravno enoto in občino. Predstavnik občine se je izkazal za človeka, odprtega za drugačne pristope, in projektu ni nasprotoval. To pa je bil tudi pozitiven signal UE Domžale, ki je, mimogrede, med najbolj ekspeditivnimi, in gradbeno dovoljenje smo dobili razmeroma hitro.

Kako si zagovarjal streho?

Kot asimetrično dvokapnico s plitvim naklonom. In predvsem z izjemami, ki so tedaj že obstajale na širšem območju. Problem obstoječega sistema je, da želi vse predpisati. In se s tem zaplete v kup neživljenjskih določil. Vendar vsega ni mogoče nikoli predvideti. Zato vedno obstaja možnost za različne interpretacije. In na srečo se neživljenjskosti določil zavedajo tudi določeni referenti, ki potem tudi v teh primerih na pojasnila namenoma ne gledajo logično, ampak strogo formalistično, in ti s tem pomagajo priti skozi birokratske mline.

Kako sta naročnika reagirala na tvojo idejo? Sta bila takoj navdušena?

Zemljišče sta kupila z že izdanim gradbenim dovoljenjem. Ker smo se poznali, sta me povabila, naj pogledam, kaj se da narediti. Hišo je očitno projektiral nekdo, ki si sploh ni ogledal lokacije. Stala je sredi parcele. Od vrta ni ostalo nič. Rekel sem, da ne morem nič pomagati. Čez nekaj časa sta me klicala, ali bi naredil projekt od začetka. Seveda. Z veseljem. V procesu je bilo več variant, ki smo jih skupaj izdatno predebatirali. Tako da na koncu nad rezultatom nista bila presenečena. Potem se je za eno leto ustavilo, ker sta mislila, da bosta kupila neko drugo hišo. Po letu in pol pa sta se ponovno oglasila.

Tvoje ozadje je zelo zanimivo. Preden si se posvetil arhitekturi, si delal na področju informacijske tehnologije. Po izobraževanju pri Glennu Murcuttu si se vrnil v arhitekturo. Kako gledaš na svoj proces dela?

Pri snovanju objekta je zame najpomembnejši prostor. Topografija, orientacija, urbanizem, tipologija, osončenje, merila … Šele potem je tu naročnik s svojimi potrebami in željami. Včasih se ujameš, drugič ne. Pri tem se vedno spomnim tega, kar je rekel Glenn: kompromis ni to, da vsak napol popustiva, ker s tem ne bo zadovoljen nobeden. Če naročniku nekaj ni všeč, je to priložnost za arhitekta, da iz kompromisa naredi presežek. Je pa res, da včasih to zahteva veliko volje, vztrajnosti in časa. Zgodilo se mi je že, da sem za neko idejo močno verjel, da je pravilna. Naročnik pa je ni sprejel. Potem sem potreboval nekaj časa, da sem se »resetiral«. Na koncu sem prišel do bistveno boljše rešitve, kot sem jo predlagal prvotno. To je pravi kompromis.

Ime projekta: Hiša za planinsko družino
Avtor projekta: Matej Gašperič, arhitekt
Fotograf: Miran Kambič
Lokacija: Dobeno, Slovenija
Leto načrtovanja: 2012
Leto izvedbe: 2013-2015
Površine:
Klet: 31,9 m2
Pritličje: 148 m2
Parcela: 825 m2
Pozidana površina: 207 m2
Projektanti:
Gradbene konstrukcije: Ciril Bogataj u.d.i.g.
Elektro instalacije: Jakob Lovšin, u.d.i.el.
Strojne napeljave: Boštjan Rant u.d.i.str.
Izvajalci:
Glavni izvajalec gradbeno obrtniških del:
Ekoart, d.o.o.

 

Celoletna naročnina

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiO mariborski blagovnici KVIK
NaslednjiDnevna opravila Ištvana Išta HuzjanaNext
Povezani članki
Loading...
Arhitektura

Nenavadno veselje zakoncev Rihar

4 oktobra, 2019
Arhitektura

MARCO STEINBERG: OBLIKOVALSKO INOVACIJSKI IZZIV Z JAVNIM SEKTORJEM

9 decembra, 2015
Arhitektura

AKSL arhitekti: Hiša Ž

27 julija, 2020
Arhitektura

ZMENEK NA SLEPO

29 septembra, 2015
ArhitekturaPlečnik

Miloš Kosec: Plečnikova Ljubljana, ki je ni

28 oktobra, 2019
Arhitektura

Nagrada Mies van der Rohe 2022: Grafton Architects in Lacol

26 aprila, 2022
ArhitekturaStanovanjske politike

Srđan Nađ, Urška Podlogar Kos: Vrstne hiše

27 decembra, 2017
Arhitektura

Miloš Kosec: Arhitektura in konservatorstvo

11 maja, 2018
1 2 … 157
The international competition “Floating pavilion o…
The international competition “Floating pavilion o…
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
Cerkev sv. Cirila in Metoda za Bežigradom
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
V #30 beremo o vsem mogočem, tudi o gozdu, keramik…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Hiša 1797 Avtor projekta: Mateja Panter Investitor…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
Lepo vabljeni k branju! ◼️ Mala monografija je pos…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…
#30 / GOZD ◼️ Gozdovi obsegajo 30 % površine plane…

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo