• ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
Menu
  • ČLANKI
    • Arhitektura
    • Interier
    • Stanovanjske politike
    • kolumne
    • kritika
    • Kultura
    • Urbano
    • Vizije
    • Osebnosti
    • Razmislek
    • Recenzija
    • Vsi prispevki
  • NATEČAJI
  • FESTIVAL
  • TRGOVINA
  • MOJ RAČUN
No products in the cart.
0.00€ Cart
arhitektke
/
23 septembra, 2021

Meta Kutin: Potreba po lepoti se s starostjo krepi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Meta Kutin je arhitektka mlajše srednje generacije. Njena dela smo v Outsiderju že večkrat predstavili, denimo Hišo za preprosto bivanje, Prenovo za srečna leta, Bohinjski apartma za dva, Stanovanje svetlobe in sence, Mansardo za M in Hišo v Stari Fužini (skupaj z Tomažem Ebenšpangerjem), če izpostavimo le nekatera. Vse projekte povezuje arhitektkino premišljeno in dosledno reševanje konkretnih, vsakdanjih problemov naročnikov, do kakršnih se sicer stroka občasno distancira. Metina avtentična arhitektura je usmerjena predvsem v reševanje problematike bivanja starejših. Glede na demografsko stanje torej rešuje izjemno pomembno temo. S potrebami starejših se ukvarja tudi kot mentorica na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO), kjer je osnovala študijski program, namenjen razumevanju mest, urbanizma in arhitekture. Povabili smo jo na pogovor o njenem pogledu na arhitekturo.

Na spletu smo objavili že kar nekaj tvojih projektov. Zaznamujejo jih jasna ideja in izvedba, posluh za želje naročnikov in izbira naravnih materialov. Kako bi sama povzela svoj oblikovalski pristop? 
Vzamem si čas, da zares raziščem specifike posameznih naročnikov, njihovih želja, navad, tudi značaja. Ker rada delam z ljudmi, to zame ni težko. To je tudi recept za dejstvo, da se lahko posamezni projekti različno odzivajo na opredeljene probleme. Svoja spoznanja poskušam prevesti v jezik arhitekture, jih materializirati. Pri tem prostorske rešitve čistim tako dolgo, da ostane le bistveno. Tak prostor omogoča uporabniku, da prispeva svoje zamisli tako, da pri tem sporočilnost arhitekture ni okrnjena. 

Se v te domove vračaš in opazuješ, ali je projekt dobro zaživel?
Rada in res brez stresa se tudi še po nekaj letih vračam v domove, ki sem jih pomagala snovati. Z zanimanjem spremljam, kako se razvijajo dalje, kako živijo. Na takih obiskih se kot arhitektka šele zares učim iz svojih projektov. Sicer pa svojo arhitekturo rada opišem kot tiho. Zanjo si je treba vzeti čas, jo raziskati, saj ne vpije že od daleč.

Posebno področje tvojega zanimanja je načrtovanje prostorov za starejše. Od kod to zanimanje?
Po diplomi sem se kot arhitektka precej iskala. Študij je širok, posreduje veliko splošnega znanja, sam pa moraš odkriti, kako in kje ga uporabiti, in sam moraš poiskati svoj fokus. Iskanje in vedoželjnost sta me pripeljala na Slovensko univerzo za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO), kjer sem kot mentorica osnovala program. Postopoma se je raziskovanje urbanosti starejših, tj. razmerja med starejšimi, procesi staranja in okoljem, sestavilo v področje mojega iskrenega zanimanja in raziskovanja. Nenehno sodelovanje s starejšimi študenti in z izvedenci za področje geragogike vpliva na to, kako projektiram. Od svojih študentov, predvsem v naših skupnih raziskovalnih projektih, se pospešeno učim. Rada delam z njimi, in kot je videti, tudi oni z mano. Študijske skupine starejših študentov so izjemno heterogene, kar mi omogoča, da prihajam v stik z njihovimi izkušnjami, refleksijo, njihovo stroko, pa tudi njihovimi raznolikimi značaji. 

Meniš, da se arhitekti dovolj ukvarjamo s potrebami različnih generacij?
Ne. Jezi me družbena obravnava starejših, takšna z vrha navzdol, tako da danes čutim, da moram pripomoči k prepoznavanju in premagovanju starizmov. Teh je veliko, na vseh ravneh, tudi v politikah, pa skoraj v vseh strokah, tudi v naši, seveda. Mislim, da zaradi svojega dela s študenti SUTŽO dobivam globlji vpogled v potrebe starejših. Zato vem, da moramo na splošno in povsod prisluhniti starejšim in jim končno omogočiti in dovoliti – beseda ni prehuda – da sooblikujejo okolje in družbo!

Kakšno je stanje na tem področju v Sloveniji?
Pri nas, pa tudi denimo v Nemčiji, Franciji itd., je na področje starih preprosto preslikana zakonodaja s področja invalidnosti. A vsi starejši niso hendikepirani, in tudi če so, to ni njihova bistvena značilnost, kajne. Arhitekturne politike v veliki meri vidijo le en, medicinski vidik starosti, zato se o starih govori kot o krhkih, pomoči potrebnih, dementnih, revnih, morda depresivnih in ne vem kaj še vse. Da jih je treba ščititi, jim zgraditi varna, varovana in udobna stanovanja, soseske, jim dovoliti, da opravljajo obrobna, slabo plačana dela, itd. 

Kaj je pri tem najbolj problematično?
Prostore za stare projektirajo po navadi srednje generacije, ki nasploh v družbi držijo niti v rokah in ki lastne izkušnje starosti še nimajo. Tako se naslonijo na stereotipe o nemočnosti starejših. Zakaj ne obrnemo plošče? Poglejmo, kaj vse starejši zmorejo, znajo. Omogočimo starejšim, da ostanejo proizvajalci, razsvetljeni potrošniki, raziskovalci. Omogočimo jim, kakor tudi vsem drugim, da se sredi družbe znanja nenehno učijo. Podprimo njihovo urbanost! V ta namen velja prepoznati in prepoznavati potrebe starejših. Na primer potrebo po doživljanju lepote, ki se s starostjo krepi. Koliko naporov je bilo do sedaj vloženih v estetsko oblikovanje predmetov in pripomočkov za stare? Domove za stare znamo odlično energetsko prenoviti, pri tem pa jih, na primer, oblečemo v žive barvne kombinacije … – da bo veselo, da ne bo turobno! Prepoznati je treba tudi v nebo vpijočo željo starejših, da bi bili lahko koristni in ustvarjalni. Študije o ustvarjalnosti starejših ne obravnavajo! Celo v zadnjem obdobju življenja, v visoki starosti, v četrtem obdobju oziroma v stanju, ko smo potrebni pomoči, star človek lahko daje. Zavedanje, da lahko daješ, je temelj dostojanstva. Zato verjamem v izobraževanje, raziskovanje, delovanje in participacijo starejših. Vključeni starejši so za nas vse vir učenja. Prostorske rešitve bodo s tem samo boljše. Težava je dejstvo, da to zahteva čas, potrpežljivost, tu pa se v procesih spreminjanja prostora zatakne. 

Stanovanje za aktivno gospo v sedemdesetih, Nebotičnik, Ljubljana, foto: Janez Marolt

Kaj meniš kot arhitektka – kaj si pri oblikovanju prostorov za starejše zasluži posebno pozornost?
S staranjem se življenjski in doživljajski prostor krčita. Tako postajamo vse bolj dojemljivi, občutljivi za malenkostne razlike v prostorih, ki jih uporabljamo. Pa naj bo to mesto, soseska, hiša, stanovanje, soba v domu. Projektanti moramo razviti in opozarjati na zaznavanje malenkosti, ki starejšim omogočajo življenje, a jim ga lahko tudi krnijo. Družinski prijatelj, ki je vezan na posteljo v domu starejših, mi je potožil, da ga je zmotil premik garderobne omare za 20 cm, s čimer mu je bil prekinjen pogled s postelje na njegovo sliko na steni. Kako naj to vemo, če se s starejšimi uporabniki prostora ne pogovarjamo? Na sliki je on v mladih letih, kot gimnastični reprezentant, ko dela stojo na eni roki na vrhu Triglava. Dobro je, da arhitekti vsaj malo spoznamo celoto življenja starejših uporabnikov prostora, kajti le tako bomo znali interpretirati njihove, tudi emocionalne, potrebe.

Kako lahko arhitektura prispeva h kakovostnemu staranju doma?
Domovanje ni le stanovanje, temveč ga moramo razumeti kot sistem prostorov različnih meril – intimnih, zasebnih, skupnih in javnih prostorov mesta. Tudi ko smo fizično omejeni na eno sobo ali posteljo, nam arhitektura lahko omogoča pogled skozi prostore stanovanja, pogled ven, skratka, stik z življenjem okoli nas. 

Trenutno pripravljaš razstavo Društva arhitektov Ljubljane VIZIJE SO 16. Kaj je tvoja tema?
Izbrala sem naslov Mesto 65+, Staranje med umikom in urbanostjo. Ne po naključju, seveda! Predstavljeno bo raziskovalno delo naših študentov na SUTŽO, s katerimi smo spomladi preučevali prenovljeno Poljansko cesto. Prišli smo do nekaterih spoznanj o tem, v kakšnem prostoru se starejši počutijo dobro. Pomembno se mi zdi, da smo iz njihovih konkretnih opažanj izluščili spoznanja, ki jih je mogoče z malo premisleka prenesti v vsa merila arhitekture, naj gre za prostore umika v zasebnost ali pa za javne prostore urbanosti. 

Stanovanje za aktivno gospo v sedemdesetih, Nebotičnik, Ljubljana, foto: Janez Marolt

Kaj želiš, da bi razstava prinesla v prostor? Katera spoznanja? 
Upam, da bo razstava pripomogla k temu, da si začnemo na področju staranja v urbanem prostoru postavljati prava vprašanja, da bomo lahko dobivali vse več pravih odgovorov. Pri tem igra osrednjo vlogo participacija. Cenim participativno arhitekturo, participativni urbanizem. Vprašanja prostora zadevajo vse nas, zato so lahko arhitekturni projekti in razprave odlično orodje, ki povezuje skupnosti.

Kako kot arhitektka skupnost vključuješ v lastne projekte? Kaj je najpomembnejše pri odnosu z naročniki? Se lahko navežeš na kak novejši primer?
Če pomislim na nedavno zaključeni projekt garsonjere v Nebotičniku – naročnica je izvedenka na področju staranja in razvoja starejših. Med projektiranjem sva obe spoznali ogromno novega. Upam, da bom tudi prek takih realizacij pripomogla k poglobljenemu razumevanju starosti na področju urejanja prostora.

Kaj bi svetovala mladim arhitektkam ali študentkam arhitekture?
Popolnoma isto kot študentom in arhitektom … Nedavno sem naletela na delo Paula Chemetova, projektanta številnih socialnih stanovanjskih sosesk in pomembnih javnih stavb. Njegova knjiga se imenuje »Biti arhitekt.«, njen naslov se nepričakovano konča s piko. Sem arhitekt in »to je to«, pravijo danes. Paul Chemetov to pojasni takole: »Sem arhitekt. Pika. Sem predvsem arhitekt, kar ne pomeni, da ne pijem, ne jem, ne berem, toda biti arhitekt je moja identiteta, nekaj, kar me v vseh pogledih določa.«  Študentom želim, da bi vložili trud, ne le v izpopolnjevanje ozkih znanj s področja projektiranja, temveč v iskanje in oblikovanje lastne tematike, ki morda sprva niti ne bo v glavnem toku dogajanja. Toliko je tem, ki bi jih veljalo zgrabiti …! Zavzetost in oranje ledine gradita našo identiteto, tudi identiteto arhitekta ali arhitektke. Naj se mladi arhitekti podajo na stična območja, tista med strokami. In naj vztrajajo, tako dolgo, da bodo našli tisto, kar jih zares veseli, kjer bodo lahko dobivali odzive na svoje delo, v čemer bodo odkrili sebe. Samo tisto, kar je zares, nas žene dalje, tudi kadar je cesta makadamska. 

Pogovarjala se je: Nina Granda
Portret: Janez Marolt

Mailchimp brez napisa
  • Celoletna naročnina

    25.00€
    Izberite možnosti
PrevPrejšnjiPeter Kuntarič: Poze
NaslednjiDelavnica Anne Heringer: Doma narejeni domNext
Povezani članki
Loading...
arhitektke

Anja Vidic: Zaradi vztrajanja pri družbenokritičnem  delovanju je arhitektura še vedno relevantna

28 oktobra, 2021
arhitektkeUmetnost

Christo in Jeanne-Claude: Monumentalnost brez monumenta

8 oktobra, 2021
arhitektkeArhitektura

Katharina Urbanek: Emancipacija uporabnika je za arhitekturo bistvenega pomena

20 decembra, 2021
arhitektkeKultura

Mateja Medvedič, scenografka: Prostori na filmu so nosilci emocij

15 februarja, 2022
arhitektkeIntervju

Intervju: Jana Jocif – PORTRETI STOLETIJ

5 aprila, 2022
arhitektkeArhitekturaOsebnosti

Anna Heringer: Potrebujemo lobi za zemljo

16 januarja, 2021
arhitektkeArhitektura

Eva Gusel: Vrtec brez stopnic arhitektke Tije Badjura

30 marca, 2022
arhitektke

Nika van Berkel: Spajanje različnih praks lahko razgrne veliko neodkritega

11 oktobra, 2021
1 2 3
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Nova Galerija in Kazemate, Wiener Neustadt Investi…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Prostor za umetnost NÓT so ustanovile tri prijatel…
Cukrarna 🖤
Cukrarna 🖤
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Wabi sabi dom, prenova murgelske hiše Avtor projek…
Ker … nedelja! 👌
Ker … nedelja! 👌
Trafika na Trafiki. 🤍
Trafika na Trafiki. 🤍

Revija Outsider

Revija Outsider je prejela Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture. Kot piše v utemeljitvi, sta revija in spletni portal Outsider nov slovenski medij o kulturi in družbi, ki si prizadeva za poznavalski in hkrati distanciran pogled na prostor. Ekipa arhitektov, ki skrbi za njen obstoj, je nagrajena za inovativnost pri širjenju zavedanja o arhitekturi in prostoru v kontekstu širše kulture in širše javnosti ter za vztrajnost na vsebinski in finančni neodvisnosti.

Z DONACIJO OMOGOČATE OBSTOJ SPLETNE STRANI REVIJE OUTSIDER

Envelope Facebook Instagram Twitter
Mailchimp brez napisa
  • 2021 Outsider
  • Z.O.P. – zavod za oblikovanje prostora
  • Ulica aktivistov 6
  • 1000 Ljubljana
  • SI 71800026
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.

Necessary
Vedno omogočeno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
PiškotekTrajanjeOpis
_abck1 yearThis cookie is used to detect and defend when a client attempt to replay a cookie.This cookie manages the interaction with online bots and takes the appropriate actions.
bm_sz4 hoursThis cookie is set by the provider Akamai Bot Manager. This cookie is used to manage the interaction with the online bots. It also helps in fraud preventions
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
elementorneverThis cookie is used by the website's WordPress theme. It allows the website owner to implement or change the website's content in real-time.
PH_HPXY_CHECKsessionThis cookie is used to save the information about the current session.
PHPSESSIDsessionThis cookie is native to PHP applications. The cookie is used to store and identify a users' unique session ID for the purpose of managing user session on the website. The cookie is a session cookies and is deleted when all the browser windows are closed.
ts3 yearsPayPal sets this cookie to enable secure transactions through PayPal.
ts_c3 yearsThis cookie is provided by PayPal when a website is in association with PayPal payment function. This cookie is used to make safe payment through PayPal.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
PiškotekTrajanjeOpis
akavpau_ppsdsessionThis cookie is provided by Paypal. The cookie is used in context with transactions on the website.
nsidsessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
tsrce3 daysThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to enable the PayPal payment service in the website.
x-pp-ssessionThis cookie is set by the provider PayPal. This cookie is used to process payments from the site.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
PiškotekTrajanjeOpis
CONSENT16 years 2 months 13 days 15 hoursYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
PiškotekTrajanjeOpis
IDE1 year 24 daysGoogle DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile.
test_cookie15 minutesThe test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
PiškotekTrajanjeOpis
enforce_policy1 yearNo description available.
KHcl0EuY7AKSMgfvHl7J5E7hPtK20 yearsNo description available.
LANG9 hoursNo description
sc_f5 yearsNo description available.
x-cdnsessionNo description available.
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo